Компанія “Space Logistics Ukraine” планує побудувати перший в країні космопорт. Для цього необхідні зміни у законодавстві України, тому наразі тривають переговори з експертами.
Про перспективи розвитку космічної галузі в Україні в інтерв’ю UATV розповів засновник “Space Logistics Ukraine” Дмитро Легеза.
“Підіймаючи цю тему, ми були впевнені, що питання спорудження космодрому в країні розглядалося вже не раз. Але, на жаль, виявили, що на рівні розрахунків і реальних проектів ніхто цим ще не займався. Україна ще не має жодного супутника на орбіті Землі”, – зазначив Дмитро.
“Це парадоксально, але щоб мати супутники, нам потрібен вихід у космос, – резюмував він. – Упевнений на 100%, що з такою космічною інфраструктурою, про яку йдеться, підняти питання про можливість побудови – закономірно й логічно”.
За словами засновника “Space Logistics Ukraine”, компанія планує провести науково-дослідну роботу і заздалегідь прорахувати, з якими проблемами зіткнеться.
Щодо вартості, то експерт розвіяв міф, що це шалено дорогий проект. Як приклад, він навів перший приватний космопорт у Техасі, який споруджує Ілон Маск. Проект обійдеться компанії в 150 млн доларів.
“Мова навіть не про мільярди. В Україні є необхідні люди, потрібні ресурси. Для нашої країни це повністю підйомний проект, і ми зможемо його реалізувати”, – упевнений Легеза.
Він також розповів про те, які варіанти локації майбутнього космодрому розглядають у компанії. В основному, це південні регіони, зокрема, Херсонська область.
“Ми повинні розуміти, що технології не стоять на місці. Думка про те, що космодром – це випалена територія й забруднення атмосфери, помилкова. Ми бачили, як Маск запускає ракету за 15 км від Санта-Барбари. За цим процесом спостерігали люди”.
Особливу увагу Дмитро Легеза звернув на те, що поява космопорту в Україні дасть нашій країні колосальні можливості й перспективи в різних галузях.
“По-перше, це вивід на орбіту військових супутників, – сказав він. – Наша країна перебуває в стані війни. Військовим важливо отримувати інформацію з наших супутників, адже зараз ми використовуємо інформацію інших держав, яку в будь-який момент можуть просто припинити нам передавати. Наукові дослідження, телекомунікаційні можливості. Це ж технологічний і науковий прорив”.
І європейські, й американські інвестори, за його словами, готові розглянути пропозицію, коли її буде повністю сформульовано в документ. Понад те, компанія підтримує постійні контакти з NASA та SpaceX, де знають про їхні наміри і також готові допомогти. Але це стане можливим тоді, коли Верховна Рада внесе відповідні зміни в законодавство.
“Головне наше завдання – об’єднати навколо нашої ідеї всіх зацікавлених в цьому людей з України. Другим етапом буде прийняття законодавства і повне відкриття галузі для приватного капіталу. Це зробили Америка і Китай, ми бачимо їх результати. Упевнений, що в Україні ми побачимо те ж”, – підсумував експерт.