Дослідники з Каліфорнійського технологічного інституту (США) зуміли застосувати кліринговий метод для знімків кісток - іншими словами вчені навчилися робити знімки всередині кістки, роблячи її прозорою. Процес дозволяє отримувати цінну інформацію про стовбурові клітини всередині кісток, що може допомогти в лікуванні дегенеративних захворювань, таких як остеопороз.
Кістки в нашому організмі постійно переживають процес деградації і відновлення. Насправді, за даними Каліфорнійського університету, скелет людини майже повністю оновлюється приблизно за 10 років. Цей процес, зокрема, контролюється одним з видів стовбурових клітин в кістковому мозку. Досі єдиним способом перевірити функцію цих клітин можна було тільки шляхом взяття їх проб, що дуже складно і небезпечно для пацієнта.
“Через розрідження стовбурових клітин в кістковій тканині важко екстраполювати їх номери і позиції з декількох шматочків кісток. Крім того, механічне пошкодження кістки порушує розташування стовбурових клітин всередині кістки і погіршує їх функціональність. Тому існує необхідність дослідити їх усередині неушкодженою тканини”, -- каже Алон Гринбаум, один з авторів дослідження.
Щоб отримати таку можливість, команда звернулася до методики, розробленої в Стенфордському університеті, пише FainaIdea.com. Вчені прибрали кальцій і ліпіди з кісток миші -- а саме ці дві складові роблять кістки непрозорими. Щоб забезпечити структурну підтримку, необхідну після видалення ліпідів, в тканину вводиться спеціальний гідрогель. Після цього кістки стають прозорими, і через них можна вивчати стовбурові клітини.
Потім дослідники перевірили дію нових ліків, призначених для лікування остеопорозу. Завдяки прозорості кісток учені змогли без хірургічного втручання спостерігати збільшення проліферації (розростання) стовбурових клітин.