Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Медична реформа в Україні: що вона змінить і чому її намагаються зірвати

Поширити:
15 червня 2017 11:01
274

Медреформа дозволить в рази покращити обслуговування і побороти всепроникаючу корупцію в лікарнях.

Про це йдеться в матеріалі журналу Новий Час.

П'яна санітарка покалічила новонародженого, напоївши його перекисом водню. Літній чоловік помер в очікуванні швидкої, яка відмовилася до нього приїхати. Ще одного пацієнта лікарі відправили на той світ, поставивши неправильний діагноз і попередньо стягнувши кілька тисяч доларів "за труди".

Все це - реальні історії буднів української системи охорони здоров'я. На початку літа сотні людей описали те, що сталося з ними або ж їх родичами, а потім виклали свої розповіді в соцмережі Фейсбук з хештегом #требуюмедреформу. Ця акція - спроба активістів і громадських працівників змусити народних депутатів проголосувати за законопроекти, здатні змінити правила і порядки вітчизняної медицини.

Парламентарії можуть вже до кінця червня остаточно прийняти всі документи, підготовлені новою командою МОЗ під керівництвом в.о. міністра Уляни Супрун, і запустити реформу. Однак реформи може і не бути. Парламентарії затягують розгляд проектів. Чинить опір новаціям і потужне лобі головлікарів.

8 червня Верховна рада все-таки розглянула в першому читанні відповідні законопроекти, але вони ледь набрали більшість голосів, отримавши підтримку 227 депутатів. Друге читання і остаточне голосування загрожують перетворитися на справжній трилер без щасливого кінця.

Але тягнути далі вже нікуди, впевнені експерти. Система доведена до ручки, а тривалість життя в Україні в середньому на 7-11 років менше, ніж на Заході. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), країна опинилася на другому місці в світі за смертністю від серцево-судинних захворювань і другий в Європі за темпами поширення раку та смертності від туберкульозу.

"Рано чи пізно всі ми захворіли чимось, - каже Ольга Кудиненко, засновник благодійного фонду Пігулки, вже багато років допомагає онкохворим детям.- За статистикою, кожна сім'я зіткнеться з онкологією, і дуже багатьом знадобиться знеболювання при смерті. Так що реформа медицини стосується кожного ".

За останні кілька місяців на чотири реформаторських законопроекту МОЗ розкритикували всі кому не лінь: від профільних депутатів і відомих лікарів до санітарок і медсестер. У підсумку автори новацій пішли на різні поступки, аби проекти хоча б потрапили до порядку денного Ради.

Причина запеклого опору старої системи новацій для експертів ясна: нова команда МОЗ пропонує повністю перетрусити колишні правила і внести в медсфери революційні зміни - підвищення якості послуг для пацієнтів, зростання зарплат лікарів, чіткі протоколи лікування, прозорість державного фінансування і введення частково платних медпослуг. Головна зміна - це як раз новий порядок фінансування охорони здоров'я: гроші держава буде виділяти на конкретні потреби пацієнта, а не на ліжко-місця.

У МОЗ запевняють, що закритих лікарень буде небагато. Масових скорочень лікарів, якими лякають противники реформи, теж не відбудеться.

Саме сімейні лікарі - фахівці широкого профілю, з якими хворі будуть контактувати перш за все, - в новій системі стануть грати першу скрипку. Вони закриють всю первинну медичну допомогу - а це приблизно 80% від усіх звернень до медустанов, - такі дані НВ надали в фонді Пігулки.

Сімейного лікаря кожен зможе вибрати сам. Послуги таких фахівців, а також паліативну (покликану полегшити страждання пацієнта) і екстрену медичну допомогу держава буде фінансувати на 100%.

Сімейні лікарі стануть направляти пацієнтів зі складними захворюваннями до вузькоспеціалізованих медикам - і послуги останніх держава, згідно з ідеєю Супрун і Ко, оплатить лише частково. Все інше доведеться покривати або самим пацієнтам, або приватним страховим компаніям і благодійним фондам. Або ж оплачувати за рахунок державних субсидій.

Противники цих ідей вважають, що таким чином в країні зникне безкоштовна і доступна медицина. Критику реформи її ініціатори і прихильники пояснюють зацікавленістю опонентів в збереженні нинішнього статус-кво. Адже реформа вдарить по багатьох: по фармацевтичним компаніям, які не зможуть продавати сумнівні ліки, не включені в єдині протоколи лікування; по медпрацівникам, які не готові відповідати новим викликам або ж не хочуть втратити надприбутки.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів