Херсонський художній музей ім. Олексія Шовкуненка 9 серпня зібрав багато поціновувачів мистецтва і офіційних осіб, бо відкривав не просто чергову виставку, а міжнародний проект. Героїнею дня була польська художниця з міста Кракова Наталія Батко-Гайда та її витончені пейзажі, зібрані в експозицію під назвою «Простори безмежності» (авторська назва виставки - «Przestrzenie»).
Цього року Генеральне Консульство Республіки Польща в Одесі претендує на звання найвідданішого друга нашого художнього музею. У квітні консульство ініціювало фотовиставку «Катинь: Правда і Пам'ять», після якої музей запропонував зробити ще один спільний проект - не історичний, а саме творчий. Ця виставка теж проходить за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща в Одесі, яке, до речі, допомогло музею не тільки з організацією, а і з транспортуванням робіт.
Пан Консул Анджей Шмідтке відгукнувся на пропозицію музею надзвичайно швидко, неочікувано швидко. Уявляєте, як склалися зорі: херсонські музейники чекають на зустріч з польським митцем, а тесть Консула, гуляючи з дітьми в Кракові, знайомиться з чудовою художницею... Тож завдяки бажанню і сприятливим обставинам ми маємо змогу помандрувати польськими просторами. Пан Анджей закликає поїхати та подивитися на свою чудову країну власними очима, але наразі варто подивитися на неї і на картинах.
У музейному коридорі другого поверху десь до кінця місяця оселилися різні краєвиди Польщі, якими їх побачила художниця Наталія Батко-Гайда під час подорожі своєю країною. Вона поборниця захисту природного середовища і мріє відтворювати реальний земний світ, екологічно чистий і досконалий. 20 вишуканих пейзажів, глибоких і гармонійних, вільно розташувалися на стінах, підкреслюючи вільний простір, яким наповнені картини: дуже динамічні та немовби застиглі у часі, похмурі та сонячні, барвисті та майже монохромні - всі вони мають різний настрій, але дарують спокій і навіть якось змушують забути про серпневу спеку.
Наталія Батко-Гайда - молода сучасна мисткиня, випускниця краківської Академії образотворчих мистецтв, найпрестижнішого польського мистецького вишу, встигає не тільки займатися власною творчістю і навчати малюванню дітлахів, а й виховувати двох маленьких діточок. Вона тільки-но починає знайомитися з Україною, нещодавно її виставка експонувалася в Дубно, Херсон став другим містом, який приймає її роботи, на черзі - Тернопіль і Кам'янець-Подільський.
«Україна є для нас дуже цікавим краєм, - розповідає Пані Наталія, - і для мене це чудова можливість приїхати сюди і побачити Україну, її простори, тому що я зображаю простори. Я зараз споглядаю Україну, а коли повернуся, почну її зображати, і ці картини згодом будуть показані в Польщі».
До речі, художниця відзначає, що польські пейзажі більш урбаністичні, тим більш цікаво подивитися, якою вона змалює Україну.
А поки її майбутні картини тільки народжуються, є змога подивитися на українські пейзажі (і не тільки пейзажі) «зсередини» - минулого тижня відкрилася виставка «Дихання української природи» - живопис українських художників ХХ ст. з колекції музею. До речі, в експозиції є роботи, які експонувалися рідко і які вийшли до глядача вперше. Тож приємного вам перегляду та порівняння!
P.S. Виставку «Простори безмежності» в художньому музеї вперше відкривав новий голова ОДА Юрій Гусєв. Більше того, разом із директоркою музею Аліною Доценко він презентував нову «філію» музею - на другому поверсі будівлі ОДА, 24 серпня відкриття. Чи вплине близькість до мистецтва на чиновників і відвідувачів установи, побачимо згодом. А поки рятуйтеся від спеки мистецтвом!
${gallery:ec0adcc2f98796ee0659d48303a844c9}