Аграрний експорт з України до ЄС йде рекордними темпами. За даними Євростату, наша країна міцно закріпилась у трійці провідних експортерів сільськогосподарської продукції в країни Європейського Союзу, трохи поступаючись Сполученим Штатам і Бразилії.
У червні 2019-го минуло 5 років від підписання Угоди про асоціацію, яка відкрила для України зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. Ця подія мала чималий вплив на зовнішній товарообіг і допомогла відкрити експортерам нові ринки. Усі наступні роки обсяги торгівлі із країнами ЄС планомірно зростали і цього року сягнули рекордних показників. Тільки за півроку 2019-го зовнішньоторговельний обіг між Україною і Європою збільшився на 830,6 млн та склав 4,2 млрд доларів.
За підсумками січня – травня цього року, експорт української продукції збільшився на 30,8% і сягнув позначки 2,9 млрд доларів. Імпорт зріс на 12,1%, або на 132,7 млн, і склав 1,2 млрд доларів.
Як повідомила в. о. міністра аграрної політики й продовольства Ольга Трофімцева, головними покупцями української продукції є Нідерланди, Іспанія, Польща, Німеччина та Італія.
Левову частку українського аграрного експорту до Європи складають зернові. Традиційно найактивніше продається кукурудза та пшениця. На них Україна заробила майже половину від загального прибутку – 1,4 млрд доларів.
«В Україні зазначається переорієнтація структури виробництва зернових культур в напрямку кукурудзи, оскільки ця культура має високу врожайність, стійка до погодних умов і затребувана на міжнародних ринках», – пояснюють аналітики компанії Pro-Consulting.
Друга за популярністю експортна позиція – олія, зокрема, соняшникова, соєва, ріпакова. Її продажі принесли Україні 610,5 млн доларів. Також активно продається насіння олійних культур – 177,4 млн, м'ясо та харчові субпродукти – 86 млн, плоди, горіхи та цедра – 53 млн, вироби із зерна та хлібних злаків – 36,4 млн, мед – 34,6 млн, кондитерські вироби – 22 млн та шоколад – 19,9 млн.
«Європейський ринок сьогодні один з найбільш об’ємних і платоспроможних, йому потрібно більше української аграрної продукції, чим і користуються наші виробники», – пояснює економіст Андрій Новак.
Експерти зауважують, що, попри традиційний набір товарів, які України продає до Європи, в аграрному експорті з’являється дедалі більше переробленої продукції, з вищою доданою вартістю. Тож наша країна не тільки утримує роль провідного експортера аграрної продукції, а й працює над розширенням торговельних пропозицій.