Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Стало відомо, як відбуватиметься монетизація субсидій в 2019 році

Поширити:
27 вересня 2018 10:15
798

Кабінет міністрів України затвердив поетапне проведення монетизації субсидій. Відповідне рішення уряд ухвалив на засіданні 26 вересня.

Згідно з експертним висновком до проекту постанови, перший етап монетизації планується розпочати з 1 січня 2019 року – це торкнеться, орієнтовно, 100-150 тисяч домогосподарств, які звернуться за субсидіями з новим пакетом документів. Про це пише uain.press.

Другий етап почнеться з 1 травня 2019 року і торкнеться домогосподарств, яким субсидія призначена на неопалювальний період. Третій етап планується почати з жовтня, коли відбудеться повний перехід на монетизацію.

Як працюють субсидії зараз

В Україні субсидію отримують 68% домогосподарств. Така цифра нечувана для Європи – там субсидіюють близько 10%. Половина українців, які користуються субсидією, працюють. На Заході працевлаштовані взагалі не отримують таких виплат. Ситуація із субсидіями складна, адже в нашій країні розмір соціальних виплат іноді перевищує навіть доходи громадян.

Чинна система відкриває багато можливостей для зловживання. Вигідна вона, по суті, постачальникам комунальних послуг, а не державі і споживачам. Постачальники зацікавлені продавати більше, наприклад, сильніше топити батареї взимку, адже держава їм за це платить. Субсидії розраховують за середніми нормами споживань, а не за фактично використані ресурси. Громадянам нараховують більші субсидії, ніж вони фактично споживають. Саме тому дуже складно робити прогнози, а на субсидії продовжують витрачати значні кошти. За дев’ять місяців 2017 року субсидії покрили 43 мільярди гривень.

Що таке монетизація

В уряді вважають, що перехід на прямі розрахунки зекономить бюджетні кошти. Міжнародні кредитори (МВФ, Світовий банк, ЄС та Європейський банк реконструкції і розвитку) вимагають від України запровадити монетизацію субсидій вже не перший рік. За цією системою гроші отримує не постачальник послуг, а сам споживач. Тобто людина сплачуватиме комуналку повністю, а їй нараховуватимуть гроші на картку чи віддаватимуть готівкою.

Раніше монетизація субсидій поширювалася виключно на домогосподарства з індивідуальним опаленням, газом і електроенергією, які заощадили на комунальних послугах. Тепер, відповідно до плану Мінфіну, громадяни зможуть економити кошти із субсидій за споживання меншої кількості ресурсів. Громадянам уже компенсують ощадливість: минулого опалювального сезону (2017-2018) гроші відшкодували вже 1,7 мільйонам родин. На це пішло близько півтора мільярда гривень.

В Уряді планують, що з часом потреба у субсидіях має зменшитись, а бюджет зекономить десятки мільярдів гривень.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів