Запахло врожаєм – налетіли зграї трейдерів

Немає, мабуть, в області такого гучномовця, який би у ці дні не сповіщав радісно: “Херсонщина повертає собі славу південної житниці”.

Справді, радіти є чому: торік на цей час урожайність пшениці складала всього 14,6 центнера з гектара, нині – 31, 4.
Передбачалося, що цього року Херсонська область збере врожай зернових близько 1,5 мільйона тонн із розрахунку близько 22 центнерів з гектара, а в дійсності може бути ще більше. От тільки кому від того врожаю найбільша користь?
Селянинові, а відтак – державі? Не вгадали. Закупити зерно чи то в Аграрний фонд, чи у держрезерв наша держава поки що тільки обіцяє. Якщо і є якась зернова дещиця у державних засіках, то не сьогорічна…
Селянство обурюється: “Поки спекулянти не вихоплять 20-30 відсотків зібраного урожаю, уряд пальцем не ворухне”. І, судячи з того, як дружно стали на “трудову вахту” зернотрейдери, селяни обурюються не безпідставно. За багато років стосунків з владою вони вже усвідомили: хоч би які були погодні умови, основна їхня битва – не стільки за врожай, скільки – з цінами на енергоресурси, з недружньою політикою держави і зернотрейдерами.
Аграрний фонд України оголосив непомірно низькі ціни на закупку зерна: за тонну пшениці третього класу – 1251 гривню, четвертого – 1134 гривні, п’ятого – 967 гривень. Продавши зерно за такими цінами, селяни не зможуть окупити затрати на його виробництво, тим паче, що паливо, добрива й хімікати постійно дорожчають. Спеціалісти стверджують: ціна має бути не нижча за1500 гривень за тонну пшениці третього класу, тільки тоді виробники зможуть окупити затрати й розширювати виробництво. (Потенційно область із її великим зрошенням з кожного меліорованого гектара може брати утричі більше. Так, у ТОВ “Світанок” Новотроїцького району, де керівником Сергій Максименко, кожен меліорований гектар дає понад 100 центнерів високоякісного зерна озимої пшениці. Але так працюють далеко не скрізь).
Та навіть і по низькій ціні держава ще не почала закуповувати зерно, і воно “вихоплюється” з-під комбайнів баришниками на ходу за 900-950 гривень за тонну. Тому що у багатьох селян немає чим заплатити за пальне, щоб закінчити жнива! Іншими словами: що вкладено, те вкрадено. Зеро на зеро!
– Людей найбільше хвилює питання ціни на хліб, – сказав і Борис Сіленков. – У хлібному питанні багато несправедливості. За тонну пшениці третього класу при собівартості далеко за 1000 гривень пропонують 1250. А скільки ж тоді коштуватиме зерно третього чи п’ятого класу? Що, знову годувати зернотрейдерів?..
В області вирішили обкласти спекулянта червоними прапорцями – влада закликала селян не продавати хліб. Мовляв, не сьогодні-завтра Кабінет міністрів прийме рішення про збільшення закупівельних цін для Аграрного фонду. Тоді й піде діло!
Діло не йде. Але й хліб не стоїть!
…На Острові перед височенним парканом з не менш високими ворітьми вже вишикувалася валка потужних вантажівок із зерном. Там, за парканом – потужні зерносховища і причал на річці Кошовій... Куди повезуть далі зерно? В Турцію? Ізраіль? Грецію? Ударна вахта по набиванню кишень розпочалася!
За три моря за взятком ходити не треба, досить одного. У Туреччині тонна пшениці третього класу коштує 500 доларів, а твердої пшениці – всі 650! І турки – не українці: закрили порти і заборонили вивіз збіжжя за кордон. До кращих часів. А у нас, якщо судити із хлібних потоків за трейдерськими “схемами”, кращі часи – сьогодні і завжди!
Якщо переінакшити призабутий заклик, то звучатиме він так: “Приймай, закордон, хліб нового врожаю!” А внизу – курсивчиком: “Ваш зернотрейдер”.

http://old.vgoru.org/old/modules.php?name=News&file=article&sid=6859

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини