Міжнародний мандрівний фестиваль документального кіно про права людини оголосив цьогорічну концепцію.
Новий цифровий світ змінює нас, наш спосіб мислення, звички, способи комунікації, усю нашу свідомість. Ми радіємо, що винайдено 3D-друк органів для операцій з пересадки. Дрони стали буденністю, і ми в очікуванні безпілотних автомобілів. Звичними стають «розумні будинки», роботи зі штучним інтелектом розважають літніх людей, підбирають м'ячі на тенісних кортах і грають у шахи.
Ми сподіваємося, що цифрові технології допоможуть у боротьбі з корупцією. Скажімо, якщо в Україні всю державну діяльність перевести в онлайн – усі довідки, черги, проплати стануть видимими й простору для зловживань буде менше.
Тим часом криптовалюта стрімко стає частиною світової економіки, що, за прогнозами міжнародних експертів, веде до утворення нових віртуальних держав, тобто нового світовлаштування. Водночас хакерство, стеження, втручання в приватність в усьому світі набуло загрозливих масштабів. Світ обурений втручанням Росії у вибори в США через цифрові технології, втручанням у голосування щодо Брексіту в Англії, кібератаками на бізнеси, урядові інституції й рядових споживачів ІТ-технологій.
У 2012 році з’явився новий термін «цифрові права». Рада ООН з прав людини ухвалила резолюцію, згідно з якою всі наші права з режиму офлайн рівною мірою повинні застосовуватися в онлайн. Комітет міністрів Ради Європи у квітні 2014 року ухвалив «Керівництво з прав людини для інтернет-користувачів», яке базується на Європейській Конвенції з прав людини. Проте наразі в цифровій сфері дуже мало інструментів для захисту найбільшого досягнення людської цивілізації –концепції дотримання прав людини.
А в Україні немає навіть спеціального закону, який передбачав би кримінальне покарання чи громадянську відповідальність за неприйнятну онлайн-діяльність.
Тож як захистити права людини в Україні за нового світовлаштування? Зберегти свободу слова, гарантії безпеки журналістів, правозахисників? Як захистити інтернет від усе потужнішого онлайн-потоку мови ворожнечі, онлайн-закликів до терористичних атак, ксенофобії, расизму, нацизму та ненависті стосовно людства? Як захистити права виборців від кібер-атак? Як захистити дітей від потенційно шкідливого контенту в мережі? Як захистити персональні дані кожного? Як убезпечити від вистежування людей, які живуть з ВІЛ? Як убезпечити від нападів LGBTIQ+ спільноти?
Готуючи 16-й фестиваль Docudays UA, ми досліджували тренди, стратегії й форми захисту прав людини в електронному світі. Центральна програма «МЕРЕЖА» розповість про діяльність агентства Billingcat, що розслідує найбільш резонансні справи, зіставляючи дані з відкритих електронних джерел, як-от падіння літака МН-17 чи загибель мирного населення в Сирії. А фільм «Чистильники» відкриє нову професію «цензора соцмереж», який вручну вичищає усе «загрозливе», що з’являється у фейсбуці, твітері та ютюбі. Ми плануємо обговорити феномен ідолів – надпопулярних китайських блогерів після фільму «Народна республіка бажання».
Цього разу в секції Rights Now ми представимо програму імпакт-фільмів, які стали частиною успішних активістських кампаній, зокрема за допомогою соцмереж. Ми очікуємо на приїзд їх авторів та активістів, які зможуть поділитися своїм досвідом та надихнути змінювати світ на краще.
Ми запросили до співпраці художника Олексія Сая, відомого своїм стилем Exсel-Art: це мозаїки, створені в програмі Microsoft Exel, яка призначена для обробки великих масивів даних і асоціюється з точністю звітів та монотонною буденністю цифрового світу. Своїми сповненими іронії роботами Олексій досліджує пласт офісної культури, який з’явився всього 15 років тому й вплинув на ідентичність, мотиви, джерела агресії, усе мислення сучасних людей:
«Для мене це як культура в археологічному розрізі. Як трипільці... Культура як сукупність способу життя, естетики... усього громадського устрою».