2 квітня стартувала активна фаза медреформи. Пацієнти почали підписувати декларації з сімейними лікарями, терапевтами та педіатрами – лікарями первинної медицини. Декларація підтверджує, що ви вибрали лікаря і хочете обслуговуватися саме у нього. Так ви повідомляєте державі, що оплата за ваше лікування повинна нараховуватися саме в ту медустанову, де працює ваш лікар.
За усі послуги терапевта, сімейного лікаря та педіатра заплатить держава. За одного пацієнта Національна служба здоров'я заплатить лікареві первинки в середньому 370 грн на рік, з 2019-го - 450.
Якщо лікар підпише декларацію з 2000 пацієнтами, за рік держава заплатить медустанові, де працює лікар, від 740 тис. до 1 млн грн. В цей бюджет входять витрати на приміщення, оплата роботи лікаря, медсестри, прості витратні матеріали та часткове покриття аналізів. Близько половини цієї суми - витрати практики, все інше - зарплата працівників.
На кожну медпослуги МОЗ створить тариф. За цією ставкою відомство заплатить лікарні гроші за будь-яку допомогу пацієнтові. З 2020 року в Україні з'явиться державна програма медобслуговування. Це пакет послуг і ліків, які буде покривати держбюджет. Програму щорічно буде приймати Верховна Рада. Чим більше в бюджеті буде грошей - тим більше медпослуг українці отримають безкоштовно. Але це означає, що частина медицини автоматично стане платною.