48% опитаних українців вважають варіант повернення окупованого у 2014 році Криму реальним, проте лише 5% вважають його можливим у найближчій перспективі.
Такі дані соціологічного опитування, яке провів Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із соціологічною службою Центру Разумкова.
Опитування двох тисяч українців віком від 18 років проводили з 16 по 22 серпня 2018 року в усіх регіонах України за винятком Криму й окупованих територій Донецької та Луганської областей.
Згідно з результатами, 69% населення України вважає, що Крим має й надалі залишатися частиною України. При цьому серед чинників, що допоможуть поверненню українського контролю над Кримом, респонденти найчастіше згадували зміну влади в Росії (39%), посилення санкційного тиску на Росію (32%) та зростання рівня життя в самій Україні (31%). Силовий варіант повернення Криму підтримують лише 10% населення, причому ця частка трохи скоротилася (з 14%) порівняно з травнем 2016 року.
Водночас 36% опитаних не вірять у можливість повернення півострова.
"Лише 5% вважають, що таке повернення можливе у найближчій перспективі (у травні 2016 року таких оптимістів було 22%). Дещо зріс і рівень невизначеності думок щодо цього питання (з 8% до 17%)", – зауважують соціологи.
Оптимістичний погляд на це питання переважає серед мешканців заходу та центру країни (серед 65% та 54% відповідно вважають повернення Криму реальним), тоді як серед мешканців півдня та сходу переважають думки про малоймовірність чи й неможливість такого розвитку подій (в обох регіонах песимістичну думку висловили 51% опитаних).
Визнати анексований Крим російським "в обмін" на відхід Росії з окупованих територій Донбасу не готові 66% українців. Найбільш категорично налаштовані проти подібного варіанту встановлення миру на заході (81%) та в центрі (77%). Проти такого варіанту переважно налаштовані й на півдні (56%) та сході (41%).
Також половина опитаних зауважили, що в разі повернення Криму, вони підтримують створення там кримськотатарської автономії, не підтримують таку ініціативу 28% людей.
"Найбільшу підтримку створення в Криму кримськотатарської автономії висловлюють жителі західного регіону (56%) та центру (59%), тоді як на півдні та сході цю ідею схвалюють 36–38% (рівень незгоди в цих регіонах приблизно такий самий)", – підкреслюють експерти.