Внаслідок повномасштабної війни в Україні психіатрична система країни перебуває в критичному стані. За даними лікарів, кількість пацієнтів у закладах психіатричної допомоги суттєво зросла як через уже наявних хворих, так і через нові випадки, спричинені бойовими діями.
Про це пише індійська газета The Hindu International.
У матеріалі йдеться, що за інформацією лікаря Полтавської обласної психіатричної лікарні Олеся Телюкова, у березні кількість пацієнток у його відділенні перевищувала норму – 47 осіб при максимальній місткості 40. У середині місяця в лікарні перебувало 712 пацієнтів, близько 10% з яких були евакуйовані з прифронтових регіонів – Херсонської, Донецької, Луганської та Харківської областей.
У зв’язку з бойовими діями українська влада евакуювала тисячі пацієнтів з психіатричних лікарень до більш безпечних регіонів. Серед них – Ольга Климова, яка проживала в селі Киселівка на Херсонщині під час російської окупації у 2022 році. Жінка з діагнозом шизофренія була евакуйована до Полтави після звільнення регіону. Вона повідомила, що не має зв’язку з родичами та очікує завершення війни, аби побачити їх.
Інша пацієнтка, 47-річна Ольга Бекетова, також евакуйована з Херсонської області, розповіла, що під час окупації тривалий час залишалася без необхідних медикаментів. У 2022 році в неї стався напад, після чого її госпіталізували в Херсоні, а згодом перевезли до Полтави. У 2024 році вона перенесла інсульт, який пов’язує з постійним нервовим напруженням.
Журналісти зазначають, що за оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 9,6 мільйона українців – майже чверть довоєнного населення – мають або ризикують мати психічні розлади. В умовах війни це створює надмірне навантаження на систему, яка вже була недофінансованою та застарілою.
У зв’язку з дефіцитом лікарських засобів, особливо імпортних препаратів, допомогу надають міжнародні організації. Французький лікар Крістіан Каррер, засновник гуманітарної організації AICM, зазначив, що організація доставила до Полтави ліки для лікування епілепсії та шизофренії. Він наголосив, що українські лікарі іноді змушені застосовувати неадекватні седативні засоби через брак ресурсів.
Каррер також сказав, що війна ускладнила ситуацію для пацієнтів, адже до системи додалися як люди з наявними психічними захворюваннями, так і ті, хто отримав психологічні травми вже під час бойових дій.