Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Країни “коаліції охочих” закликали припинити вогонь на 30 днів. Що відомо?

Поширити:
10 травня 2025 20:36
175
коаліція охочих
Фото: глава МЗС Андрій Сибіга

З понеділка, 12 травня, має початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути припинення вогню на морі, в повітрі та на суші.

Таку ініціативу оголосили за підсумками зустрічі "коаліції охочих", передає кореспондентка Суспільного.

Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн приєдналися онлайн.

Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".

Кір Стармер зазначив, що у разі дотримання режиму припинення вогню відразу почнуться мирні переговори.

У разі ж якщо Росія не погодиться на 30-денне перемирʼя без умов — країни ЄС, скоординовано зі США та Британією накладуть на неї санкції, які вже підготували.

Моніторинг за припиненням вогню можливо забезпечити "разом зі США" — додав президент Зеленський. І Макрон зазначив, що припинення вогню має бути "також з моніторингом, який головне будуть забезпечувати американці, але всі будуть брати участь".

Спецпосланець Сполучених Штатів з питань України Кіт Келлог пізніше написав у Х: "Всеосяжне (повітряне, наземне, морське, інфраструктурне) припинення вогню на 30 днів покладе початок процесу завершення найбільшої та найдовшої війни в Європі з часів Другої світової війни".

Як передає Бабель, NBC News з посиланням на джерела пише, що США, Європа та Україна розробили список умов з 22 пунктів для припинення війни. У документі йдеться, зокрема, і про 30-денне припинення вогню. Водночас за словами західного посадовця, план враховує вимогу Путіна, щоб США не підтримували вступ України до НАТО.

Він додав: якщо Путін справді хоче завершити війну, то це — його шанс. Пропозиції має передати йому спецпредставник американського президента Стів Віткофф, який неодноразово прилітав у Росію за часів президентства Трампа для зустрічі з Путіним.

В ефірі телеканалу CNN речник адміністрації очільника Кремля Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню, пишуть в Суспільному.

  • Президент України Володимир Зеленський відреагував на пропозицію спецпредставника США Кіта Келлога про створення демілітаризованої зони в 30 кілометрів. Водночас він зазначив, що офіційно Україні ніхто цього не пропонував. Зокрема, він зазначив: "навіть, якщо говорити про 15 кілометрів, то в Херсоні не буде українських військ - у нас не буде Херсона".
  • Політолог Володимир Фесенко пояснив, що ідея не нова і є частиною механізму припинення вогню. Однак реалізація такої ініціативи залежить від того, хто саме і як контролюватиме цю зону. За його словами, Росія категорично проти присутності сил НАТО на території України, а Україна – проти представників ОДКБ. Окрему увагу експерти приділили ситуації на Херсонщині. Фесенко наголосив, що “на деяких ділянках фронту демілітаризована зона може бути набагато меншою. Зокрема, на Херсонщині повна демілітаризація неможлива”.

  • Виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло зазначив, що 15 кілометрів демілітаризації означатиме охоплення самого Херсона, що несе загрозу його безпеці.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів