Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Третина новин на російському телебаченні присвячена Україні – дослідження УКМЦ

Поширити:
24 травня 2018 02:30
264

Третя частина усіх новин на топових російських телеканалах присвячена Україні. Більше 90% згадок про Україну – негативні. Головні об’єкти уваги російських ЗМІ – українські державні інституції, які, на думку російських медіа, представляють радикальну меншість держави. Такі висновки в Українському кризовому медіа-центрі представила Група з аналізу гібридних загроз УКМЦ.

Аналітиків проаналізувала новини топових російських каналів за останні три роки і представили шість основних наративів російської пропаганди про Україну. 33% усіх згадувань про Україну пов’язані з тезою, що в Україні триває громадянська війна.

«Всередині цього наративу комунікується дуже багато виключно про Збройні сили України. Іде фокус на комунікацію та делегітимізацію ЗСУ. Делегітимізація іде через те, що ЗСУ вчиняють злочини проти мирного населення, проти людяності. Вони несуть величезні втрати і є джерелом порушення перемир’я», – пояснив Руслан Кавацюк, аналітик Групи з аналізу гібридних загроз УКМЦ, радник віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.

Другий наратив – російська пропаганда презентує Україну як «недодержаву». Російські ЗМІ підсилюють таку тезу, делегітимізуючи органи державної влади. У 15% усіх згадок про Україну російська пропаганда висвітлює різноманітну допомогу Росії Донбасу.

«Це одне зі свідчень того, як російська влада намагається обґрунтувати для свого населення, з одного боку, чому Крим взяли у «русский мир», а Донбас – не взяли. З іншого боку, знижується рівень напруженості на самому Донбасі, тому що місцеве населення, яке там живе, також хоче розуміти відповідь на це запитання», – зазначив Руслан Кавацюк.

Серед інших наративів російської пропаганди – висвітлення України як держави, в якій панує русофобія, переслідується російськомовне населення, а при владі – радикальна і «фашистська» меншість, яка захопила владу. У 6% російські ЗМІ використовують тезу, що Україна – маріонетка Заходу.

«Якщо Україна, наприклад, досягнула безвізу – це сталося тому, що Захід займається заграванням з Україною. Якщо Україні щось не дали – це означає, що Захід карає свою маріонеткову Україну. Це батіг і пряник, який Захід застосовує, щоб керувати Україною», – наголосив Руслан Кавацюк.

Окрім того, що російські ЗМІ висвітлюють Україну лише з негативної сторони, медіа РФ часто презентують неправдиву інформацію. «Стоп Фейк» знайшов понад 2 тисячі фейкових новин у російських медіа за останні 4 роки.

«Якщо коротко говорити, які російські медіа-організації беруть участь у виробництві фейків, – всі або майже всі. Це не залежить від того, чи організації мають державну форму власності, чи вони мать приватну форму власності. У російських реаліях це немає ніякої різниці, тому що, де-факто, інформаційний потік, новинний цикл регулюється централізовано», – зауважив Євген Федченко, співзасновник «Стоп Фейк».

Разом з тим, деякі українські ЗМІ також поширюють головні тези російської пропаганди. Зазвичай таку інформацію висвітлюють саме інформаційні канали.

«Ми розуміємо, що деякі українські ЗМІ напряму не є українськими і вони фінансуються, у тому числі, і з Росії. На жаль, не досить ефективно працює СБУ, щоб доводити ці грошові потоки, які йдуть з Росії, яким чином фінансуються так звані «українські ЗМІ». З іншого боку, проблемою є те, що зараз поширення російських пропагандистських тез часто співвідноситься з критикою української влади з різних політичних мотивів. Дуже важко розрізнити критику, яка має відбуватися. Без критики не можна – демократичні ЗМІ мають критикувати уряд. Дуже часто це підхоплюється Росією у власних інтересах», – пояснила Наталя Лігачова, голова правління «Детектор Медіа».

Група з аналізу гібридних загроз УКМЦ презентувала також основні наративи російської пропаганди про Європу. Презентації цього дослідження відбулися у Лондоні, Брюсселі, Парижі, Стокгольмі та Таллінні.

«У мене був особистий досвід презентації цього дослідження і я чув, як це коментували у західних країнах. Реакція була шокуючою, особливо у скандинавських країнах: 85% абсолютно негативного сприйняття», – наголосив Рауль Ребане, медіа-експерт з Естонії.

Дослідження проведене Групою з аналізу гібридних загроз УКМЦ за підтримки Естонського центру Східного Партнерства.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів