Підтримати нас

Українка розповіла про особливості життя та роботи в Стокгольмі

Автор статті
15 вересня 2019 16:00
929
Поширити:

Українка Марія Біла розповіла, чому готова миритися з високими шведськими податками і чи легко знайти роботу в Стокгольмі.

Дівчина вже п'ять років живе в Швеції, працює гідом, проводить тури і веде блог в Instagram, пишуть на ресурсі gloss.ua.

Про переїзд

Причина для переїзду в мене було дуже проста – мій чоловік отримав тут роботу. Ну а за ним поїхала і я. До того я жила майже рік в Бельгії, кілька місяців подорожувала Польщею, тому для мене не було особливого шоку від переїзду. Але, звісно, їхати на постійне проживання та їхати як турист або по проекту ­– це різні речі.

По-перше, мене тут ніхто не чекав. Тому це був початок життя з нової сторінки.Нові друзі, нова робота. І тут на першу роль виходить по-друге. По-друге, роботу не просто знайти. Звісно, все залежить від того в якій сфері ви плануєте працювати. Наприклад, програмісти дуже затребувані.

Шведи дуже цінують свою власну освіту та не сприймають диплом з українського ВИШу

Проте в переважній більшості випадків шведи дуже цінують свою власну освіту. Коли я казала що в мене диплом з українського ВИШу, то це було майже пустим звуком. Я відправляла десятки резюме на тиждень, як правило відповідь була "Вибачте, ми вирішили продовжити з іншими кандидатом. Дякуємо за заявку.".

Про відкритість шведів

А зрештою, я відкрила свою справу і тепер працюю як приватний гід-підприємець і проводжу екскурсії Стокгольмом.

Що стосується адаптації в країні, то шведи дуже відкриті. Так, ви, напевно, чули про те, що шведи холодні, підтримують дистанцію і спілкуються лише з друзями дитинства. Бла-бла-бла! Чи то я така, чи то мені шведи "браковані" скрізь трапляються, але мені ще ніколи не відмовили в допомозі, навіть на вулиці чи в магазині запросто заводять бесіду незнайомі люди. А ті шведи, з яким я працювала, як правило виявляються дуже говірливими.

Коли я ще вчила шведську і радше бекала та мекала, аніж говорила, всі шведи переходили на англійську щоб мені було простіше. А що до того, що без попередження в гості не завалишся – то для мене лише перевага!

Про шведську мову

До речі, без шведської, лише з англійською мовою, жити можна. Більшість шведів прекрасно володіють англійською. Але знання шведської мови суттєво полегшує існування. До того ж, на мою думку, якщо залишатися надовго в країні, то принаймні намагатись вивчити мову цієї країни – це знак поваги.

Щоб вивчити шведську є безкоштовні мовні курси. Я пройшла всі етапи курсів з нуля за рік. Звісно, щоб говорити вільно цього недостатньо, тому я всіляко намагалася знайти волонтерські проекти, щоб практикувати мову та знайомитися зі шведами. Я волонтерила в організації, що створює молодіжні обміни, та два роки поспіль була волонтером на стокгольмському прайді.

Щоб вивчити шведську є безкоштовні мовні курси.

У Швеції з пошаною ставляться до волонтерської праці, в обох організаціях мене підтримували, допомагали з мовою і давали рекомендації, а це дуже важливо. Рекомендації в Швеції дійсно перевіряють, причому не лише роботодавець, але й власники квартир, якщо ви орендуєте житло.

Про житло

Ситуація із житлом в Стокгольмі взагалі дуже весела. Його хронічно бракує і про це можна писати легенди. Якщо коротко, то житло можна орендувати або купувати. Раніше переважна більшість людей орендували житло. Наприклад, відома дитяча письменниця Астрід Ліндгрен більше 60 років прожила саме в орендованому житлі – так було прийнято на той час.

Зараз знімати квартири можна з перших рук та з других рук. З перших рук – це напряму у кооперативу, що володіє цим будинком. З других рук – це якщо я володію житлом і хочу здати його.

Ми отримали квартиру з перших рук в центрі міста. Пізніше самі шведи питали у чоловіка, кого довелося вбити щоб отримати житло в такому ласому місці!

