У Верховній Раді ратифікувала угоду з Радою Європи, яка передбачає створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
Про це 15 липня 2025 року повідомив нардеп Ярослав Железняк.
"За" проголосували 323 парламентарів. Зокрема, нардепи з Херсонщини Вікторія Вагнєр, Павло Павліш, Сергій Козир і Володимир Іванов підтримали цей законопроєкт.
Фото: Ярослав Железняк
Оновлено. Цього ж дня Володимир Зеленський повідомив, що підписав ратифікацію Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
“Завдяки трибуналу та співпраці з країнами світу й міжнародними організаціями зможемо забезпечити реальну невідворотність покарання Росії за війну проти України”, – йдеться у повідомленні.
Згідно з інформацією зі сторінки президента України Володимира Зеленського від 1 липня, він підписав документи для ратифікації Угоди про створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України.
“Уже цього року в Росії мають відчути, що їхня відповідальність за злочин агресії є неминучою і що реально розпочався міжнародний юридичний процес для притягнення Росії до відповідальності”, – написав Зеленський.
За словами генсека Ради Європи Алена Берсе, після підписання сьогоднішньої угоди розпочнуться переговори щодо розширеної часткової угоди, “щоб якомога більше країн могли приєднатися, підтримати та допомогти в управлінні трибуналом”, передає “Главком”.
Заступниця керівника Офісу Президента України Ірина Мудра зазначила, що світова спільнота наблизилася до притягнення до відповідальності винних у злочині агресії проти України.
Вона оприлюднила ключові положення документа:
Жодних імунітетів для агресорів: Попри вкрай складні переговори, у Статуті відсутня будь-яка згадка про персональні імунітети. Навіть чинні очільники держави-агресора, так звана «Трійка» (як правило, маються на увазі лідери військового та політичного керівництва), не уникнуть відповідальності. Прокурор Трибуналу зможе публічно представити та передати їм обвинувальні акти, а заочне засудження буде можливим після того, як вони позбудуться посад.
Повністю міжнародна юрисдикція: Трибунал матиме міжнародну правосуб'єктність, що робить його незалежною інституцією міжнародного права, яка говоритиме «від імені світу мовою міжнародного права». Це не гібридна або національна структура.
Статут чітко визначає злочин агресії, що базується на статті 8 bis Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), доповненій критеріями агресивної війни з резолюції 3314 Генасамблеї ООН. Це забезпечує чітке поняття та невідворотну відповідальність.
Важливо, що Спецтрибунал не підриває, а доповнює Міжнародний кримінальний суд. Провадження можуть йти паралельно, а у випадку передачі обвинуваченого до МКС процес у Трибуналі призупиняється.