У ніч на 30 листопада 2013 року бійці Беркута провели силовий розгін учасників Євромайдану, більшість з яких були студентами.
Після розгону наметового містечка опозиції в ніч з 29 на 30 листопада протестна акція набула різко антипрезидентський і антиурядовий характер.
Корреспондент.net згадує, як це було.
Спецоперація, у якій було задіяно, за свідченнями очевидців, близько 2000 бійців Беркута, перекинутих до Києва з різних регіонів України, розпочалася о 4-й годині ночі 30 листопада. За годину до цього на площі був заглушений мобільний зв'язок.
За словами очевидців, на площі на той час було близько тисячі учасників Євромайдану. Під час силової акції від побиття потерпали навіть дівчата. Бійці Беркута переслідували людей по Хрещатику і прилеглих вулицях аж до Михайлівського собору, монахи якого відкрили ворота і прихистили до 200 учасників акції.
За словами начальника ГУ МВС України в Києві Валерія Коряка, метою операції було розчищення Майдану для зведення новорічної ялинки і заливки ковзанки.
"Хлопці стали в ланцюг, щоб захистити дівчат і всіх, хто були позаду нас. Це, звісно, не допомогло, бо там були кийки і просто звіряча сила. Це було дуже складно", - згадує учасник кривавого розгону Дмитро Пальчиков.
"Настільки по-тупому, по-тваринному було розганяти всіх підряд. І, звісно, це було страхіття. Коли я дивився на це, я вважав, що просто необхідно показати це іншим", - згадує журналіст, свідок подій Азад Сафаров.
Після цього протест змінився повністю.
Жодного вироку для винуватців тих кривавих подій ще не ухвалили. Побиті студенти вже встигли закінчити університети. Однак прокурори досі продовжують подавати обвинувальні акти на винуватців розгону. Багато допитів - і жодного вироку.
У четвер, 29 листопада, у центрі Києва активісти влаштували смолоскипну ходу з вимогою надати конкретні результати розслідування злочинів проти активістів Євромайдану.
Близько 30 осіб із запаленими смолоскипами пройшли від майдану Незалежності до Адміністрації президента, а потім до Міністерства внутрішніх справ.