2 квітня в Україні розпочалася кампанія "Лікар для кожної сім’ї". Тепер українці мають самі обрати для себе сімейного лікаря, педіатра чи терапевта і підписати з ним договір. Кошти за обслуговування медикам сплачуватиме Національна служба здоров'я. Кампанія триває лише другу добу, а в деяких закладах первинної медичної допомоги вже зафіксовані порушення права пацієнтів на вільний вибір лікаря, повідомляє Міністерство охорони здоров'я.
"Українська правда" пояснює, у яких випадках права пацієнтів порушують.
Як ідеться в матеріалі, лікарі можуть відмовити у підписанні декларації лише з двох причин: заклад ще не підключений до електронної системи охорони здоров’я або всі лікарі медзакладу набрали оптимальну кількість пацієнтів.
Що робити, якщо вам відмовляють через місце реєстрації
- Ви не мусите обирати лікаря та медзаклад за місцем реєстрації. Процитуйте лікарю "Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу", затверджений Наказом МОЗ №503 від 19 березня 2018 року. Саме цей документ регламентує процес вибору лікаря, подання та припинення дії декларації з вибору лікаря: "Пункт II. 1. Пацієнт (його законний представник) має право обрати лікаря, який надає ПМД, незалежно від зареєстрованого місця проживання".
- Зверніться за роз’ясненнями до головного лікаря. Якщо головний лікар відмовляє у реалізації вашого права на вільний вибір лікаря, зверніться до місцевого управління охорони здоров’я із заявою на ім’я керівника управління. Зразок заяви: https://goo.gl/2WGdHx.
Що робити, якщо лікар уже набрав оптимальну кількість пацієнтів
Оптимальна кількість пацієнтів для терапевта – 2000, педіатра – 900, сімейного лікаря – 1800. Але якщо сімейний лікар працює в селі, де мешкає 2000 людей, то всі жителі зможуть обслуговуватись у нього. Окрім того, на початку кампанії майже виключені випадки, що всі лікарі медзакладу вже набрали оптимальну кількість.
Якщо вам усе-таки відмовляють у підписанні декларації з цих причин, ви можете:
- Звернутися до головного лікаря, який підтвердить чи спростує інформацію про кількість пацієнтів, яку набрали лікарі медзакладу.
- Якщо головний лікар відмовляється надати роз’яснення, зверніться до місцевого управління охорони здоров’я із заявою на ім’я керівника управління. Ви можете поділитися своїм досвідом у спеціальній формі зворотного зв’язку МОЗ України: https://goo.gl/forms/CL2mQGT20GwgOBAn2.
Що робити, якщо заклад ще не підключений до системи
- Пацієнт не може підписати декларацію з лікарем, якщо заклад, у якому працює лікар, не підключений до електронної системи охорони здоров’я. Це технічно неможливо. Дізнайтеся точну дату, коли заклад буде підключено до системи "Електронне здоров’я". Якщо відповіді на це питання немає у вашого лікаря і в реєстратурі, зверніться до головного лікаря.
- Якщо ви вже визначилися з лікарем і медзакладом, куди будуть направлятись гроші за ваше обслуговування, ви можете зачекати: кампанія з вибору лікаря буде тривати до тих пір, поки всі українці не оберуть собі лікаря.
- Ви також можете обрати іншого лікаря. Підключені до електронної системи медзаклади, які готові підписувати декларації з пацієнтами, ви впізнаєте за наліпкою "Тут можна обрати свого лікаря".