Якщо ви знімаєте житло з перших рук, то вважається, що можете жити в ньому вічно. Контракт з других рук, як правило, суттєво обмежений за часом – на рік або два. Щоб знімати житло з перших рук потрібно стояти в черзі в Bostadsförmedling.

Той, хто довше всіх стояв в черзі, має перевагу і отримує житло першим. Щоб отримати щось пристойне в сусідніх із Стокгольмом комунах потрібно стояти в черзі років 6. Як не дивно, в такій непростій ситуації з нерухомістю все одно всі встигають, якось, навіть в останній момент знайти підходяще рішення.

Щоб отримати щось пристойне в сусідніх із Стокгольмом комунах потрібно стояти в черзі років 6

Нам пощастило, і компанія яка наймала на роботу мого чоловіка, допомагала із пошуком житла. Ми отримали квартиру з перших рук в центрі міста. Пізніше самі шведи питали у чоловіка, кого довелося вбити щоб отримати житло в такому ласому місці! А цього року ми, нарешті, купили власне житло. І процес купівлі навіть веселіший, ніж пошук оренди. Квартири, як правило, купують з аукціону.

На спеціальному сайті публікується квартира, її стартова ціна та дні, коли можна її відвідати. Приходите дивитись квартиру та пишете маклерові наскільки ви підвищуєте початкову ціну. Інші покупці також підвищують і, зрештою, квартира йде тому, хто дає більше. Раніше ціни могли підвищитися аж на 30% в процесі торгів! Щоб брати участь в торгах вам потрібен документ із банку в якому той підтверджує, що дасть вам кредит, або що у вас є гроші на купівлю.

Відсотки на кредит в Швеції адекватні - 2,05%. На початок потрібно мати як мінімум 15% від вартості квартири. Якщо обида членів родини працюють, то вони можуть дозволити собі придбати квартиру.

Не можна встановити будь-які склопакети, їх встановлюють централізовано

Але якщо ви купили квартиру, то це ще не означає що ви можете перебудовувати все як вам захочеться. Ви купуєте право проживати в кооперативі і повинні слідувати правилам того кооперативу. Не можна встановити будь-які склопакети, це роблять централізовано. І навіть, якщо ви хочете встановити карниз на своєму балконі, то потрібно звертатися до авторизованого майстра якого рекомендує кооператив.

Квартири, як правило, купують з аукціону.

Я знаю, що декому все це здається диким. Я ж приймаю їх як правила, що працюють на мене. Мені подобається, що наш будинок має цілісний фасад без диких лоджій або страшненьких антен. І мені до вподоби, що всі мешканці зобов'язані звертатися до ліцензованих спеціалістів, а отже ризик того, що нас затоплять, або що карниз впаде на голову моїй дитині значно менший. Це одна із особливостей життя в Швеції. Тут є правила і вони створені задля того щоб захищати і мої інтереси також.

Про податки

Ще одна особливість життя в Швеції ­– це прозорість системи. Навіть така дрібниця як цінники. Майже на всіх цінниках вказують вартість пачки товару, а нижче – ціни для порівняння за кілограм або за літр. Так набагато легше зрозуміти який товар дорожче чи дешевше. Звісно, це дрібниця, напевно і читати смішно. Але життя, воно і складається з таких дрібниць.

Майже на всіх цінниках вказують вартість пачки товару, а нижче – ціни для порівняння за кілограм або за літр.

В Україні я також працювала як приватний підприємець, так от податкова в Швеції і в Україні – це небо і земля. Наприклад, лише цього року, чотири роки (4!) після того, як ми з чоловіком поїхали з України, моя мама нарешті змогла закрити мою підприємницьку діяльність в Україні.

Перш ніж відкрити свою справу в Швеції, я ходила на безкоштовні курси, які влаштовує податкова служба. Там дають дуже гарну інформацію. Коли у мене виникають питання, то я телефоную в податкову або пишу їм листа і мені реально надають консультацію. Також на сайті податкової в деяких випадках, навіть, розглядаються конкретні кейси, де вказують, які варіанти з даного питання є, і що вигідніше мені як підприємцю.

Максимальна податкова ставка може сягати 61%.

