Реформування Херсонського
міського суду:
непосильне навантаження
за нестачі кадрів

3 листопада, 2021
Судова реформа в Україні ще далека до завершення. Поки на державному рівні триває процес перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради правосуддя, регіональні відомства потерпають від нестачі фахівців та непосильного навантаження на чинних суддів. У Херсонському міському суді кількість справ настільки велика, що їх просто фізично неможливо розглянути у визначені терміни.
Детально про ситуацію, яка склалася в результаті реформування херсонської судової системи — у статті Медіаплатформи "Вгору".
Кадровий голод, непосильне навантаження, надто велика кількість
справ
, які просто не встигають вчасно розглядати - це далеко не повний перелік проблем, які сьогодні актуальні чи не для всіх судів місцевих рівнів. За останніми підрахунками Верховного Суду, нині в державі не вистачає майже 3 тисячі суддів. Херсонський міський суд є одним із чотирьох найбільш завантажених в Україні. У 2016 році, коли почалася реформа, представники Феміди розраховували на зовсім інший розвиток подій, розповіла суддя Херсонського міського суду Наталія Іванцова під час однієї з зустрічей кіноклубу Docudays UА при благодійній організації "Фонд милосердя та здоров'я":
"Херсонський міський суд Херсонської області було створено внаслідок певних реформ, тут ми були першопрохідцями. У 2008 році три районних суди Херсона: Суворовський, Комсомольський
і Дніпровський
об'єдналися в межах однієї будівлі. Однак кожен
з них продовжував самостійно виконувати свою роботу відповідно до територіального розмежування. 19 січня 2016 року Президент України підписав Указ про утворення загальних місцевих судів.
Як наслідок, усі три установи було ліквідовано, а замість них створено Херсонський міський суд, який свою процесуальну діяльність розпочав у квітні 2016 року.

На час ліквідації у трьох відомствах працювало трохи більше ніж
40 суддів
. Усі вони небезпідставно сподівалися і розраховували
на те, що будуть переведені до новоутвореного Херсонського міського суду. Така практика була вже втілена на базі Вінницького суду. Та цього не сталося, і до нового штату перевели лише десятеро суддів".
Звісно, до новоствореної установи перейшли всі нерозглянуті справи ліквідованих Комсомольського, Суворовського та Дніпровського судів.
Їх кількість сягала близько 25 тисяч
. Уся ця робота лягла на плечі
лише 10 суддів:
"У такому режимі ми працювали майже пів року, — продовжує Наталія Іванцова, — до того часу, як до штату було переведено ще десятеро суддів. Згідно з наказом Державної судової адміністрації України, штатна чисельність у Херсонському міському суді складає 46 суддів. Однак, станом на липень 2021 року, їх фактично було 23 особи. І лише 19 з них мали повноваження здійснювати правосуддя".

Судді без повноважень

Така ситуація склалася з декількох причин. Зокрема, багато суддів, хто мав уже достатній стаж роботи, пішли у відставку. Ще одна причина — це відсутність повноважень у деяких суддів. Вони входять до штату Херсонського міського суду, але не можуть здійснювати правосуддя, говорить Наталія Іванцова:
"Раніше, за старим законом, кожен новий суддя призначався строком на п'ять років. Це був такий випробувальний термін, найтриваліший з переліку всіх професій у нашій державі.
По його завершенні фахівець проходив ряд процедур, після яких мав можливість бути обраним на посаду безстроково. Колись повноваження з обрання суддів безстроково мала Верховна Рада України, потім, у результаті ряду реформ, ці повноваження передали до Вищої кваліфікаційної комісії та до Вищої ради правосуддя. Там теж не без змін було. То закінчилися повноваження у складі комісій, то була ліквідована Вища кваліфікаційна комісія суддів і
ми вже тривалий час очікуємо призначення її нового складу.
Усе це призвело до того, що строки призначення суддів на посади та безстрокового надання їм повноважень затяглися.

На сьогодні четверо суддів очікують продовження терміну повноважень та обрання їх безстроково. Один із них — понад сім років. Ще один — понад шість. І ще двоє суддів — по три роки. Звісно, що ми не бездіяльні у цій ситуації. Постійно звертаємося
до відповідних інстанцій, до державних органів, до Президента,
до Ради суддів, до Кваліфікаційної комісії, до Ради правосуддя. Звертаємося не лише ми, а й адвокати та навіть банківські спілки
з проханням прискорити цю процедуру, знайти якесь законодавче врегулювання для того".

До двох тисяч справ на пів року, замість 183-х на рік

Така кадрова ситуація в суддівському корпусі призводить до непосильного навантаження на фахівців. Наталія Іванцова говорить, що розглядати таку кількість справ вони не встигають фізично:
"Протягом січня - червня 2021 року реальне навантаження на суддю, якому визначено спеціалізацію з розгляду цивільних
справ, сягала 1339 справ і матеріалів. Це за пів року. Суддям
з кримінальною спеціалізацією — 1268. Слідчі судді — 2058 матеріалів
. І це при тому, що ще на період 2016 - 2017 року Рада суддів України визначила нормативне навантаження на суддю
в кількості 183 справи на рік
. Звісно, таке навантаження було б посильним.

Коли були три районні суди, то у нас, у Комсомольському,
на час ліквідації працювало 13 суддів. Усі ми розглядали цивільні, кримінальні та адміністративні правопорушення. Це при тому,
що Комсомольський район не найбільший у місті, навіть у порівнянні з Суворовським. Наразі ж на все місто Херсон їх 19. Звісно, що та кількість справ, яка перебуває на розгляді, є не співставною з фізичними можливостями людини".

Не витримуючи навантаження, працівники апарату звільняються

За словами судді Херсонського міського суду, така ситуація призводить
до неможливості розгляду справ у передбачені законодавством терміни
і, як наслідок, до порушення прав громадян
"Такі обставини взагалі не сприяють дотриманню вимог Європейської конвенції з прав людини, Конституції України,
які гарантують право людини на судовий захист. Тому не дивує обурення громадян. Адже вони звертаються до суду за захистом своїх прав і розраховують на якнайшвидше вирішення своєї проблемної ситуації, а натомість вимушені очікувати по пів року
на проведення наступного засідання
".
Щодо апарату судів, а саме співробітників, які працюють із суддями зранку і, часто, до пізнього вечора, то багато з них звільняються через надмірне навантаження та вкрай малу оплату праці:
"Наприклад, заробітна плата секретаря суду становить
4 тисячі 440 гривень
. Такі кошти не можуть мотивувати людину.
Це призводить до того, що працівники апарату ні фізично, ні психологічно не витримують такого навантаження і звільняються. Як наслідок, судді залишаються без помічників, без секретарів, що також не сприяє швидкому розгляду справ".
Наразі ж херсонські служителі Феміди з нетерпінням очікують призначення складу Вищої ради правосуддя та, відповідно, Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Тільки після цього у їх роботі можливі позитивні зрушення.

Тетяна Назаренко
Текст
Анастасія Друсінова
Інфографіка
Юлія Лук'яненко
Верстка