Приєднуйтесь до спільноти “Вгору”!
Підтримати нас

Полегшені бронеплити як здійснення бажання сучасного бійця

Реклама
Автор
Поширити:
31 березня 2025 10:08
82
Військові

Часи змінюються, а війни не припиняються, і тому зброя і військові обладунки змінюються з кожним поколінням, а то і швидше. У сучасній війні надзвичайно важливо бути мобільним, швидко рухатись і адаптуватись у бойових умовах. І правильний вибір військового спорядження, без перебільшень ― може врятувати життя. Уявіть, скільки важить екіпірування військового ― рюкзак, підсумки з нелегким вмістом, шолом, бронежилет ― загалом це може бути 35 кілограмів і більше. Через годину вага за відчуттями зростає вдвічі, а то й втричі, а спорядження боєць може носити і 5-6 годин, не знімаючи. То чи ж дивно, що і військові, і українські розробники шукають шляхи для полегшення обладунків.

Насамперед йдеться про полегшені бронеплити, які і високий рівень захисту забезпечують, і не стають тягарем впродовж бойових дій різного характеру.

Види полегшених плит і їхні особливості

Класичний бронежилет важить близько 14 кілограмів, а сучасний воїн просто не може собі дозволити бути незграбним на полі бою, саме це і стало відправною точкою для пошуку нових матеріалів для бронеплит. І зараз виробники пропонують 2 варіанти полегшених бронеплит ― з бронесталі і з кераміки, у кожного матеріалу свої особливості.

Полегшені бронеплити з бронесталі

Скажімо відразу, що мова не про найвищий клас захисту за ДСТУ, а лише 4-ий. Той самий клас, який найбільш поширений, у бронежилетах четвертого класу більшість нашого війська.

  • Матеріал для полегшених плит найчастіше ― бронесталь Hardox (6 мм) чи Armox Advance (5 мм) шведського концерну SSAB. Залежно від розміру вага плити може коливатися від 2,35 до 3,5 кілограмів.
  • Плита має антирикошетне покриття, що уберігає від травмувань, і демпфер, який забезпечує комфортне прилягання.
  • Сучасна бронеплита має вертикальний вигин ―повторює форму грудної клітки, і зрізані кути, щоб уникнути дискомфорту.
  • Бронесталь довговічна навіть у умовах жорсткої експлуатації ― при влучанні утворюється вигин, але плиту можна використовувати й надалі. 

У сталевих бронеплит є іще один суттєвий плюс ― вони недорогі, щоб переконатись, можете зайти в магазин https://rarog.ua/ і порівняти вартість бронежилетів із різними бронеплитами і різного класу захисту. Щодо недоліків, то варто підкреслити, що полегшені плити з бронесталі забезпечують лише 4 клас захисту, якщо ризики більші ― варто подумати про придбання керамічних бронеплит, які можуть забезпечити і 6 клас.

Керамічні бронеплити ― відповідь на вимоги часу

Кераміка ― поки один із найлегших і найміцніших матеріалів, який використовується для бронеплит. Ми говоримо поки, бо пошуки тривають, еволюція зброї і обмундирування рухається стрімко і настане час для нових вражаючих розробок.

А поки зазначимо, що у бронежилетах саме з керамічними бронеплитами 6-го класу захисту технологічні армії світу ― США, Франції, Британії. І тому є причини:

  • керамічна бронеплита міцна, здатна витримати влучання найбільш серйозної зброї калібру 7,62x54 та 7,62x51;
  • така броня приблизно вдвічі легша за сталеву;
  • кераміку для броні покривають текстильно-полімерним шаром чи кладуть на полімерну матрицю і застосовують надвисокомолекулярний поліетилен як підкладку ― це додає міцності і забезпечує захист від множинних ударів — тобто бронеплити витримують кілька пострілів, не втрачаючи захисні властивості.

Полегшені керамічні плити ― сучасна технологічна альтернатива бронесталі, якою б якісною вона не була. Бронежилет із сталевими бронеплитами завжди буде важчим, ніж з керамічними. І якщо мова про штурмовиків, розвідників чи бійців ССО, коли ризики дуже високі і мобільність, швидкість пересування відіграють головну роль, то краще за кераміку годі й шукати. Втім є у неї суттєвий недолік ― керамічні бронеплити дорогі, і поки що тенденції на зниження ціни немає, бо і матеріал дорогий, і виробництво недешеве. Та все ж факт того, що українські виробники невпинно працюють, щоб запропонувати армії гарні альтернативи для захисту ― радує.

Підтримайте роботу редакції. Долучайтеся до спільноти"Вгору" https://vgoru.org/support-us

Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ
Матеріали партнерів