Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Нам загрожує пенсійний колапс

Поширити:
23 квітня 2016 11:00
310

Кількість пенсіонерів зростає, а кількість тих, хто сплачує внески до Пенсійного фонду, – зменшується.

З 1-го травня в Україні  на 5% зростуть пенсії. Якщо зараз пенсіонери отримують щонайменше 1074 гривні, то у травні мінімалка становитиме 1130 грн. Наступне підвищення буде у грудні – до 1208 гривень. Пенсіонери не надто зраділи такій подачці. За нинішніх цін підвищення мінімальної пенсії на 56 грн. виглядає як насмішка. Однак, якщо подивитись на баланс Пенсійного фонду, то дивно, що навіть на таке підвищення нашкребли грошей. Та у найгіршій ситуації опинились люди, яким виходити на пенсію років за десять… Вони усе життя сплачували внески до Пенсійного фонду, а чи буде чим платити їм пенсії – невідомо.

Хто кого утримує

Проблема в тому, що в Україні досі діє солідарна пенсійна система. Тобто ті, хто працює, утримують тих, хто на пенсії. Економічно активного населення – тих, хто міг би працювати, у нас  приблизно 18 мільйонів. Наче  немало. От тільки далеко не усі з них працюють, а ті, що працюють,  не завжди оформлені офіційно. За  останній рік кількість осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок, скоротилася на 600 тисяч. Якщо на 1 січня 2015 року внески до Пенсійного фонду платили 10,5 мільйона осіб, то на 1 січня 2016-го – лише 9,9 мільйона. Зате кількість пенсіонерів за цей час зросла на 165 тисяч –  з 12,15 до 12,3 мільйона. Тож пенсіонерів у нас більше, ніж тих, хто офіційно працює! І ситуація погіршуватиметься. Лише за січень-лютий роботодавці повідомили центри зайнятості про заплановане звільнення 82,8 тисячі осіб, що на 24 тисячі більше, ніж за такий  самий період минулого року. Тобто масові скорочення працівників тривають.

При цьому  в Україні цього року скоротили ставку єдиного соціального внеску майже вдвічі. І за кожного працівника роботодавець тепер платитиме вдвічі меншу суму до Пенсійного фонду, ніж раніше. В уряді сподіваються, що зменшення податкового навантаження на зарплату спонукатиме працедавців виходити з тіні і оформляти людей офіційно.

Зарплата «біла», чи в конверті?

Але тут треба зважати ще й на фактор людської жадібності. Якщо підприємець не платив за працівника жодних податків, то з якого дива раптом він погодиться платити 22% до ПФ? Звичайно, для захисту працівника краще, якщо він працює офіційно, бо тоді може претендувати на лікарняні, відпускні, пенсію. Але з іншого боку, офіційна зарплата через податкове навантаження часто нижча, ніж можна отримати “в конверті”. Крім того, “біла” зарплата позбавляє права на субсидії. Бо у нашій країні, якщо ти заробляєш три тисячі гривень і сплачуєш податки, значить, ти заможний. А якщо маєш 10 тисяч “лівих”, а офіційно ні копійки, то можеш претендувати на допомогу  від  держави…

Щодо чергового підвищення пенсійного віку експерт переконана, що воно не вирішить проблеми дефіциту Пенсійного фонду...

Торік ПФ витратив на виплату пенсій майже 265 мільярдів гривень, з яких лише 170 млрд – власні кошти. Майже 95 млрд довелось дофінансовувати з бюджету, тобто знову  з коштів платників податків. За словами голови Пенсійного фонду Олексія Зарудного, цього року витрати на пенсійне забезпечення  зростуть на 7,5%, або 18,5 мільярда гривень.

Економіку накриває «тінь»

“Гроші на пенсії будуть. Традиційно Пенсійний фонд у нас дефіцитний, і щороку його дефіцит покривають з бюджету. Інша річ, що маємо проблеми і з наповненням бюджету, – каже провідний експерт соціальних і гендерних програм Центру Разумкова Ольга Пищуліна. –  Одна з основних наших проблем – стрімке старіння населення. Це проблема не лише України, а й багатьох країн Європи. Але у нас, окрім демографічної проблеми, є ще й економічна. Те, що кількість людей, які сплачують єдиний соціальний внесок, скорочується, свідчить, що тіньова економіка зростає. Одним з елементів боротьби з “тінню” мало стати скорочення ставки соціального внеску. Але який воно дасть ефект? Поки що тенденції не видно. Тому вирішувати проблему пенсійного забезпечення не можна лише пенсійною реформою. Це мають бути комплексні економічні реформи, які б стимулювали створення нових робочих місць, вихід підприємців з тіні, зростання зарплат”.

Щодо чергового підвищення пенсійного віку експерт переконана, що воно не вирішить проблеми дефіциту Пенсійного фонду. Ефект від підвищення пенсійного віку короткочасний, крім того, чим довше люди працюватимуть, тим більшим буде навантаження на ринок праці. А за даними Міжнародної організації праці, у нас і так майже кожен десятий дорослий – безробітний.

Влада забула про бабусь

Частково вирішити проблему пенсійного забезпечення міг би перехід до обов’язкового та добровільного накопичувального рівня. Це допомогло б заробити на пенсії молодим людям, які зараз працюють. Коли приймали так звану пенсійну реформу 2011 року, передбачалось, що другий рівень – обов’язкове накопичення – має запрацювати з 2017 року. Однак досі влада не прийняла жодного закону, який би зробив можливим цей перехід. Тому молодим людям залишається хіба що самим щомісяця відкладати певну суму,  якщо не хочуть такої злиденної старості, як у їхніх бабусь.

“Пенсійна система у глибокій кризі, і, на жаль, не бачимо кроків уряду, як цю кризу подолати. Уряд хіба що демонструє готовність перекривати увесь дефіцит Пенсійного фонду за рахунок державного бюджету, – каже експерт з пенсійного забезпечення Реанімаційного пакета реформ Галина Третьякова. – Цього року дотація ПФ з держбюджету уже сягнула 145 млрд. грн. Це позиція номер один у витратах бюджету України. Тому не перейматись тим, як  цю кризу подолати, уряд не може. Але водночас жодних перемовин щодо пенсійної реформи ніхто не веде. Цієї теми у владі жахаються всі. Бо пенсіонерів понад 12 мільйонів – це величезна частина електорату. Усі бояться зачепити тему справедливого перерозподілу податків між молодим і старим поколінням.  Тому ситуація – заблокована. Всі наче й розуміють, ця ситуація критична, але мовчать, бо бояться, що не будуть переобрані”.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів