Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

У Херсоні обговорювали медичну реформу

Vgoru
Автор
Поширити:
24 травня 2017 10:57
772

Нещодавно херсонські журналісти зустрічалися з експертами громадської організації «Центр UA».

Відверта розмова за кавою щодо реформ у медицичній та виборчий сферах була ємоційною, особливо коли говорили про медицину.

Експерти “Центр UA” приїхали у Херсон зібрати позиції представників найактивніших спільнот області для розробки системних змін у країні. Про це сказав Андрій Андрушків, що очолює в організації напрямок «Контроль публічних фінансів». Про виборчий закон говорили мало. Звичайно ж, партійна система з відкритими списками - гарна пропозиція, але ж хто за неї голосуватиме у Верховній Раді? То ж ми всі «За!», вони – «Проти», і на цьому дискусія зів’яла.

А от про медицину говорили довго. Бо наболіло всім. Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного пакету реформ, за сумісництвом лікар зі Львова, добре знається на справі. Він вважає, що змінити країну — важче, ніж критикувати тих, хто її вже змінює. І на закид, що інформація про реформу є незрозумілою, запропонував херсонцям долучатися до справи і лупати цю скалу разом.

За останні три роки я бачила, як в Україні лікують онкологію, інфаркти та інсульти. Тобто покроково, разом із своїми близькими хворими людьми, проходила всі етапи їх одужання і знаю, що і скільки коштує на кожному етапі. І якщо мені хтось скаже, що чергова реформа медицина вбֹ’є її остаточно, то можу впевнено заявити – цей пацієнт вже давно здох.

Хай вибачить мене читач за таку «фізіологію», але коли бачиш у лікарнях людей, які, отримавши укол, їдуть додому помирати, чи спілкуєшся із їх родичами, що механічними голосами розповідають тобі страшні історії чоловіка, сина, брата – добре розумієш, що так не повинно бути, наступним можеш бути ти чи твоя рідня. Реформи – потрібні, бо вимремо.

Олександр Ябчанка каже, що цієї реформи не хочуть лікарі, чиновники, виробники фармакологічного непотребу, головні лікарі лікарень, які мають доступ до бюджету та відпрацювали схеми особистого збагачення на тих же УЗІ, МРТ, СКТ та купі інших обслідувань, діагностики та лікування нашого дуже хворого населення. А воно таки й справді хворе, бо нашим людям незнайоме слово «профілактика», зате вони добре знають , як лікувати будь-яку хворобу і скупають в аптеках купи непотрібних ліків. І смертність у нас від серцево-судинних захворювань найвища у світі. Бо не звикли українці проходити профілактичне обстеження і при необхідності, за допомогою пігулок, регулювати свій тиск. А потім – інфаркт та операція, що коштує понад 70 тисяч гривень. І де узяти такі шалені гроші ? Лікар зі Львова сказав, що у новому законі планується наступне – частково це буде оплачувати пацієнт, частково – держава. Відсотки коригуються кожен рік Верховною Радою. Гарна пропозиція. Справа за Верховною Радою – хороший закон - треба прийняти.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку вмирає щонайменше 136 тисяч українців, яких можна було б врятувати. Чи були за 25 років існування незалежної України конкретні пропозиції, як цю ситуацію змінити? Точно не було. І за цей час медицина у нашій країні стала високодохідним бізнесом. А лікарі – приватними підприємцями, що привчилися дивитися на хвору людину, як на засіб заробити собі грошенят.

У квітні цього року Верховна Рада зареєструвала законопроекти № 6327, 6328, 6329, 6347, що можуть докорінно змінити медичну систему і зробити лікування більш-менш доступним для тих, хто не їздить лікуватися в Европу. Ці закони називають пацієнтськими, бо вони захищають права пацієнтів на безоплатній пакет послуг та регулюють взаємовідносини між державою, лікарем та пацієнтом.

Ще одна цифра – 1794 гривні. Саме стільки грошей з податків середньостатистичного українця надходить у медичну галузь. Чи відчуває це той самий умовний українець? Відповідь знає кожен, хто звертався до будь-якого медичного закладу, будь де в Україні.

Прийняття пакету "пацієнтських законів" № 6327, 6328, 6329, 6347 може змінити цю ситуацію. Завжди на 100 % будуть покриті невідкладна допомога, первинна допомога та паліативна допомога. Негайне лікування в екстреній ситуації буде оплачено завжди. Цей обсяг зафіксовано в законі і його не можна зменшити.

Що входить до так званого Зеленого списку медичних послуг і ліків: держава платитиме 100 % за всю невідкладну допомогу – термінові операції на зразок гострого апендициту, переломів, тощо. Безкоштовні всі звернення до сімейного лікаря, педіатра, терапевта. Безоплатна також і паліативна допомога.

Ключова новація законопроекту 6327 – чітке визначення зобов'язань держави перед пацієнтом. Фактично, мова йде про розширення правового захисту хворих: взамін сумнівної “безоплатності в повному обсязі” на їх захист стає опис того, за що саме і кому держава платить гроші для надання медичної допомоги конкретній людині.

Отже, закони вже у Верховній Раді. Але їх розгляд відкладено. Бо якщо їх приймуть, це боляче вдарить по інтересах медик-фармакологічної мафії. Дуже боляче. Саме тому і йде така війна. І в цій війні поразка команди Міністерства охорони здоров’я означатиме поразку всіх нас. Бо ми й надалі платитимемо шалені суми за лікування, лікарі не нестимуть ніякої відповідальності за якість своєї роботи, а у багатьох з нас не буде грошей навіть на нескладні медичні процедури, а не тільки на операції.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів