Хрестівська громада — міцні пальці однієї руки
23 листопада, 2021
Є таке прислів'я, — у матері діти, що на руці пальці, усі любі. Чомусь
саме воно пригадалося, коли знімали черговий сюжет "Територія успіху" про Хрестівську територіальну громаду (ТГ).
Не знаю, як це прислів'я правильно трактують лінгвісти, але мені
з дитинства запам'яталася бабусина історія
. Якось діти посварилися між собою кого батьки більше люблять, і попросили маму їх розсудити. Матуся запропонувала їм ущипнути по черзі кожен свій пальчик й відчути, який більше болить, а який менше? Та продовжила: "Поки сваритиметеся
між собою хто кращий, вас поодинці зламати легко, тоді й вам, і мені буде боляче, а якщо триматися разом, кулачком, — усі перепони можна подолати
".
Років сорок дрімала бабусина настанова у закутках пам'яті, а в Хрестівській громаді — прокинулася. Можливо, тому, що об'єдналися у громаду саме п'ять сільських рад. Та тому, що, вирішуючи місцеві проблеми, органи самоврядування, бізнес, громадські організації, формування та просто активісти — тісно гуртуються і разом досягають неймовірних результатів.
Першим розворушив спогади голова Хрестівської ТГ Сергій Хільченко.
На питання, чим їх об'єднання відрізняється від інших, відповів з гордістю:
у нас — громада рівних собі. І пояснив:
"Громади переважно як формувалися — населені пункти об'єднувалися навколо центру, щоб трошки сильніший підтягнув слабшого. У нас усі села й до об'єднання були самодостатніми.
І навіть за кількістю населення майже рівні. Скажімо, так: у раді від Хрестівки — 6 депутатів, від Надеждівки — 5, від Долинського та Новонаталівки — по 4, і від Шевченка — 3. Це не один проти 21-го. Тобто навіть у депутатському корпусі немає великого розриву, кожне село має свої голоси, і вони вагомі".
Та й навіть центр громади розташований не у географічному "полюсі",
а на узбіччі громади, — бо хрестівці найактивніше підтримували ідею децентралізації, тож на них і поклали відповідальність за формальності.
А остаточно прислів'я про пальці однієї руки зринуло з глибин пам'яті, коли заступниця голови Ірина Наумова розповідала, як їм вдалося першими в області, позачергово, приєднатися до державного проєкту "Поліцейський офіцер громади" (ПОГ).
Це наступний крок реформи правоохоронних органів, який розпочався
у 2019 році на Дніпровщині, а у березні-квітні 2020-го мав поширитися
й на Херсонщину. Не секрет, що в результаті попередніх "кроків" села залишилися фактично сам на сам із правопорушниками та злочинцями. Проводити профілактичну роботу стало нікому, бо дільничних скоротили майже втричі, їх постійно "перекидають" з однієї території обслуговування
на іншу, вони не забезпечені транспортом, до того ж керівництво райвідділів навантажує їх купою завдань, не пов'язаних з виконанням прямих обов'язків.
Колишню каральну та корумповану систему державтоінспекції ліквідували, створили нову — патрульну поліцію. Але вони слідкують
за дотриманням порядку лише в обласному центрі та на магістральних автошляхах. Сільські дороги — не їх "парафія", тож зупиняти та притягувати до відповідальності п'яничок за кермом там стало нікому.
Також закрили колишні дитячі кімнати міліції, а інша служба, дитячих поліцейських, тобто інспекторів ювенальної превенції, яка має опікуватися безпекою дітей та захистом їх від впливу злочинців, — досі у повному
обсязі так і не запрацювала.
Тож ПОГи для громад, як "ковток свіжого повітря". Бо цей поліцейський —"чотири в одному," і навіть більше. Він так само виконує всі функції дільничного, проте має ще й повноваження патрульного поліцейського, інспектора ювенальної превенції та інспектора дозвільної системи — оформлює дозволи на зброю. І працює лише на території своєї громади.
Крім того, представники громади беруть участь у відборі кандидатів на ПОГа, а якщо його робота їх не задовольняє, — мають право вимагати замінити офіцера на іншого.
