Іудеї всього світу сьогодні, 10 грудня, починають відзначати свято Хануки.
Воно починається щороку 25-го числа єврейського місяця кислева і триває 8 днів. Цьогоріч ці дні припадають на період з вечора 10 грудня по вечір 18 грудня.
У єврейському календарі новий день починається із заходом сонця, а не опівночі.
Євреї відзначають Хануку з II століття до н. е. Згідно з єврейською традицією, після плюндрування грецькими язичниками єрусалимського храму спалахнуло повстання, яке завершилося перемогою юдейських військ.
Після вигнання загарбників та взяття Єрусалима євреї відновили частково зруйнований храм міста. У день його освячення потрібно було запалити храмовий світильник - менору, вогонь якого треба підтримувати постійно. Але олії для світильника виявилося замало. На виготовлення ж та освячення нової потрібно вісім днів.
Однак дивним чином вогонь у золотий менорі горів вісім днів, протягом яких приготували нові запаси олії. У пам'ять про цю подію у свято щовечора запалюють свічки: одну - в перший день свята, дві - у другий, три - в третій і так до восьми, використовуючи для цього, як правило, спеціальний свічник - ханукію. Водночас заведено встановлювати ханукію біля входу до будинку або на підвіконні - щоб її світло було видно всім.
Час запалювання ханукальних свічок - початок ночі. Перед тим, як запалити їх, заборонено братися за будь-яку іншу справу. Багато хто не чекає ночі, а запалює ханукальні вогники після заходу сонця, ледь засутеніє. Кожен з цих вогнів повинен горіти щонайменше півгодини після появи зірок.
У ці дні заведено споживати їжу, смажену на олії. Головні ханукальні ласощі - пончики з варенням всередині і картопляні оладки латкес.