Херсонський політолог Володимир Молчанов вважає, що так зване "визнання" путіним окупованих областей, це чергове підвищення ставок. Про це він сказав у коментарі Суспільному про наслідки, які можуть бути, після "визнання" росією Херсонської та Запорізької областей "незалежними територіями".
За його словами, є просто лист гауляйтера до путіна з проханням визнати цю незалежність, начебто вона вже є доконаним фактом. І путін, на підставі листа свого ж власного призначенця сальда, визнав непроголошену практично "незалежність" Херсонської та Запорізької областей. Причому у форматі саме областей.
"Я бачу велику небезпеку в затягуванні існування таких областей в такому підвішеному стані. Цілком можливо, що надалі буде все ж таки те, чого найбільше бояться, проголошена якась мобілізація всіх жителів Херсонської області, які залишилися зараз під окупацією, тобто без того, щоб вони брали російські паспорти", – говорить політолог.
На його думку, російський мобілізаційний резерв не достатній для їхніх потреб. Більша частина не підходить під мобілізацію: це люди літнього віку.
"Можна зачитати якусь промову, оголосити, що будемо приймати, як тільки зробимо для цього умови, один з варіантів. Тобто, поки буде існувати Херсонська область, можна буде абсолютно беззаконно тут всіх хапати і продовжувати той режим кадровий, який вони фактично встановили з моменту початку окупації", - повідомив Молчанов.
На думку політолога, якщо приєднати Херсонську та Запорізьку області до росії, то звісно, для того, щоб когось там призвати, треба, щоб у них взяли російський паспорт. А це зробити в умовах мобілізації дуже важко, навіть серед носіїв проросійських поглядів.
"З точки зору тих людей, що залишилися в окупації, для них небезпекою є і те, і інше, звичайно. І приєднання до Росії, і неприєднання до Росії цієї "нєзавісімої області", - говорить Молчанов.
Політолог вважає це "визнання" черговим нагнітанням, тобто підвищенням ставок у путіна. Таким чином він намагається в останні миті запросити до якихось перемовин на своїх умовах колективний захід і Україну, яку захід має примушувати.
"Я поділяю цю думку, але дуже малий люфт часу для цього. Якщо путін о 15 год, чи коли там у них намічено, якщо він не зробить якихось однозначних вказівок про негайне приєднання і від того не збереться їх державна дума, яка затвердить цей нібито законодавчий акт приєднання, то цілком можливо, що підвищення ставок не спрацювало", – вважає політолог.
Ситуація на невизначений термін залишатиметься невизначеною. Тобто, росія боїться декларувати приєднання територій, які вона фактично не контролює.
"Це означатиме, що ризик застосування ядерної зброї додатково зросте, по-перше, по-друге, ризик для самого путіна набагато зросте, тому що в росії є сили, які саме в оточенні путіна, панічно бояться застосування ядерної зброї. І ми бачимо, таку паніку розповсюджує навіть терорист гіркін", – говорить експерт.
Політолог вважає, що приєднання є менш небезпечним, ніж продовження існування "нєзавісімой херсонской області", тому що в разі приєднання, хоч якась видимість правил і законів буде діяти. І тих, хто відмовляється від російського громадянства навряд чи зможуть призивати. Якщо ж буде незалежна Херсонська область, то скоріш за все без жодних законів будуть намагатися хапати.
З іншого боку таке затягування містить багато своїх недоліків для Росії. Бо ті ж колаборанти, які чекають на гарантії собі якогось захисту від росії, відсутність приєднання дасть зрозуміти їм всім, що росія не бачить своїх перспектив контролю над своїми територіями. Тому їм краще втікати.