Люди понесли заощадження в обмінники і обмінюють іноземну валюту на гривню.
Після стабілізації курсу гривні населення активно несе доларові заощадження в обмінні пункти. З початку 2017 року роздрібний валютний ринок пожвавився. Обсяги купівлі-продажу іноземної валюти через банківські відділення та офіційні обмінки ростуть. Особливо активно фізособи стали продавати валюту в останні два місяці, пише Hyser.
У червні, за даними Національного банку (НБУ), обсяг продажу валюти майже на 20% перевищив обсяг купівлі. Більше інших регіонів валюту здавали в Києві (8 млн дол.), і Київській області (0,9 млн дол.), а також в Одеській (3,2 млн дол.), Дніпропетровської (0,8 млн дол.) і Харківській (0,8 млн дол.) областях.
Валютний поворот
Уже кілька років поспіль банки скуповують у населення набагато більше валюти, ніж продають. У 2017 році фізособи продали 1,474 млрд дол., в 2016 - 2,479 млрд дол., в 2015 - 1,548 млрд дол. Але так було не завжди.
Така поведінка на готівковому ринку перш за все пояснюється наслідками девальвації, економічним спадом і зменшенням доходів населення, яке змушене витрачати валютні заощадження на поточні потреби, кажуть фахівці. Ще одна можлива причина випередження пропозиції над попитом - зростання трудової міграції.
Точної статистики, скільки українців працює за кордоном, немає. У Польщі імовірно проживає і працює близько 1 млн наших співвітчизників, заявив нещодавно міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський.
"Кількість українців, які отримали дозвіл працювати в Польщі збільшилася в кілька разів у порівнянні з 2013 роком. При цьому обсяги офіційних грошових переказів з Польщі за ці роки не виросли. Швидше за все, трудові мігранти привозять в Україну готівку і конвертують в гривню", - говорить Белан.
Фактор чорного ринку
Статистика валютообмінних операцій не враховує угоди на чорному ринку, який активізувався після введення адміністративних заходів НБУ і досі утримує частину клієнтів. Стрімке падіння курсу гривні в 2014-2015 році і масова ліквідація проблемних банків спровокували підвищений попит на валюту і її і дефіцит в банківській системі.
Намагаючись стримати валютну паніку, три роки тому регулятор ввів обмеження на валютні операції. Заборони стосувалися тільки банківських установ. Частина угод перейшла на сірий і чорний ринок, який пропонував клієнтам вигідний і гнучкий курс. Згодом адміністративні заходи ослабли, курс гривні стабілізувався і частка валютних операцій знову повернулася в легальне поле.
"Тіньовий ринок зараз становить близько 30% оборотів офіційного ринку. У пік кризи цей обсяг сягав 100%", - говорить старший аналітик Forex Club Андрій Шевчишин.
Допомогли регуляторні послаблення. У грудні Верховна Рада скасувала 2% збір з валютообмінних операцій, а в квітні НБУ дозволив банкам продавати фізособам валюти на 150 тис. грн в еквіваленті на добу. В результаті з початку цього року ринок активізувався, виросли як обсяги проданої, так і купленої валюти через банківські відділення.
Сезонні фактори
Пік покупки і продажу припав на травень-червень. "Привабливість гривні як засобу заощадження збільшилася через падіння ставок за валютними депозитами. Продаж валюти традиційно активізується до середини літа. В основному це пов'язано зі збільшенням витрат населенням - на відпустки або на ремонти", - говорить керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій.
Вартість доларових депозитів з початку року знизилася на 0,32-0,61 п.п. і становить в середньому 1,12-3,79% річних. Слідом за міжбанком курс іноземних валют на готівковому ринку знижується кілька місяців поспіль. Зараз долар в банківських обмінних пунктах можна в середньому купити за 26,1 грн.
"Роль також можуть грати дрібні українські фермери, який навесні конвертують в гривню доходи від попереднього врожаю для фінансування нової посівної кампанії. У цьому році зростанню продажу готівкової валюти в травні також міг сприяти приїзд туристів на Євробачення, - вважає Бєлан.
Як прогнозують експерти, в міру подорожчання долара, продаж валюти населенням в кінці літа і на початку осені буде знижуватися. "Офіційно, ймовірно, пропозиція залишиться вище попиту. Якщо девальваційні настрої будуть зростати, попит наближатиметься до пропозиції валюти. Частина ринку як і раніше буде в тіні - обслуговувати тіньовий сектор", - говорить Шевчишин.