Але забезпечує роботу ПОГа не тільки Міністерство внутрішніх справ,
а й громада
. Проєктом передбачається, що МВС навчить співробітника нового формату, надасть йому службову автівку, 25 найменувань додаткової сучасної екіпіровки та платитиме зарплату. А громади, зі свого боку, мають надавати йому відповідні умови для роботи — приміщення, меблі, доступ
до Інтернету, бензин для автівки, а за необхідністю - житло на території ТГ.
Хрестівська громада однією з перших в області відгукнулася на пропозицію взяти участь у цьому проєкті, бо через безкарність почастішали випадки вандалізму, крадіжки, грабунки, і трагедії на дорогах, навіть — смертельні. Але процес загальмувався. Зокрема тому, що на Херсонщину не вистачило автівок, які МВС пообіцяло ПОГам.
"Про сам проєкт ми знали давно, і ще при попередньому скликанні планували тут, у Хрестівці, зробити поліцейську станцію навпроти сільської ради, — поділилася Ірина Наумова. — Тут є зручна будівля магазинчика, яку хотіли орендувати та розмістити там одночасно поліцейську станцію й первинну медичну допомогу, за прикладом Тавричанської ТГ. Проте інфраструктурна субвенція перестала надходити, а власних фінансів не вистачало, аби все це облаштувати. Шукали, яке комунальне приміщення можна реконструювати хоча б під поліцейську станцію. Було декілька варіантів, зокрема, — колишні опорні пункти. Поки розраховували приблизну вартість робіт, обирали, який проєкт кращий, та де
взяти на його реалізацію ресурси, з'ясувалося, що наша область
до проєкту "Поліцейський офіцер громади" не потрапила
. А щоб отримати свого ПОГа позачергово, ми мали ще придбати офіцеру службову автівку за кошт громади. Це для нашого бюджету непосильне навантаження. Але допомогу запропонував власник нашого місцевого товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Долинське", депутат обласної ради Володимир Хвостов. Представник господарства спеціально їздив до громад Дніпровщини, спілкувався з головами, ПОГами, місцевими жителями й пересвідчився, що результати дійсно виняткові".
Вирішили для зручності офіцера та населення розмістити станцію в селі Долинське, бо воно територіально якраз у центрі громади, на однаковій відстані до всіх інших населених пунктів. Найпростішим здавався варіант реконструкції комунального приміщення колишнього двоповерхового опорного пункту в центрі села — поруч з іншими адміністративними будівлями. Але коли вже детально працювали над підготовкою проєкту, зіткнулися з тим, що людям там буде незручно — вулиця завузька.
Якщо хтось на автівці приїде та припаркується поруч, — перегородить усім
іншим проїзд. Та й саме приміщення "морально застаріло", не відповідало
сучасним вимогам реформи.
Проте разом цю дилему теж розв'язали. На той час ТОВ "Торговий дім "Долинське" викупило старенький приватний будинок, щоб зробити там житло для своїх працівників. А з його подвір'я — вихід на дорогу, яка єднає всі села громади. Тож товариство замість оселі зробило та облаштувало там поліцейську станцію і передало її громаді. А громада віддала їм занедбаний колишній опорний пункт в користування за прийнятну орендну плату. Господарство за власний кошт вже зробило там реконструкцію: облаштувало на другому поверсі житло, а на першому — перукарню для своїх співробітників. Також до реалізації проєкту долучилися ТОВ "Агропродукт, ЛТД", громадські організації "Благодійний фонд
Володимира Хвостова", "Долинська громада" та інші.
В результаті на Херсонщині саме Хрестівська ТГ отримала першого офіцера нового формату, Ігоря Кузнєцова.
На той час, коли знімальна група "Території успіху" працювала на території громади, Ігор Кузнєцов офіційно був іще у відпустці, але вже їздив по селах, знайомився з людьми та ситуацією. Коли ми його запитали, чи не важко одному слідкувати тут за порядком, адже населення майже 6 тисяч осіб, розсміявся:
"А я — не сам! Я і раніше тут бував, бо тут батьки мої живуть.
І коли слідчим працював у райвідділі, на виклики приїздів. Тож багато хто мене вже знає й обіцяють підтримку. Служба охорони Долинського мені вже допомагає, разом відеонагляд ведемо
(на території встановлено 11 камер відеоспостереження). Ще —
на фінальному етапі реєстрація нашого громадського формування, з яким теж будемо тісно співпрацювати. Але першим на будь-який виклик буду приїздити я. І вже на місці вирішувати, чи самі впораємося, чи викликати колег з райвідділу на допомогу.
І головне, що у мене тепер буде достатньо часу ретельно розбиратися в ситуації, з'ясувати, чому це сталося, та вжити заходів, щоб такого більше не повторювалося".
Щодо створення громадського формування, то таку ініціативу також запропонувало "Торговий дім "Долинське". Товариство забезпечує його членів формою та засобами індивідуального захисту. І ще планують придбати для громади пожежну машину, спільними зусиллями створити власну пожежну бригаду.
"З бізнесом населені пункти нашої громади працювали навіть до об'єднання, — продовжує Ірина Наумова. — Сільгоспвиробники Долинського, Хрестівки, Новонаталівки об'єдналися в місцеві громадські організації й із кожного гектара сільськогосподарської землі перераховували/перераховують певні членські внески на розвиток соціальної інфраструктури тих сіл, на території яких працюють. Після об'єднання до цього руху приєдналися і фермери інших двох сіл. Надеждівські вже увійшли до складу хрестівської спілки, а шевченківські завершують оформлення свого об'єднання на території села Шевченка".
І разом вдалося реалізувати вже безліч мрій. Це і вуличне освітлення усюди, ремонти доріг, шкіл та дитячих садочків, амбулаторії, будинку культури у Долинському та реконструкцію площі, встановити дитячі майданчики в кожному селі тощо.
А ще громада відома своїми талантами: співаками, поетами, художниками та майстрами народно-прикладної творчості. І це єдина сільська місцевість області, де є власна картинна галерея. Наразі на балансі сільради понад 40 полотен. Свої роботи подарували галереї відомі херсонські художники, зокрема Іван Бєлич, Марія Шнайдер-Сенюк, яка тепер проживає в Німеччині, Олександр Бережний, Василь Загороднюк та місцеві майстри. Тепер у громаді мріють розширити виставкову залу, бо картинам уже тісно.
Ще парадокс Хрестівської громади — там немає дефіциту кадрів. Коли в результаті адмінреформи у Чаплинці ліквідовували районні служби, то найбільш досвідчених працівників хрестівці переманили на роботу до себе, а кого не вистачало — навчали за кошти громади.
"Раніше я з Хрестівки їздив на роботу до Чаплинки, — сміється начальник відділу центру надання адміністративних послуг Хрестівської сільради Максим Бондаренко. — А тепер з Чаплинки до нас приїздять за деякими послугами. Бо у нас, зокрема, є державний реєстратор, який оформлює речові права фізичних осіб, юридичних осіб, права на нерухоме майно тощо. Коли ми шукали відповідного фахівця, якраз наша студентка Юлія Хільченко закінчила Одеський юридичний університет. Ми їй запропонували посаду, вона погодилася, пройшла навчання та ось уже 7 місяців працює. А до того людям доводилося або в Каховку звертатися, або в Херсон".
Знімальна група цікавилася, що ж змінилося у житті після об'єднання не лише у представників різних служб та органів, а й в усіх зустрічних на вулицях. Вразили слова чоловіка, який ремонтував сходи школи у Долинському: "Що змінилося? Змінилося — дітей мало!". Така відповідь, чесно кажучи, просто збентежила як пов'язана кількість дітей з децентралізацією? А чоловік (чомусь не захотів себе називати) пояснив:
Тепер же ж кошти йдуть за дитиною. Чим більше учнів у школі, тим фінансування ліпше. А у нас дітей малувато. Тож бачите, доводиться самому сходи ремонтувати. Так що, є ще над чим працювати.

Ірина Ухваріна
Текст, фото
Юлія Лук'яненко
Верстка