У 1991 році першого грудня в Україні відбувся референдум про незалежність, якому волевиявленням народу було підтверджено Акт проголошення незалежності України, прийнятий 24 серпня 1991 року Верховною Радою.
За Акт про незалежність проголосували тоді проголосували 346 народних депутатів.
Результати референдуму затамувавши подих чекали не тільки самі українці, а й весь світ – в столицях провідних держав прекрасно розуміли, що доля Союзу вирішується в Україні, адже, незважаючи на проголошення Україною незалежності, вже начебто демократична Росія не залишала надій втягнути її в черговий « оновлений союз ». «Не підтримати незалежність означає підтримати залежність», – таким був головний аргумент тих, хто бачив майбутнє своєї батьківщини тільки в незалежний статус.
Напередодні референдуму великий вплив мала активна позиція української інтелігенції, зокрема, пристрасне слово Ліни Костенко, з яким вона звернулася до громадськості: «Люди! Ось ви в неділю підете на виборчі дільниці, але не думайте, що це ваші кроки. Це вже хід історії! ». Природно, історія пішла далі, але в її анналах зафіксовано, що 1 грудня 1991 року 90,92 відсотка виборців дали ствердну відповідь на питання: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?»
Не було жодного регіону, жодного населеного пункту, де ідея незалежності України не була б підтримана більшістю громадян. Зокрема, в Криму за незалежність проголосували 54,19% громадян, в Севастополі – 57,07%, в Донецькій, Луганській, Одеській і Харківській областях за незалежність власної держави висловилися понад 80 відсотків громадян. В Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Хмельницькій, Черкаській, Вінницькій областях «за» проголосували понад 95 відсотків громадян. Втретє за 350 років нашої героїчної і водночас трагічної історії – починаючи з Визвольної війни середини XVII століття – Україна стала незалежною.
Саме Всеукраїнський референдум надав ухвалений Верховною Радою Акту проголошення незалежності України ту юридичну силу, яка дозволила ствердно сказати: Радянський Союз як об’єкт міжнародного права перестав існувати, а на політичній карті світу з’явилася нова незалежна держава – Україна.