Житель Херсона Сергій Офіцеров, якого російські окупанти викрали з квартири батька 3 серпня 2022 року, перебуває у Ростові (РФ). Чоловік проходить у справі “херсонської дев’ятки”, в межах якої місцевих чоловіків Росія звинуватила нібито в тероризмі. Досі немає підтвердження від Міжнародного комітету Червоного Хреста про перебування Сергія в полоні. Від представників ООН отримали відповідь, що вони більше нічим не можуть допомогти, бо рідні знають про місце перебування сина.
Про це виданню ZMINA розповів його батько Геннадій Офіцеров.
У полоні Сергій захопився малюванням. Здебільшого він створює копії відомих картин, а також малює обличчя в’язнів, тюремний побут і своє рідне місто. Адміністрація СІЗО не в захваті від його хобі й часто знищує роботи Сергія. Але інколи він устигає їх передати своєму батьку, йдеться в повідомленні.
Зараз Геннадій Офіцеров намагається розв’язати питання з російським громадянством Сергія.
“Мій син не вважає себе росіянином. Навіть в одному з листів-звернень від в’язнів Ростовського СІЗО №1 до МКЧХ він зазначив у графі “громадянство”, що є українцем. Вийти з російського громадянства дуже складно. Для того, щоб це зробити, людина не має перебувати під слідством, а для нас це вже проблема. Тобто, якщо росіяни захочуть повернути за обміном хлопців з “херсонської дев’ятки”, до Сергія можуть виникнути питання. Тому зараз необхідно виконати деякі законодавчі дії”, – зазначив Геннадій.
Батько згадує: “щотижня провідував мене. Зазвичай ми обідали, пили каву та переглядали фільми”. У черговий візит сина до Геннадія 3 серпня 2022 року до його квартири прийшли троє чоловіків у цивільному одязі. Один з них тримав у руках пістолет. Вони забрали Сергія, посадили в білий автомобіль “Renault Duster”. Після цього колишня дружина подала заяву про викрадення Сергія до окупаційної адміністрації. Батько ж почав обходити всі місцеві відділки поліції, СІЗО та колонії. Але скрізь казали, що в них такого не має.
Згодом колишній працівник прокуратури, якого тримали в приміщенні Національної поліції розповів, що бачив там Сергія.
Від державного російського адвоката, якого призначили Сергію Офіцерову, батьки дізналися, що Сергія спочатку вивезли до Сімферополя, а звідти – до Москви.
Пізніше батьки замінили державного адвоката на захисника за договором, який відстоює в суді права Сергія.
“Однак у РФ на таких адвокатів постійно чиниться тиск і декого з них позбавляють ліцензії на адвокатську діяльність. Під час однієї з розмов адвокат сказав мені, що Сергій його підтримує словами та усмішкою”, – розповів Геннадій Офіцеров.
Сергій Офіцеров народився в Херсоні, але згодом сім’я переїхала на Камчатку.Тоді його батьки розійшлися. У 1994 році батько повернувся до України, однак син залишився з матір’ю. Згодом в Іркутську Сергій отримав російське громадянство.
У 1996 році Сергій переїхав до Херсона, де працював менеджером на приватних підприємствах. Підставою для його легального перебування в Україні була посвідка на постійне проживання.
“На мою думку, Сергій отримав російський паспорт через сімейні обставини, а не за власним бажанням”, – каже Геннадій.
За його словами, коли Росія окупувала Крим та почала військову агресію в Донецькій області, Сергій підтримав Україну. У 2018 році він розпочав процедуру виходу з російського громадянства, але російська влада постійно блокувала цей процес.