З понеділка, 12 травня, має початися повне припинення вогню між Україною та Росією без жодних умов. Це має бути припинення вогню на морі, в повітрі та на суші.
Таку ініціативу оголосили за підсумками зустрічі "коаліції охочих", передає кореспондентка Суспільного.
Президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Фрідріх Мерц, а також премʼєр-міністри Британії та Польщі Кір Стармер і Дональд Туск були особисто, решта країн приєдналися онлайн.
Перед засіданням, а також після нього учасники "коаліції охочих" провели телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом — сказав на пресконференції канцлер Мерц. І додав, що "Трамп поділяє нашу ініціативу і підтримує її".
Кір Стармер зазначив, що у разі дотримання режиму припинення вогню відразу почнуться мирні переговори.
У разі ж якщо Росія не погодиться на 30-денне перемирʼя без умов — країни ЄС, скоординовано зі США та Британією накладуть на неї санкції, які вже підготували.
Моніторинг за припиненням вогню можливо забезпечити "разом зі США" — додав президент Зеленський. І Макрон зазначив, що припинення вогню має бути "також з моніторингом, який головне будуть забезпечувати американці, але всі будуть брати участь".
Спецпосланець Сполучених Штатів з питань України Кіт Келлог пізніше написав у Х: "Всеосяжне (повітряне, наземне, морське, інфраструктурне) припинення вогню на 30 днів покладе початок процесу завершення найбільшої та найдовшої війни в Європі з часів Другої світової війни".
Як передає Бабель, NBC News з посиланням на джерела пише, що США, Європа та Україна розробили список умов з 22 пунктів для припинення війни. У документі йдеться, зокрема, і про 30-денне припинення вогню. Водночас за словами західного посадовця, план враховує вимогу Путіна, щоб США не підтримували вступ України до НАТО.
Він додав: якщо Путін справді хоче завершити війну, то це — його шанс. Пропозиції має передати йому спецпредставник американського президента Стів Віткофф, який неодноразово прилітав у Росію за часів президентства Трампа для зустрічі з Путіним.
В ефірі телеканалу CNN речник адміністрації очільника Кремля Путіна Дмитро Пєсков заявив, що "Росія має власну позицію" щодо припинення вогню, але розгляне можливість 30-денного припинення вогню, пишуть в Суспільному.
Політолог Володимир Фесенко пояснив, що ідея не нова і є частиною механізму припинення вогню. Однак реалізація такої ініціативи залежить від того, хто саме і як контролюватиме цю зону. За його словами, Росія категорично проти присутності сил НАТО на території України, а Україна – проти представників ОДКБ. Окрему увагу експерти приділили ситуації на Херсонщині. Фесенко наголосив, що “на деяких ділянках фронту демілітаризована зона може бути набагато меншою. Зокрема, на Херсонщині повна демілітаризація неможлива”.
Виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло зазначив, що 15 кілометрів демілітаризації означатиме охоплення самого Херсона, що несе загрозу його безпеці.