Підтримати нас

Криза на ринку праці: українців чекає скорочення робочого дня

24 грудня 2018 09:06
803
Поширити:

В Україні у 2019 році може назріти криза на ринку праці. Населення старіє, а роботодавці неохоче беруть працівників старше 45 років.

Водночас трансформується і глобальний ринок — все більше компаній відмовляються від повного робочого тижня, а працівникам доводиться конкурувати з роботами і програмами.

Як змінюється світовий ринок праці та що чекає на українців у 2019-му?

Менше працювати і більше заробляти.

Сто років тому робота займала в середньому 3 тис. годин на рік. Якби сучасній людині довелося б стільки працювати при п'ятиденному графіку, робочий день тривав би приблизно 13 годин. Зараз у більшості розвинених країн "нормальним" вважається 8-годинний робочий день.

Але і це не межа, упевнені аналітики Міжнародної організації праці. Згідно із дослідженням Working time and the future of work, шлях щодо скорочення тривалості робочого дня почався ще у 1900 році і продовжується досі. І якщо тоді поштовх дала промислова революцію і поява верстатів, машин, то в сучасному світі цю роль може виконати цифровізація. У полях орудують "розумні трактори", які самі прораховують траєкторію руху і не мають потреби у водії, в супермаркетах з'являються каси самообслуговування, а роботизовані програми позбавляють роботи людей по всьому світу.

Коли всю монотонну роботу можна довірити машині, саме час подумати про комфорт. У МОП впевнені, що коротший робочий день при збереженні рівня зарплат вигідний усім. "Це надасть можливість отримати більше робочих місць, надасть можливість сучасній людині дотримуватися балансу між роботою та особистим життям...", — йдеться у звіті організації.

Та й для бізнесу така пропозиція може виявитися вигідною. Ціла низка підприємств по всьому світу відмовилися від п'ятиденки. Яскравий приклад — берлінська фірма Planio. Компанія перейшла на скорочений робочий тиждень, що призвело до зростання показників продуктивності. Логіка проста: фахівець, який працює в більш стислі терміни, ефективніше використовує свій час. А інтенсивніша робота і напруженіший графік призводять до професійного вигорання.

До такого ж висновку дійшли і у Великобританії. Місцева федерація профспілок зробила заяву, що домагатиметься поступового переходу на чотириденний робочий тиждень по всій країні. Таку ідею підтримала одна з місцевих партій.

Як показує досвід останніх ста років, в першу чергу нововведення можуть торкнутися розвинених країн. По-перше, вищий рівень ВВП (вартість вироблених товарів і послуг) дає можливість без особливих матеріальних втрат скоротити робочий тиждень. По-друге, саме ці країни першими користуються плодами четвертої промислової революції, яка здатна в рази спростити будь-яке виробництво.

До речі, в Україні вже зареєстровані пропозиції щодо внесення змін до Кодексу законів про працю. Згідно з ними, відпустку хочуть збільшити на 4 дні (на даний час — 24 дні). Але при цьому тривалість робочого дня при укладення додаткового договору можуть збільшити до 12 годин.

Ринок праці в Україні: криза і боротьба за працівників

Головна проблема України — демографічна, вважає HR-експерт Тетяна Пашкіна. Населення старіє, а роботодавці досі вважають, що претенденти від 45 років — люди передпенсійного віку. Їх неохоче беруть на роботу, але з іншого боку, молодих на всіх не вистачає. "На ринку праці у нас буде криза, бо зараз на перший курс у нас потрапило найменше дітей за двадцять років. Ви розумієте, яка конкуренція буде серед роботодавців за молодь", — пояснює Пашкіна.

Для прикладу, в Одеській області налічується 641,8 тис. пенсіонерів і всього 596,6 тис. офіційно працевлаштованих. У самій Одесі ще до 2014-го народжувалося понад 10 тис. дітей на рік. Станом за минулий рік — всього 9,4 тис. Водночас кількість померлих зросла з 12,7 до 13 тис. осіб на рік.

Щороку ситуація загострюється. Кількість молоді скорочується, а ось старих людей стає більше. Демографічна криза актуальна для багатьох країн. Але якщо, наприклад, Німеччина компенсує дефіцит працездатного населення за рахунок мігрантів зі Східної Європи, наприклад, Польщі, зі свого боку Польща приваблює працівників з України. Сама Україна, з огляду на низький рівень зарплат і війну з Росією, для трудових мігрантів неприваблива.

"Проблема загострюється з кожним роком. У кого з працедавців не спитай, всі кажуть про одне — адекватного працівника, тим більше професіонала, знайти дуже важко. Що буде в наступному році? Буде приблизно така сама ситуація, як і зараз. Проблема нікуди не подінеться, криза на ринку праці назріває", — впевнений HR-експерт Олександр Білоус.

Підтримайте незалежну журналістику. Долучайтеся до спільноти "Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів