Валідизація громадського транспорту в Херсоні: тестовий режим

9 листопада, 2021
Діджиталізація — один з основних напрямків реформ в Україні, яку декларує уряд. У березні 2021 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль назвав діджиталізацію "істотним заходом уряду в боротьбі з тіньовою економікою". На цьому наголошує і президент Володимир Зеленський.
"Діджиталізація — це одна з пріоритетних реформ в Україні, вона
йде дуже вдало, потужно, швидко. Результат цієї реформи — перемога над будь-якою середньою, дрібною корупцією в державі", — зазначив Володимир Зеленський на зустрічі зі студентами та експертним середовищем Стенфордського університету під час візиту в США на початку вересня.

Діджиталізація у транспортній сфері

Відповідні процеси тривають і в транспортній сфері. Зокрема, в Американській торговельній палаті в Україні (АТП) представили результати чергового дослідження в рамках проєкту "Галузевий контроль." Воно було присвячене діджиталізації в транспортному бізнесі.
Згідно з результатами, одразу 82% опитаних вважають головним мотивом впровадження цифрових технологій оптимізацію витрат, зниження ризику неефективного або надмірного використання коштів.
Також, як з'ясувало дослідження, уже сьогодні 64% представників української транспортної галузі використовують у бізнесі електронний документообіг і систему планування ресурсів підприємства. Однак респонденти вказали й на ризики, які, на їхню думку, криються в процесі діджиталізації на транспорті.

надто складні бізнес-процеси
відповідних компаній

застаріла законодавча база й стандарти
(в України досі ще використовується Статут автомобільного транспорту УРСР від 1969 року)


висока вартість технологій
Зокрема, це:


відсутність необхідних спеціалістів на локальному ринку


негативний досвід впровадження сучасних цифрових технологій


негативний досвід повернення інвестицій після впровадження технологій
36%
21%
14%
7%
4%
4%
Натомість серед очевидних переваг — використання цифрових технологій приносить значні конкурентні переваги на ринку (таку думку висловили 82% респондентів).

Що у Херсоні?

На місцевому, херсонському рівні елементом "діджиталізаційної" реформи виступає валідизація громадського транспорту. Тобто, повний перехід
на оплату проїзду за допомогою спеціалізованих карток або смартфонів,
які застосовуються
при наявності в транспортному спеціального пристрою — валідатора. Передбачається, така система не тільки спростить взаємини пасажирів із суб'єктом пасажироперевезень, а й дозволить витягти з "тіні" виторг транспортників-приватників.
Уже зараз у тролейбусах комунального підприємства "Херсонелектротранс" використовують систему безготівкових електронних платежів. Впроваджується ця система і в маршрутках.
Більш досконалим можна вважати впровадження системи безготівкової оплати за допомогою валідаторів. У Херсонській міськраді повідомляють, що незабаром буде проведено тендер для підприємств, які претендують на оснащення громадського транспорту валідаторами, як це вже давно зроблено в країнах Євросоюзу.
Впровадження системи валідизації у Херсоні пояснює виконувач обов'язків заступника міського голови Юрій Стельмашенко.
"У Херсонській міській раді 20 жовтня зібралася робоча група
з питання впровадження в місті у тестовому режимі електронного квитка, — розповів чиновник у відеоінтерв'ю на сайті міськради.
— Робоча група розглянула п'ять заявок, які надали нам відповідні підприємства. Дві з цих заявок рекомендуватимемо для впровадження в тестовому режимі. Лише дві компанії згодились
на те, щоб за власні кошти впроваджувати в обласному центрі систему електронного квитка. Ми прийняли рішення щодо впровадження цієї системи на чотирьох маршрутах. Два маршрути будуть тролейбусні, ще два — автобусні. Систему тестуватимуть на транспортних засобах комунальних підприємств "Херсонелектротнас" та "Херсонкомунтрансервіс". Ми плануємо впроваджувати цю систему з закінченням дії "червоної зони" карантину", бо на теперішній час у місті маршрутки та тролейбуси працюють дуже напружено. Щоб стабілізувати ситуацію, ми робимо на комунальному транспорті більше рейсів, ніж завжди. Після того, як завершиться функціонування у місті "червоної зони карантину" (як ми сподіваємося), впровадимо навчання водіїв щодо системи валідизації".
Херсонська міська рада, 5 листопада, підтримала рішення стосовно заходів впровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду
в громадському транспорті на території Херсонської міської територіальної громади. Відтак, у міському пасажирському транспорті запровадять оплату проїзду за допомогою е-квитка: встановлюватимуть ручні валідатори
на транспортних засобах перевізників та у пунктах продажу поповнення електронних квитків.
Передбачено, що впродовж 2021-2023 років буде виготовлено 80 тисяч е-карток у рамках реалізації програми "Соціальна карта мешканця Херсонської міської територіальної громади".
Додамо, на сьогодні в Херсоні діє 29 маршрутів маршрутних пасажирських автобусів. Загальний парк автотранспортних засобів становить 759 машин. Щодня на маршрути виходить від 400 до 450 маршруток.
КП "Херсонелектротранс" на сьогодні має 7 маршрутів. Тролейбусів, які здатні вийти на лінії, - 73. Щодня на вулиці виходять 40-45 машин.
До кінця 2022 року планується оснастити валідаторами усі одиниці рухомого складу в Херсоні. На той час планується розширення рухомого складу громадського транспорту в Херсоні на 50 тролейбусів і 40
маршруток
(усі - комунальний транспорт).
Відзначимо, не всім нововведення припали до вподоби. Перш за все, незадоволені деякі водії й керівники приватних підприємств, що займаються пасажирськими перевезеннями. Суть цього невдоволення доволі прозора: адже поява валідаторів не дозволить організовувати
так звані "чорні каси"
, завдяки яким спритні бізнесмени можуть контролювати обсяги прибутку й приховувати інформацію про неї і від чиновників, і від депутатів, і від громадськості.
Але сучасні реалії такі, що впровадження нових технологій зупинити вже неможливо. Тому рано чи пізно всім незадоволеним доведеться змиритися з повною валідизацією громадського транспорту. Або ж піти з бізнесу.

Євген Ляшенко
Текст
Олександр Корняков
Фото
Анастасія Друсінова
Інфографіка
Юлія Лук'яненко
Верстка