Мені дуже подобається, що в Швеції я можу вести діалог із податковою і немає позиції де вони за умовчанням праві, а я дурень. Але, звісно, за весь цей сервіс ми платимо своїми податками.

Як приватний підприємець я плачу 25% ПДВ. А з того, що залишається я плачу ще приблизно 30% податку. 30% – це мінімальна податкова ставка. В Швеції діє прогресивна податкова система, а тому чим більше заробляєш, тим більше податків виплачуєш. Максимальна податкова ставка може сягати 61 %. Як гід я приймаю оплату і готівкою, і клієнти часто питають, хто ж дізнається, що вони дали мені гроші, можна ж не реєструвати такий дохід.

Буду відверта, в мене ще не такі обсяги, щоб за мною полювала податкова інспекція, але, як не дивно, в моїх же інтересах виплачувати податки. Наприклад, при купівлі квартири розмір кредиту залежить від того, скільки заробляє подружжя. І таких ситуацій досить багато. Тому я охоче проводжу все легально.

Про недоліки системи

Звісно є і свої недоліки, або, радше, нюанси. Для мене головним недоліком є те, що шведська система орієнтуються в усьому на середнього громадянина. Або на того, хто нижче середнього. Наприклад, коли ви подаєте заявку на безкоштовні мовні курси шведської, то в правилах прямо пишуть, що можуть відмовити, якщо у вас є вища освіта: знання англійської мови або, навіть, повна закінчена середня освіта.

Перевага віддається тим, кому більше за всіх треба і хто навіть не вмітиме читати. З точки зору системи це логічно, бо той, хто вже отримав хоч якусь освіту, має певні шанси знайти роботу, а той, хто не вміє читати буде у значно скрутнішому становищі, тому треба підтягнути його до середнього рівня, щоб він геть не потонув. Але такий підхід майже прямо протилежний ніж той, до якого я звикла, де стимулюють тих, хто самотужки щось виборює.

Або якщо ви вже пройшли певні професійні курси, то, швидше за все, вам не дозволять одразу ж записатися на подібні курси в іншому напрямку. Наприклад, я пройшла курси гідів та турлідерів і хотіла записатися відразу на курси приватних підприємців, бо планувала відкрити свою компанію. Але ні, так не можна, якщо отримав освіту з одного предмету за державний кошт, то дай шанс іншим людям отримати освіту.

Те, що система орієнтована на середнього громадянина, проявляється навіть в тому, як виплачують декретні кошти. Вважається, що під час декретної відпустки виплачують 80-90 % від зарплатні. Якщо та зарплатня невисока. Якщо заробляти більше, ніж, припустимо, 20 тисяч крон, то розмір допомоги буде враховуватись з геть іншої, значно меншої, суми ніж та, яку реально заробляв і з якої платив податки.

30% – це мінімальна податкова ставка.

Звісно, це суто мої суб'єктивні думки, бо я випадаю із середнього класу. Не через зарплатню, а через те що працюю не по найму, а на себе, це теж не "середньо". Але, все рівно, для нашої родини на даний момент значно більше плюсів ніж мінусів, інакше ми б тут не залишались

Про стабільність

Якщо потрібно було описати життя в Швеції одним словом то я обрала б слово "стабільність". Якщо ти поважаєш правила цієї країни і дотримуєшся них, працюєш чесно, то ця система починає працювати на тебе. Швидше за все бліц-кар'єру зробити тут буде непросто. Та й переїжджати сюди на заробітки навряд чи має сенс, бо рівень цін абсолютно відповідає рівню зарплатні. Але тут можна жити спокійно, знати, що при будь-якому авралі ви можете звільнитися о шостій вечора, щоб провести час із родиною, зможете планувати вихідні на півроку вперед і не боятися що завтра ваша компанія зачиниться.

Невже Швеція ідеальна країна? Ні. Як і скрізь, тут є свої підводні каміння. Комусь такий стиль підходить, а комусь – ні. Я знаю пару, яка мала змогу залишитися в Стокгольмі, але через два роки повернулася додому в Київ. Інші наші друзі поїхали з Швеції далі в Америку. Для нас з чоловіком плюси життя в Швеції переважають недоліки і на даному етапі життя ми залишаємося тут.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