Вже майже два роки важкопоранені українські солдати не можуть приїхати на лікування до Сполучених Штатів за програмою американського уряду через бюрократію в Україні.
Про це передає "Громадське" з посиланням на «Голос Америки», у Конгресі США готують звернення до Володимира Зеленського із проханням посприяти вирішенню питання.
Для українських солдатів є два основні шляхи, як потрапити на лікування у США. Перший — завдяки допомозі волонтерів, другий — приїхати на лікування в Америку за кошти Міноборони США, які виділені для військової підтримки України. У 2019 році Пентагон заклав у бюджет програми «Ukrainian Wounded Warrior» (Український поранений воїн) 250 мільйонів доларів, і у 2015 році в США за нею вже лікувались українські військові.
Втім, уже два роки українські бійці не можуть взяти участь у програмі. На початку 2019 року американські лікарі відібрали 10 важкопоранених солдатів. Але вони досі в Україні.
У Міноборони кажуть, що попри виділені на лікування гроші, так звані немедичні витрати має взяти на себе Україна. До цих витрат входить транспортування, оформлення візи, проживання, добові, непередбачувані витрати, а також витрати на супроводжуючих осіб і у разі потреби — перекладачів.
У 2015 році все це профінансувала українська діаспора в США та волонтери. Тепер кроку очікують від держави. Втім, використати кошти із бюджету України не дозволяє українське законодавство. На запитання, чому поранені солдати не можуть потрапити в США, в Міноборони відповіли, що український закон за рахунок бюджету дозволяє покрити із немедичних витрат лише переліт. Все інше — не передбачено. Водночас, у Міноборони додають: медична служба ЗСУ здійснює переведення поранених військових у закордонні шпиталі безкоштовно. Але в інших випадках це відбувається за рахунок іноземної країни.
Однак за словами посла України у США Валерія Чалого, Україна зможе використати американські кошти лише в тому випадку, якщо цього року покриє немедичні витрати сама. На думку дипломата, зараз головна проблема полягає у відсутності політичної волі.
«Я вважаю, що це просто бюрократична тяганина. Наші бюрократичні перепони не мають стати на заваді лікуванню важкопоранених солдатів. Вони мають приїхати у США. Що для цього треба зробити? Не треба відписки, не треба шукати пояснень. Треба знайти рішення. І таке рішення мають знайти в Україні», — пояснив Чалий.
Якщо Україна не вирішить цю проблему — програма з реабілітації може бути втрачена.