Мільйони гривень на рекламу партій. Чому виборці просять обмежити держфінансування політсил

46 млн грн. – саме стільки коштів витратили політичні партії в Україні на рекламу за другий квартал, а це становить третину від загальної суми витрат, повідомляє Комітет виборців України. Впродовж квітня-червня парламентські політичні сили загалом виклали понад 150 млн грн. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Купували рекламу переважно за кошти з державного бюджету України.

Скільки грошей і за що заплатили політпартії

Найбільше на рекламу витратила Батьківщина - 78% коштів партії, тобто майже 25 млн грн. З них понад 20% - це реклама на телебаченні і майже 4 млн - зовнішня реклама( білборди та сітілайти). На другому місці за витратами на рекламу Самопоміч - понад 6 млн грн.

Традиційно більшість коштів партія спрямувала на партійну газету – 5,4 млн. Майже мільйон було витрачено на рекламу по ТБ і радіо.

Радикальна партія Олега Ляшка витратила на рекламу 6,5 млн. Найбільше - 4,7 млн - було витрачено на рекламу по телебаченню.

Значну суму на рекламу також витратив Опозиційний блок – 4,2 млн. Із них 3,2 млн було витрачено на рекламу по ТБ, 1 млн – на зовнішню рекламу.

Блок Петра Порошенка витратив на рекламу 3,1 млн, Народний Фронт - 0,9 млн.

Таким чином, на рекламу було спрямовано 78% коштів із загальних витрат ВО Батьківщина, 49% витрат - Радикальної партії Олега Ляшка, 27% – Опозиційного блоку, 21% - Самопомочі, 10% - БПП, 4% - Народного фронту.

Самопоміч, Опозиційний блок, БПП та Народний фронт витратили на оплату реклами державні кошти, Батьківщина – поєднала державні кошти із грошима партії.

Витрачати кошти на будь-що

Свого часу законодавство про державне фінансування політичних партій дозволило зробити процес прозорим, зазначив голова Комітету виборців України Олексій Кошель. Тепер звітувати зобов’язані не лише парламентські партії, а й усі 365 політичних сил повинні надавати фінансовий звіт.

Це робить 270 політичних сил. Запровадженням державного фінансування законодавець мав на меті зробити поштовх до розвитку політичних партій.

Кошти призначалися для створення регіональних структур, місцевих осередків, експертних аналітичних центрів тощо. Держава хотіла надати партіям змісту і сили, а пособила формату “київських клубів” та роботі в режимі постійної піар-кампанії.

Сам закон, по суті, надає партіям право витрачати кошти на будь-що.

“Якщо навіть одна політична партія перерахує усі кошти улюбленому телеканалу чи розмістить білборди по всій країні, то все це лежатиме у правовій площині. Потрібно прийняти законодавство, яке б визначало, на що партії можуть витрачати кошти, а на що – ні”, - додав Кошель.

Привітання зі святами

Заступник голови комітету Верховної Ради з питань бюджету Віктор Кривенко вважає, що повне фінансування політичних партій з державної казни недопустиме.

Народний депутат додав, що досить часто кошти витрачають навіть не на справжню рекламу, а на привітання зі святами. 

“Має бути суттєве обмеження, якщо не повне скасування політичної реклами. За державні кошти партії вітають з Пасхою, Новим роком, не доносячи основні програмні засади, як відродити економіку чи перемогти у війні”, - сказав Кривенко.

Більше оперативних новин про Херсон та області у нашому телеграм каналі. Підписуйтесь!

Читайте також