З поліцією може і пощастити, а ось від свавілля роботодавців польські суди не врятують, зазначив заробітчанин.
Знімальна група "Сегодня" побувала в Польщі, щоб зустрітися з українцями, які там нелегально живуть і працюють.
Щоб зустрітися з героєм сюжету, знімальна група від'їхала на кілька десятків кілометрів від Варшави. У новобудові, якої ще немає на карті, господарював Сергій з Полтавської області – йому довірили облаштування цього будинку.
За роботою він розповів свою історію. У Польщі він живе вже четвертий рік, а першу роботу – плиточником, – знайшов в інтернеті.
"Я приїхав по візі, за робочою візою, але робота ... Ніхто не оформляв, ніхто ніяких документів..." ,- говорить Сергій.
Тим часом, його віза закінчилася. Так він і став нелегалом, про офіційне працевлаштування і мови не було. З лютого 2015 року він змінив у Польщі вже сім місць роботи.
"Ані правового забезпечення, ані медичного забезпечення – якщо захворів, це твої проблеми, звертаєшся в приватні фірми, немає страховок", – розповів Сергій.
А якщо роботодавець вирішить не платити заробітчанину те, що той заробив, – Сергію доведеться змиритися, адже польський суд українському нелегалу – НЕ захисник.
"Як я можу звернутися, як тільки я звернуся – мене відразу чекає депортація", – пояснив Сергій.
На одному з будівництв йому не виплатили понад 6 тисяч злотих – це близько 48 тисяч гривень.
"Поки зробили роботу, поки її прийняли – власник тієї компанії втік, і залишилися люди без грошей", – розповів Сергій.
Шанси на те, що роботодавець "кине на гроші", великі, запевняє заробітчанин. Сюрпризів можна чекати і від українських роботодавців у Польщі, каже Сергій.
Ось як він влаштовувався плиточником до українця: "За квадратний метр він обіцяв заплатити 22 злотих. Я прийшов на будівництво, більш-менш знав польську і з поляками поговорив – а їм по 40 платили, тобто він хотів заробити на мені ще 20 злотих на квадратному метрі".
Сергій зізнався, що з поліцією йому щастило – завжди вдавалося домовитися.
"У поліції теж люди працюють – все розуміють прекрасно. Нормальні тут люди в основному. Бачать – людина працьовита, не алкоголік, ніде не краде", – поділився Сергій.
Куди обережніше треба бути в спілкуванні зі звичайним поляком, зазначив заробітчанин. Іноді конфлікт виникав, варто було тільки вийти на вулицю в одязі з тризубом, застерігає Сергій.
Незважаючи на те, що Сергій вже працює на себе, він все таки будує плани повернутися в Україну – через два роки, як тільки в Польщі закінчать навчання двоє його дітей. А потім – додому, в Полтавську область, до матері. Сергій зізнався, що хоче здійснити свою давню мрію – стати пасічником.