У звязку із різними датами голосування, виборі події будуть відбуватися в різні дати.
В першій частині статті розглянимо події на виборах 11 грудня (постанова ЦВК №448, 402):
1. Музиківська сільська рада – 14 виборчих округів. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 100 тис. грн.
2. Каланчацька селищна рада – 26 виборчих округів. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 224 тис. грн.
3. Асакнія-Нова селищна рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 149,7 тис. грн.
4. Хрестівська сільська рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 134,5 тис. грн.
До 26 жовтня 2016 року (відповідно до ч.4 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори»), органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування мають визначити та обладнати місця для розміщення друкованих агітаційних матеріалів. Також, відповідно до ч.6 ст.22 та п.1 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори», до цієї дати районні організації партії мають зробити подання для формування складу виборчих комісій.
«На цьому етапі наявні дві загрози: по-перше, місця для розміщення агітації часто ігноруються владою – сільські\міські голови, виконкоми або «забувають» видати необхідне розпорядження, або місця взагалі ніяк не обладнуються. Таке відношення до норм закону є однією з причин «настінної» агітації – заклеювання будь-якої вертикальної поверхні агітаційними плакатами.
По-друге – подання для формування складу виборчих комісій. Підчас виборчих перегонів на цьому етапі політичні партії не завжди встигають знайти достатню кількість людей, згодних працювати у виборчих комісіях (і не дивно – робота вкрай відповідальна, стресова і майже не оплачується). Тому, до складу виборчих комісій інколи подаються старі списки, в яких люди навіть не давали згоду на участь у виборчому процесі. І якщо через жеребкування партія отримувала місця у виборчій комісії, швиденько подавалась заміна на «потрібну» партії людину. Якщо ж політична сила не хоче приймати активну участь у виборах, то це місце у виборчій комісії «передається» (за гроші, за майбутні преференції чи просто «по-знайомству») зацікавленим сторонам – яскравий приклад політичної корупції у виборчому процесі».
До 29 жовтня 2016 року районні виборчі комісії мають провести жеребкування (відповідно до ч.3 ст.22, п.1 ч.1 ст.93 ЗУ) щодо включення кандидатур та утворити і сформувати склад (відповідно до ч.6 ст.22, п.1 ч.1 ст.93) відповідних територіальних виборчих комісій (ТВК).
«На етапі жеребкування ризиком може бути лише недобросовісне виконання виборчими комісіями своїх повноважень. Але присутність спостерігачів, журналістів та представників різних партій мінімізують такі загрози».
До 31 жовтня 2016 року має відбутись перше засідання ТВК (відповідно до ч.3 ст.20, ч.2, ч.3 ст.27); Засоби масової інформації мають встановити вартість одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу для проведення передвиборної агітації (відповідно до ч.3 ст.57); НГО мають звернутись до ЦВК з клопотанням про дозвіл мати офіційних спостерігачів на місцевих виборах (відповідно до ч.1 ст.66). Також орган ведення Державного реєстру виборців має подати до кожної ТВК відомості про кількість виборців (відповідно до ст.17); Виборчі комісії мають опублікувати відомості про розмір грошової застави та спеціальний рахунок, на який вона вноситься (відповідно до ч.3 ст.44).
«Підчас першого засідання виборчих комісій можливі тільки процесуальні загрози – не всі члени новостворених комісій встигають отримати запрошення чи приїхати на перше засідання, яке через це може не відбутися у встановлений строк через відсутність кворуму.
На цьому ж етапі ЗМІ мають повідомити про свої розцінки на власну площу чи ефір – таке положення було встановлено задля додержання принципу рівності всіх політичних партій. Адже є загроза, що представники влади, використовуючи адміністративний ресурс, будуть давити на окремі видання і вимагати безкоштовної чи «пільгової» агітації, або публікувати чи не публікувати агітацію конкурентів. Тому, встановлення рівних для всіх кандидатів і партій умов публікації в місцевій пресі є однією з важливих норм виборчого законодавства.
Важливим цей етап є також для НДО, адже не пізніше як за 40 днів до дня голосування недержавні організації мають звернутися до ЦВК з клопотанням мати офіційних спостерігачів на місцевих виборах».
Варто зазначити, що в складі виборчих комісій вже є перші зміни:
В Каланчацькій РВК (постанова ЦВК №453) 20 жовтня 2016 року відбулась заміна члена комісії від політичної партії ВО «Батьківщина» Суганяк Любов Олексіївна (1953 року народження) на Суганяк Світлана Анатоліївна (1987 року народження).
В Херсонській обласній виборчій комісії заміна відбулася в партії «Відродження» (постанова ЦВК №446) - виключили Бурмака Олександра Івановича (1947 року народження), включили Єременко Ларису Володимирівну (1975 року народження).
А тепер – що буде відбуватися в семи об’єднаних громадах під час підготовки виборів 18 грудня. Постанова ЦВК №449:
1. Гладківська сільська рада – 22 виборчі округи Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 110 тис. грн.
2. Мирненська селищна рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 113 тис. грн.
3. Зеленопідська сільська рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 137 тис. грн.
4. Тавричанська сільська рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 135 тис. грн.
5. Великокопанівська сільська рада – 26 виборчих округів. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 116 тис. грн.
6. Григорівська сільська рада – 22 виборчі округи. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 111 тис. грн.
7. Чаплинська селищна рада – 26 виборчих округів. Субвенція з державного бюджету на проведення виборів – 261 тис. грн.
До 2 листопада 2016 року (відповідно до ч.4 ст. 56 Закону України «Про місцеві вибори»), органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування мають визначити та обладнати місця для розміщення друкованих агітаційних матеріалів. Також, відповідно до ч.6 ст.22 та п.1 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори», до цієї дати районні організації партії мають зробити подання для формування складу виборчих комісій.
До 5 листопада 2016 року районні виборчі комісії мають провести жеребкування (відповідно до ч.3 ст.22, п.1 ч.1 ст.93 ЗУ) щодо включення кандидатур та утворити і сформувати склад (відповідно до ч.6 ст.22, п.1 ч.1 ст.93) відповідних територіальних виборчих комісій (ТВК).
До 7 листопада 2016 року має відбутись перше засідання ТВК (відповідно до ч.3 ст.20, ч.2, ч.3 ст.27); Засоби масової інформації мають встановити вартість одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу для проведення передвиборної агітації (відповідно до ч.3 ст.57); НГО мають звернутись до ЦВК з клопотанням про дозвіл мати офіційних спостерігачів на місцевих виборах (відповідно до ч.1 ст.66). Також орган ведення Державного реєстру виборців має подати до кожної ТВК відомості про кількість виборців (відповідно до ст.17); Виборчі комісії мають опублікувати відомості про розмір грошової застави та спеціальний рахунок, на який вона вноситься (відповідно до ч.3 ст.44).
Нагадуємо що в Херсонській області, сел. Лазурне, у зв’язку з достроковим припиненням повноважень, 4 грудня відбудуться позачергові вибори селищного голови (постанова ВРУ № 1575-VIII) на які субвенцією виділено 71,9 тис. грн (постанова ЦВК №401).