Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Оформити пенсію і допомогу від держави можна буде онлайн

Поширити:
24 липня 2019 10:35
772

Кабмін готує комплексну електронну систему обліку одержувачів грошей від держави. Навздогін до е-пенсій прийнято постанову про нову систему держпідтримки громадян E-social.

У Міністерстві соціальної політики кажуть, це позбавить людей від необхідності стояти в чергах, а оформляти і перевіряти пільги і виплати на дому, а влада зможе краще контролювати реальні доходи тих, хто простягає руку за держдопомогу. Експерти нововведення підтримують, але кажуть, що воно не вирішить всіх проблем людей, особливо похилого віку, які не вміють користуватися комп'ютером.

Нововведення

У Мінсоцполітики повідомили, що нова система повинна почати працювати 1 жовтня 2020 року. До цього часу обіцяють створити єдину базу, до якої зберуть дані про тих, хто претендує на будь-який вид допомоги від держави, – це може бути виплата малозабезпеченим, одиноким матерям, особам з інвалідністю, нарешті, найвитратніша для бюджету – на оплату рахунків за компослуги (минулого опалювального сезону – 55 млрд грн). Її, за оцінкою фахівців Мінсоцполітики, влітку отримують 1,8 млн родин, взимку – до 5 млн родин. Тобто до E-social перенесуть всі види виплат, крім страхових і пенсій – у Пенсфонду створюється окрема е-система. Як роз'яснив заступник міністра соцполітики Микола Шамбір, для тих, хто вже перебуває в списках одержувачів будь-якого виду державної допомоги, нічого не зміниться. А ось для нових претендентів можливі два варіанти. Перший – по-старому прийти до відділення Мінсоцполітики за місцем проживання, написати заяву на держдопомогу, а після того як її оформлять, всі дані для розрахунку в наступні періоди (від півроку для субсидій на компослуги до довічного для осіб з інвалідністю) оновлюватимуться автоматично.

Другий – подати документи в електронному вигляді через особистий кабінет, але для цього треба мати електронний підпис. Також Мінсоцполітики обіцяє додати дані з нових реєстрів, насамперед ДФС, Міграційної служби, Пенсфонду.

Думка експертів

Фахівці з пільг згодні, що якщо система запрацює (2012-го її вже намагалися впровадити), то вона позбавить людей від паперової тяганини і допоможе відсіяти приховують доходи.

"Наприклад, субсидія не призначається тим, хто, більше 60 днів перебував за кордоном і при цьому задекларував мінімальний дохід або його відсутність, але зараз взаємодія між Держприкордонслужбою та Мінсоцполітики до кінця не відпрацьована, і держдопомога таким призначається", – роз'яснив старший консультант з питань соцзахисту населення Інституту місцевого розвитку Антон Левицький.

Але, за його словами, е-система більше полегшить життя чиновникам, ніж, припустимо, жителям глибинки, особливо похилого віку. Адже багато хто з них слабо володіють комп'ютером, не мають електронного підпису, та й інтернет-покриття в багатьох селах наразі нестабільне.

Дані для пенсії зберуть реєстри

Кабмін також ухвалив постанову про введення електронної послуги "Е-пенсія", яка запрацює з 2020 року. Як повідомив заступник голови Держагентства з питань електронного уряду Олексій Вискуб, послуга дозволить людям, які досягли пенсійного віку, швидко і без тяганини оформити необхідні документи онлайн. Передусім це стосується претендентів на доплати до пенсії або достроковий вихід на відпочинок, яким треба зібрати безліч підтверджуючих документів: що вони чорнобильці, учасники боїв, які працювали на шкідливих і важких роботах і ін.

Пенсфонду буде заборонено вимагати такі дані від заявника, крім випадків, якщо інформації немає в реєстрах. За словами експертів, в реєстрах може не бути даних про зарплату до 1 липня 2000 року, тому тим, хто бажає включити до стажу заробітки до цієї дати, доведеться все ж збирати довідки в архівах. Передусім це стосується тих, хто почав працювати ще при СРСР, до 1991 року.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів