Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Національний природний парк "Кам'янська січ" стає реальністю

Vgoru
Автор
Поширити:
23 травня 2016 03:45
1,079

Нещодавно відбулося велике святкування чергової дати заснування "Кам'янської січі". На території колишньої січі зібралася велика кількість представників козацьких товариств, громадських організацій, влади, а також журналісти та звичайні гості.

 

Камянская Сечь. Фото Игоря Йосипенко

Чи не вперше будь-який херсонець мав можливість приїхати на автобусі до Кам'янської січі. В день святкування були організовані автобуси для всіх бажаючих.

Дуже приємно, що традицію святкування козацьких ювілеїв на Кам'янській січі, яку свого часу відновив тодішній голова Херсонської облдержадміністрації Борис Сіленков, зараз підхопили представники теперешньої влади. Й, зокрема, депутат обласної ради Ігор Йосипенко, який став ініціатором цьогорічного масштабного козацкого святкування.

Ініціатива Ігора Васильовича привертає суспільну увагу до ідеї відродження національного природного парку «Кам’янська Січ». Вперше про цю ідею звговорили сім років тому місцеві науковці. Відомий ботанік, доктор біологічних наук, професор Іван Мойсеєнко обгрунтував перспективність створення національного природного парку. Її активно підтримував та просував голова Херсонської облдержадміністрації Борис Сіленков. Нажаль, у зв'язку із зміною політичної ситуації, ця ідея не була реалізована. До неї повернулися лише у 2015 р. Так, начальник головного управління Держземагентства у Херсонській області Валерій Лазарєв у травні минулого року зазначав про необхідність створення національного природного парку “Кам’янська Січ”, що дасть можливість зберегти природні ландшафти з багатим та різноманітним рослинним і тваринним світом, об’єкти історико-культурного значення.

Козацькому роду нема переводу. Фото зі сторінки Ігоря Йосипенко

Флора цього унікального об'єкта природно-заповідного фонду налічує 582 види судинних рослин. Серед них – 52 раритетні види. На цій території, крім того, зберігаються залишки близько 150 курганів і древніх поселень, залишки Кам'янської січі, старовинні козацькі могили, панський маєток та старовинний монастир.

На сьогодні Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації який очолює Юрій Попутько, спільно з науковцями, Головним управлінням Держгеокадастру проводить уточнення площі та коригування орієнтовних меж запроектованого Парку. Й все таки, реалізація цієї цікавої ідеї відбувається поки що досить повільно. Сподіваємося, що підключення до створення парку політиків та депутатів прискорить цю важливу ініціативу.

Фото зі сторінки Ігоря Йосипенко

Як написав на своїй сторінці у Фейсбуці депутат обласної ради від Блоку Петра Порошенка Ігор Йосипенко, "завдяки своєму положенню в пониззі Дніпра на берегах двох морів Херсонщина має значний туристичний потенціал у сфері екологічного туризму. Звичайно, ядром розвитку такого туризму є об’єкти природно-заповідного фонду.
Природні можливості Херсонщини відносно розвитку мережі природно-заповідного фонду області сьогодні ще далеко не вичерпані. Дуже привабливим у цьому плані може стати запроектований національний природний парк «Кам’янська Січ».
До його складу планується залучити землі Качкарівської, Милівської, Новокаїрської, Червономаяцької, Новорайської сільрад Бериславського району та Новокам`янської Великоолександрівського району. Орієнтовна загальна площа об’єкту складатиме близько 13 тис. га. До складу Парку увійдуть Кам’янська та Милівська балки, тераса річки Дніпро.

Ця територія має велике історико-культурне значення. Тут на високому березі Дніпра (тепер Каховського водосховища), при впадінні в нього балки Кам’янки (нині це околиця села Республіканець) в 1709-1711 рр. та в 1730-1734 рр. розташовувалась одна з головних святинь українського народу козацька «Кам’янська січ».

На цій території знаходиться поховання, увінчане автентичним хрестом, славетного кошового отамана Кам’янської та Олешківської січі Костя Гордієнка – непримиримого борця за козацькі вільності та свободу цілого українського народу. Розташовані численні кургани. Деякі з них досягають значної висоти, ніколи не розорювалися. На значну природну цінність даної території вказує значна кількість рідкісних видів рослин".


Ми зробимо усе щоб відродити природний фонд та створити запроектований національний природний парк «Кам’янська Січ» -
пообіцяв депутат.

Фото зі сторінки Ігоря Йосипенко

Історія перетворення  "Кам'янської січі" у туристичний об'єкт вже нараховує більше п'ятидесяти років.

Ще у вересні 1965 р. уряд Української РСР прийняв постанову «Про увічнення пам'ятних місць, пов'язаних з історією козацтва», де згадувалася й могила Костя Гордієнка. Але тільки у січні 1983 р. Кам'янська Січ та кладовище запорозьких козаків першої половини ХVIII ст. були взяти під охорону в статусі пам'ятки місцевого значення.

У другій половині 80-х рр. ХХ ст., з початком перебудови, інтерес до історії козацтва значно зріс. Кам'янська Січ стала місцем паломництва українських патріотів.

У 1994 р. тут було встановлено пам'ятник Костю Гордієнку. Ще через десять років, за пропозицією археолога Миколи Оленковського херсонська обласна влада у грудні 2004 р. зініціювала створення історико-культурного заповідника «Кам'янська Січ». Але за відсутності фінансування ідея залишалася на папері.

У жовтні 2008 р., під час Всеукраїнської науково-практичної конференції «Історія козацтва в пам'ятках та музейній практиці», було ухвалено резолюцію щодо передачі території Кам'янської Січі Національному заповіднику «Хортиця». 30 вересня 2009 р. Кабінет Міністрів України постановив оголосити Кам'янську Січ філією Національного заповідника «Хортиця».

Влітку 2009 р., у рамках підготовки до святкування 300-річчя Кам'янської Січі було проведено впорядкування території пам'ятки: звільнені від сміття льохи будинку Агаркових, закладено каплицю, посаджені дерева, збудована символічна цегляна брама й земляні вали, земляними валами та ровом відмічені приблизні кордони Січі, встановлений білборд з її уявною графічною реконструкцією і флагшток.

Фото зі сторінки Ігоря Йосипенко

14 жовтня, на Покрову, ювілей було масштабно відзначено.

За час існування філії «Кам'янська Січ» було проведено певну роботу: впроваджено автобусну екскурсію «Часи козацькі – Січі Запорозькі», затверджено наукову концепцію розвитку філії. У рамках підготовки до створення археологічного музею просто неба, за результатами археологічних досліджень виконано графічну реконструкцію козацького куреня. Однак, з 2010 р. втілення планів по перетворенню Кам'янської Січі на культурно-освітній осередок призупинилося: через зміну внутрішньої політики в країні та прихід нової обласної адміністрації не відбувалося фінансування проекту.

В наш час на Кам'янській Січі щорічно проводяться масові акції, присвячені пам'тним датам з історії Запорозького козацтва: дню пам'яті Костя Гордієнка (початок травня), дню пам'яті Запорозької Січі (початок червня), святу Покрови Пресвятої Богородиці (14 жовтня). У заходах беруть участь представники козацьких об'єднань, місцевої влади та громадськість.

Ми сподіваємося, що нинішня влада зможе нарешті реалізувати давішню мрію істориків, ботаників та патріотів нашого краю та перетворити місцевість навколо залишків Січі у національний природний парк.

Фото зі сторінки Ігоря Йосипенко

 При підготовці публікації використовувалися матеріали ресурсу Wikiwenda стаття "Кам'янська січ"

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів