Українці все ж почали користуватися перевагами знижених акцизів на користовані авто з-за кордону. Відповідний закон діє вже півтора місяці, і в Державній фіскальній службі звітують про понад 1300 ввезених зі знижкою автомобілів.
На Львівській митниці підрахували, що потік старих машин збільшився у 8-10 разів. “За день оформляють 20-25 машин”, – кажуть митники.
Однак можуть виникнути неприємні сюрпризи – варто звертати увагу на сертифікат відповідності. Це документ, який підтверджує країну виробництва машини. Про нього знають не всі, але його вимагають при митному оформленні. Навіть якщо купується європейська марка в Європі, може виявитися, що місцем складання авто є Росія, а в цьому випадку доведеться платити повну суму акцизу.
Серед обмежень і вік – машини мають бути виготовлені не раніше 2010 року, інформує finance.ua.
Експерти авторинку пояснюють, що зміни дійсно полегшують навантаження на гаманець, але в деяких питаннях творці документа занадто перестрахувалися, щоб знижками не скористалися різні ділки, наприклад, скуповуючи машини за кордоном зі знижкою і перепродуючи їх в Україні втридорога. Один автомобіль в одні руки – без права передачі. “Ризиковано навіть передавати автомобіль членам сім’ї. Були вже прецеденти, коли родичі керували автомобілями “свіжого” завезення і мали проблеми з патрульною поліцією”, – зазначають фахівці.