Національний банк України (НБУ) з 1 жовтня 2024 року тимчасово встановлює ліміт у 150 тисяч гривень на місяць для переказів фізичних осіб "з карти на карту".
Про це йдеться у постанові НБУ.
Він діятиме до 31 березня 2025 року лише на вихідні перекази за всіма рахунками клієнта, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб. Операції за реквізитами IBAN не обмежуються.
Також ліміт не застосовується до рахунків волонтерів, які відповідають критеріям, визначеними постановою, та людей, щомісячні доходи яких з підтверджених джерел перевищують суму встановленого обмеження.
Зазначається, що це має допомогти мінімізувати використання платіжної інфраструктури у протиправній діяльності.
У коментарі “Вгору” адвокатка УГСПЛ, юристка громадської приймальні ФМЗ Наталя Юрченко зазначила, що обмеження НБУ є пробними та стосується переказів з карток фізичних осіб на картки фізичних осіб з лімітом у 150 тисяч гривень в одному банку. Це обмеження не стосується рахунків підприємців, людей, що мають офіційний дохід понад 150 000 грн у місяць та волонтерів.
Адвокатка розповіла, що НБУ визначило 5 критеріїв приналежності до волонтерської діяльності. З них людина має відповідати щонайменше 2, аби банки ідентифікували її як волонтера.
Це такі критерії:
Юристка розповіла, що є вірогідність, що банк відстежуватиме соціальні мережі свого клієнта й таким чином побачити, що вона займається волонтерською діяльністю.
За її словами, ця постанова надає право банку враховувати будь-яку негативну інформацію щодо ділової репутації людини, яка займається волонтерською діяльністю. Тобто окрім кримінальних проваджень, можуть вплинути коментарі під дописами власника, картки або письмові звернення третіх осіб в банк, що волонтер збирає гроші, а нікуди їх не передає. Саме ця норма дає широкий спектр обмеження щодо переказів.
Вона також зазначила, що банки повинні відповідно до цієї постанови розробити свої внутрішні документи/правила. Відповідно до яких вони будуть цей процес організовувати та контролювати, а також визначити відповідальних осіб тощо.