Не зміг відзвітувати, звідки гроші, – віддав квартиру. Не підтвердив отриманий дохід – позбувся рахунку в банку. Нещодавно генпрокурор Юрій Луценко шкодував, що парламент не підтримає подібний закон, хоча, мовляв, саме так чинять у Великобританії з тими, хто приховує доходи.
Хоча депутати начебто і не проти легалізації тіньових коштів. І закон внесли про нульові декларації. Заповнив таку – і спи спокійно: твої гроші чисті, як перший сніг. Але те, що подається як амністія капіталу, на справді може виявитися порятунком для корупціонерів і пасткою для простих людей, каже Оксана Котова.
Пам'ятаючи про галас після оприлюднення електронних декларацій, цього разу до відповіді: "Звідки гроші?" політики підійшли творчо. Подали законопроект "Про добровільні декларації фізосіб", щоб все нажите працею чесним і не дуже – зробити легальним. Зізнатися в нерухомості, машинах, і грошах в панчохах. Заплатити 2,5% податку, отримати імунітет від кримінальної та адмін відповідальності за походження майна – пропонують кожному українцеві, в тому числі і трудовій мігрантці Валерії.
Трудові мігранти, офіційно в минулому році перерахували родичам в Україну 9 млрд. доларів. Чи заплачені з них податки? – фінансист Пендзін сумнівається. А це важливо не тільки для майбутніх пенсій не офіційних заробітчан, а й у разі якщо вони захочуть витратити зароблене або покласти на депозит.
"Звичайна людина отримувала з/п в конверті, зараз вона хоче відкрити депозит в банку, банк у нього не приймає ці гроші, каже:" Дорогий, де ти їх взяв?". Для вас це вихід із ситуації. Ви за перший рік в банку ці гроші отоб'єте. Тому що у вас нова депозитна ставка вище 10%. Тут треба розуміти, що це дуже швидко окупається", – говорить Сергій Фурса, економіст.
Одна справа гроші під матрацом, інша – на зарубіжних рахунках. З 2016-го, коли легалізувати тіньові доходи, депутати намагалися через нульову декларацію – МВФ сказав "ні". І продовжує вимагати реформувати фіскальну службу і створити антикорупційний суд.
"При готовому вже антикорупційному суді у вас всі чиновники, велика частина, потрапляє під ризик сісти в тюрму. Якщо буде легалізовано – виявиться, що це вже не стаття, і їх уже посадити не можна", – говорить експерт.
А ось інший натяк. З осені Організація економічного співробітництва і розвитку посилить правила роботи з офшорами.
"Йдеться у всьому світі дуже сильне посилення контролю за всіма засобами. Є показовий кейс з Прибалтики, де зараз закрилося кілька банків, вимагають пояснити походження коштів. Ніхто ж не гарантує, що такого роду санкції не будуть зроблені щодо українських корупціонерів", – пояснює Максим Свят, економічний експерт.
Але один з авторів законопроекту доводить: чиновники і політики "добровільну декларацію" подати не можуть. Оскільки все зароблене вже записали в обов'язкову, електронну декларацію.
Для бізнесу ідея з амністією капіталу-смачний пряник. За підрахунками фінансистів, за рік в економіку могли б повернути близько 100 млрд. грн. Бізнесу пропонують все зароблене в тіні покласти на безкоштовний рахунок, (суму понад 1 млн грн. не можна знімати раніше 90 днів) безкоштовні рахунки в одному з трьох держбанків, а Фонд гарантування вкладів, буде повертати.
"Це гроші які людина заявила добровільно і вони повинні бути 100% повернуті", – говорить Чикита Геннадій, автор законопроекту "Про добровільне декларування".
У Росії амністія капіталу двічі не задалася. Добровільну декларацію подали близько 2 тис осіб. У Грузії – 9 осіб. А ось в Італії-пройшла на ура (легалізація по 2,5%. 61 млрд євро повернули в бюджет).
Економіст Праздников пояснює: італійці провели амністію виключно для пересічних громадян. Без чиновників і політиків. Італійці дали бізнесу "сертифікат конфіденційного вкладу". Це захисний амулет від тиску держави.
З довірою складно. Люди з влади дивують раз по раз. То держаудитор Лідія Гаврилова, впевнена, що кожен, як і вона, в шафі пилить золоті злитки. Потім – суддя Чаус і його банки з доларами, закопаними в городі. Або замгубернатора Миколаївської області- з величезними тунелями під будинком, де злитки, ікони, і валізи з грошима.
По суті легалізація капіталу – палиця з двома кінцями. Амністія капіталу відкриє потаємні сейфи з тіньовими грішми і дасть бізнесу можливість користуватися ними законно і платити білі зарплати. Це плюс. З іншого боку це шляхи відступу, для тих, чиї космічні багатства не пояснить жодна декларація. Особливо – для чиновників, які озолотилися на державну зарплату. А ось це плюсом назвати складно.