Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Покажуть історії 15 українців, яких не вдалося зламати Сталіну

Поширити:
22 листопада 2016 16:03
274

24 листопада о 12:00 у Національному музеї "Меморіал жертв Голодомору", що на вул. Лаврській, 3 у Києві, відкриється проект "Незламні".

Це - виставка до 83-х роковин Голодомору, у якій представлять 15 історій тих, кого не зламав Голодомор. Про це повідомляє Український інститут національної пам'яті.

"Україну можемо втратити!" — писав переляканий Сталін влітку 1932 року. Боявся втратити Україну як ресурс, без якого побудова могутньої індустріальної імперії, здатної завоювати світ, залишалася б тільки мрією. Щоб не втратити, вирішив стратити Україну. Стратити як уособлення всього, що ненавидів диктатор — свободи, самодостатності, культурної унікальності.

"Вбивство цілого народу без війни у мирний час мало залякати інших, засвідчити всемогутність і безкарність "вождя народів". Голод не лише забрав життя у мільйонів українців, але вбив їх як українців: ті, хто вижили добровільно позбавлялися власної мови, культури, традицій, переплавлювалися у безликий "совєтський народ", – розповідає голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович. - Але геноцид зламав не усіх. Серед тих, хто вижили фізично, були й такі, хто не дав знищити себе духовно. Про цих людей – наш новий проект "Незламні".

Вони зуміли реалізувати себе, попри травму пережитого у 1932-1933-му і всупереч несприятливим обставинам радянської дійсності наступних років. Вони стали художниками, письменниками, досягли успіхів у науці та техніці.

Хтось, як Василь Барка, бачив метою свого подальшого життя донести світові правду про Голодомор, а хтось, як Олесь Гончар, тримав біль пережитого у серці і збагачував своїми творами українську літературу. Інші, як Микола Руденко чи Олекса Тихий, ставали до відкритої боротьби із режимом. У кожного з тих, кого не зламав Голодомор, був свій шлях. Але вони зберегли у собі здатність творити нове.

Ці чоловіки та жінки знали, що живуть не лише за себе, але й за мільйони інших, вбитих фізично чи духовно. Знали, що несуть у собі унікальну культуру, яку мають врятувати, щоб зберегти різноманітність світу.

Завдяки їм Сталін програв — Голодомор не зламав України.

Після десятиліть нищення Незламні звелися на ноги і у 1991-му поставили крапку в історії створеної Сталіним імперії. І сьогодні Україна впевнено зупиняє спроби відродити цю імперію. Впевнено захищає рубежі свободи — свободи власної, свободи Європи.

Бо ми народ, який не зламали геноцидом".

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів