Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Або хунта, або багаторічна революція: публіцист розповів про Росію після Путіна

Поширити:
26 березня 2018 09:00
285

Про те, чому новий президентський термін Володимира Путіна символізує застій і корупцію, ніж путінський режим нагадує радянську епоху 1980-х років, які можливі сценарії транзиту влади в 2024 році, в інтерв'ю сайту "Сегодня" розповів російський публіцист і правозахисник Євген Іхлов.

- Як відобразиться результат виборів на російському суспільстві, грубо кажучи, на прихильниках і противниках Путіна?

- "Консенсус 1984 року". Почну трохи здалеку. З 1976 по 1993 роки я працював у Всесоюзному Інституті Наукової і Технічної інформації (ВІНІТІ) АН СРСР. Я слухав всі голоси – спасибі дідові – перекрутив мені діапазони транзистора на 13, 16 і 19 метрів, де проривалися крізь глушилку, і тому був більш-менш в курсі світових подій. Тому мене звали майстром техобслуговування, у яких у відділі завжди був спирт. До речі, досить недурні були мужики – вони адже працювали зі складною оргтехнікою. Я їм "тискав романи" – проводив політінформацію. Сахарову і Валенсі вони співчували, війну в Афганістані не підтримували, а про Сталіна і Андропова я намагався не сперечатися. Хоча над культом Леніна і комуністами сміялися всі. Коли помер Андропов (лютий 1984), з яким вони співчували – чекали "порядку", хоча над облавами в перукарнях і лазнях знущалися – вони дружно прийшли до висновку, що країні – "писар". Появу "живого трупа" Черненка сприйняли як агонію системи. В поява з середовища Політбюро молодого кар'єриста – російського фашиста ( "російську ідею" не підтримували, і начальник у них був Яков) вірили, а в прихід вже через рік молодого ліберального реформатора не повірили б ні за що.

Жив я тоді в Тімірязєвському районі (район в Москві - ред.), і на тому дослідному полі, за який тепер йде така битва з Тімірязєвською академією, щовечора гуляв з собакою (з 21-00 під час програми "Час") з жителями навколишніх будинків, де були квартири сільгоспакадемії і Мосбуду (як наша). Публіка інтелігентна - і староінтелігентська (генетики), і "образованці".

Я чітко пам'ятаю ось цей "консенсус 1984 року" – всі розуміли, що застій – це смерть, і що все треба міняти і найрадикальнішим чином. З цим були згодні – і "напівдисиденти", і технократи, і сталіністи. І ось зараз складається "консенсус 2018" – ще 6 років застою і корупції, збідніння, системної деградації і понтів з "атомними комарами", як в "Каїні XVIII" (радянський художній фільм 1960-х років, – ред.), країна не переживе. Це абсолютно однаково розуміють і головне – абсолютно однаково формулюють і збентежені ліберали-західники, і неосталіністи, і "руссомірци". Таким чином, будь-який позасистемний реформатор, прийди він до влади – або захопи її – отримає величезний кредит довіри. Але тільки під нормальну програму перетворень, а не під чергову популістську маячню.

"Ванга", що це свідчить не тільки про поточну ситуацію в запиті на зміни, але і те, що вони неминучі, оскільки в Росії немає серйозного інтелектуального лобі "статус-кво" і поступового модернізаційного реформування. На відміну від ситуації ще 10 років тому. У цьому сенсі путінізм приречений. Реально його підтримують тільки бенефіціари режиму - крадуть або отримують ренту від системної корупції. Більш того, вже неможливий "путінізм без Путіна", як це було при Медведєві.

Зараз, коли шок пройде, з режимом боротьба почнеться з відчаєм приречених. І з усіх боків. Більш того, я не виключаю повторення право-лівого конгресу "Інша Росія" 2006 року, на якому Ясін (гуру єльцинських реформаторів) передбачив - на тодішньому піку нафтогазового процвітання - криза 2008-09 років, а виступаючий слідом за ним Віктор Анпілов (полум'яний борець з цими реформаторами) почав словами: "І Євген Григорович правий" ...

Можна також говорити, що серед опозиції склався консенсус щодо основних контурів постпутіністського майбутнього - справжній федералізм, перехід до парламентської республіки, націоналізація монополій і люстрація в різних формах.

- Чому Путін може маніпулювати виборчим списком, допускаючи або не допускаючи туди опонентів?

- У нас корумпована деспотія латиноамериканського типу, пронизана страхом, і дуже вміло працює з опозицією влада. Будь-якого діяча або будь-яку структуру пробують на "політичну корупцію", регулюючи доступ до ресурсів – можливості отримувати фінансування або доступ до медіа. 30 років тому також маніпулювали виникають громадянським суспільством і контркультурою. КПРС і ВЛКСМ регулювали можливість отримувати зали для зборів "перебудовних клубів" або приміщень для художніх виставок або рок-концертів, можливістю публікуватися в багатотиражних журналах і газетах. Так кумир демократів і майбутній мер Москви Гаврило Попов в обмін на різку критику опального Єльцина (його радикалізм був названий провокацією проти перебудови) отримав можливість публікуватися в "Правді" (редактор відділу економіки – Єгор Гайдар).

- Чому погіршення соціально-економічної ситуації, яке почалося кілька років тому, не призводить до падіння популярності Путіна і появи "другого кандидата" (не важливо кого)?

- На погіршення наймобільніші і затребувані соціальні групи реагують еміграцією. Решта повертаються до стану депресивного виживання, як на початку 1980-х. Про реальну популярність Путіна судити не можна. Але його об'єктивно підтримує більшість. На це працюють три фактори. Монархічний комплекс – знаменита "віра в доброго царя". Те, що Путін став уособленням націоналізму і імперського реваншизму. Всеросійський "стокгольмський синдром". Точно також як багаторічний панічний страх (до блювоти) перед Сталіним психологічно сприймався як любов.

- Чи можна вважати, що у Путіна немає внутрішніх обмежень на продовження нинішнього зовнішньополітичного курсу – Сирія, Україна?

- Обмеження є – в країну не повинні приходити труни призовників. Тому відправляють контрактників і найманців з депресивної глибинки, батьки яких мовчать, щоб отримати "вергельд" (грошова компенсація за вбивство вільної людини, встановлена в древнегерманских варварських правдах – ред.) в 3-5 мільйонів рублів.

- Чи можливий ще один театр військових дій, куди буде втягнута РФ? Наприклад, військова база в Лівії?

- Ні, вистачило сирійської трясовини. А невелика база, як показав сирійський досвід, нічого не може змінити в військовому сенсі. Справа в тому, що СРСР направляв радників, що дуже добре піднімали рівень арабських і африканських армій. А "випускники "Молькіно" (військова база в Краснодарському краї, -"Сегодня"), як показав досвід Хішамської "Цусіми" (розгром "вагнерівців" в Сирії – ред.) – гарматне м'ясо, майже на рівні тубільної "гвардії".

- Які основні виклики для влади Путіна будуть в наступні 6 років?

- Соціальний "некроз" і розуміння, що влада не може зробити нічого, крім кількох дуже дорогих престижних проектів. Це знову призведе до руху "косу інверсії" – як називав філософ Олександр Самойлович Ахієзер цей ефект стрімкого розпаду системи – спершу ідеологічного, а потім і політичного, і приходу їй на зміну її повної (дзеркальної) протилежності.

- Чи може Путін піти шляхом Ердогана або Сі Цзіньпіна, шляхом маніпуляцій з Конституцією продовжити формальну можливість його особистого перебування при владі після 2024 року? Які, на ваш погляд, можливі ще сценарії транзиту влади?

- Сам Путін від влади не піде навіть напівпаралізований, чудово розуміючи, що за його спиною, як і за Сталіним, все завалиться і його оголосять головним винуватцем усіх бід. Адже Путін розуміє, що його режим – це "ринковий сталінізм".

Можливо, Путін піде в прем'єри, посиливши "парламентаризм" – це робиться шляхом корекції кількох статей конституції і декількох законів. Фактично при Медведєві, коли губернаторів обирали обласні парламенти і фактичний глава "партії влади" (і реальної, і декоративної) був прем'єром, у нас був повноцінний "партійний парламентаризм".

Будь-який транзит буде епохою наростаючої дестабілізації, яка завершиться або військово-фашистською хунтою, або багаторічною демократичною революцією. Причому, хунта буде також приречена на необхідність "люстрації" нинішньої правлячої номенклатури, тому що "путінократи" будуть нездатні ні до якої "кризового менеджменту".

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://base.monobank.ua/

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів