Підтримати нас

Сірий кардинал Порошенка

Vgoru
Автор статті
15 грудня 2015 10:23
622
Поширити:

Цю людину вже називають "новим смотрящім" за провладною коаліцією Минулотижневе засідання фракції “Блоку Петра Порошенка" укотре закінчилося скандалом.

 

Причиною розбірок на тему “хто й чому воює проти своїх” став публічний виступ депутата Єгора Фірсова, в якому він, зокрема, знову звинуватив заступника голови фракції Ігоря Кононенка в корупції. Чому знову? Бо на попередньому засіданні фракції Порошенка цю ж людину, Ігоря Кононенка, у корупції звинуватили відразу декілька однопартійців. І навіть пішли далі - створили у фракції групу з гучною назвою "Антикорупційна платформа".

Мовляв, будемо боротися з корупцією усередині партії. Усе вказує на те, що конфлікт у партії Порошенка набирає обертів і попереду нас чекають нові викриття. А щоб зрозуміти його масштаб, потрібно мати уявлення про роль Кононенка у президентській партії, пише газета "Експрес". Хоча публічно партію Порошенка у парламенті зазвичай репрезентує її голова Юрій Луценко, неофіційно депутати зізнаються: ключові рішення ухвалює не він.

“Кононенко - головна людина, котра присутня у парламенті від “БПП", -- каже, наприклад, народний депутат Сергій Лещенко.

Депутати, які не бояться президентського гніву, називають Кононенка “сірим кардиналом” Банкової, хоч той і не обіймає такої високої посади, як, наприклад, офіційний глава Адміністрації Президента Борис Ложкін. Формально Ігор Кононенко - перший заступник голови президентської фракції, друга людина там після Луценка. Перед проходженням до парламенту був депутатом Київради від “Блоку Леоніда Черновецького”.

То чому саме він відіграє ключову роль у партії Президента? Хто ця людина і яким чином їй вдалося домогтися такої значної впливовості? Говоримо про це з політологом Віктором Небоженком і директором Центру політичних студій та аналітики Віктором Тараном. -- Як можна визначити вплив Кононенка у Верховній Раді?

В. Небоженко: -- Кононенко - розпорядник парламенту. Це людина, неформальний авторитет якої визнають усі. Він може підійти до будь-кого з представників фракції й обговорити, як потрібно голосувати. Кононенко добре знає парламентську роботу, в курсі всіх політичних інтриг і де-факто є прямим представником Президента у Верховній Раді. За Конституцією, у нас парламентсько-президентська республіка, а насправді виходить навпаки. За посередництва Кононенка главі держави вдається контролювати парламент, тож останній відіграє у країні другорядну роль. Хоча задля справедливості варто сказати, що в нас майже всі керівники країни прагнули підім'яти під себе законодавчий орган. Пригадуєте, до прикладу, за часів Кучми "директором парламенту" називали Олександра Волкова, а в період Януковича депутати, як загіпнотизовані, голосували за помахом руки покійного нині Михайла Чечетова. Інша річ, що в післямайданний період хотілося б бачити Верховну Раду нової якості, Раду, яка ухвалює рішення без вказівок "згори".

-- Чому на роль свого "сірого кардинала" у парламенті Порошенко обрав саме Кононенка?

В. Небоженко: -- Точно не тому, що він розумніший за інших. Є інша причина. Кононенко - один з ключових бізнес-партнерів Петра Порошенка. Разом з Петром Олексійовичем він є співвласником Міжнародного інвестиційного банку. Але Кононенко - не просто партнер, він - близький друг Президента, вони товаришують майже 20 років. Відома історія про те, що обидва політики познайомилися ще під час служби в армії, а потім узялися спільно будувати бізнес. Тому не дивно, що вони одне одному повністю довіряють. До речі, цікавий момент: у медіа випливла інформація про те, що Порошенко і Кононенко купили елітну землю на Печерську в Києві. І, як з’ясувалося, їхні ділянки загальною площею 1,10 гектара навіть мають спільну адресу й розміщені через дорогу на вулиці Радіальній, 5. Тобто вони зі своєї волі стали безпосередніми сусідами - це ще одне свідчення того, що їхні стосунки не обмежуються діловим партнерством. Отже, Кононенко є руками, очима і вухами Президента в Раді. Це робить його практично всесильною людиною у парламенті. Він у слушний момент завжди може використати ресурс президентської влади, а інші такої можливості не мають.

В. Таран: -- Певні здібності в Кононенка також є. Кажуть, він - людина математики, людина цифри. Він уміє робити так, щоб видатки тим чи іншим чином переходили у прибутки. Ці прибутки можуть забезпечувати по-різному: або конкретними голосуваннями у Верховній Раді, які вигідні окремим галузям, або просуванням певних бізнес-схем, в яких є корупційні ризики. Фінансові можливості та здатність мобілізувати голоси - ключові складові впливовості Кононенка. Але притім цей "сірий кардинал" не претендує на публічну роль. -- Що відомо про його сім'ю?

В. Небоженко: -- Кононенко одружений. У нього дві доньки - 16-річна Ольга та 21-річна Дарина, а також старший за сестер син Віталій, йому 27 років.

-- Наскільки багатий "сірий кардинал" Банкової і парламенту?

-- У своїй декларації за минулий рік Кононенко написав, що заробив 15 мільйонів 215 тисяч гривень. Зокрема, 221 956 гривень - зарплата, а 14 мільйонів 993 тисячі - дивіденди і проценти. Якщо порівнювати з Порошенком, то Кононенко все ж бідніший. Глава держави - мільярдер, а його друг - лише мультимільйонер.

В. Таран: -- Чимало серйозних політиків мають інтереси в різних сферах, про які не розповідають публічно. Кононенко, кажуть, останнім часом зацікавився енергетикою, зокрема обленерго в різних регіонах. В Україні політика й далі - найвигідніший бізнес.

Ірина КОВАЛЕНКО, газета "Експрес"

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