У роки Другої світової війни європейська та американська допомога була вчасною. Як сьогодні історія повторюється

Закон про надання матеріальної допомоги союзникам ухвалили в США у березні 1941 року, коли війна на континенті вже тривала майже півтора року. Цей закон підписав президент США Франклін Рузвельт. Започаткована процедура "lend lease", тобто буквально "передання в оренду чи в борг" передбачала, що Вашингтон передає військову й цивільну техніку, зброю, устаткування, боєприпаси та інше майно країнам, чия оборона є "життєво важливою" для США. Після війни вцілілу техніку необхідно повернути або сплатити за неї.

До таких країн спочатку входили Британія й Китай, а потім Франція і СРСР. Радянський Союз підписав першу домовленість про американську допомогу лише в жовтні 1941 року, коли радянські війська вже пів року зазнавали поразок від нацистської Німеччини, відступали та втратили тисячі одиниць техніки та мільйони солдатів. Повноцінно домовленості щодо постачання зброї, техніки та іншого майна сторони унормували лише в червні 1942 році.

Трохи сухої статистики

За чотири роки війни США поставили СРСР товарів і зброї на 12 млрд доларів. Наприклад, разючим був обсяг постачання авіаційної техніки: 22 150 літаків, з яких 9621 винищувач та 3632 бомбардувальників. Також радянська армія отримала від союзників у рамках "lend lease" 6,2 тисячі БТР різних типів, 9,6 тисячі артилерійських, 13 тисяч зенітних та протитанкових гармат, 131,6 тисячі кулеметів, 326 тисяч тонн вибухівки, 473 мільйони артснарядів...

У 1941-1945 роках протокол постачання узгоджувався чотири рази. У радянську державу надходило від ґудзиків до цілих нафтопереробних заводів. В усі роки війни значну частину постачань становила не лише військова техніка, (в середньому 14% від загального тоннажу), а продовольство (28%) і метали (23%). Але цьому є просте пояснення: німці в 1941-1943 роках окупували важливі аграрні райони СРСР. А сільгоспугіддя, на відміну від оборонної промисловості, евакуації не підлягали.

Хоча, радянські та російські історики, жонглюючи цифрами, доводили, що така допомога не мала великого значення для СРСР: начебто «ленд-ліз становив лише 4% від радянського виробництва». Будь-які інші дані, які доводять зворотне, пропагандисти «пабєдобєсія» називають сфабрикованими та неправдивими.

Історія повторюється

Як кажуть, історія циклічна. Зараз Україна стала “форпостом” перед східним агресором. Це розуміють західні країни, продовжуючи надавати матеріальну та військову допомогу. Так, за даними The Associated Press, США збираються виділити Україні додаткових 275 мільйонів доларів військової допомоги. У список допомоги увійде велика кількість боєприпасів і високотехнологічних систем для протидії безпілотникам.Також цей пакет включатиме 80 тисяч боєприпасів для гаубиць і боєприпаси для HIMARS, автомобілі HUMVEE та генератори.

До цього процесу також підключаються європейські країни. Румунія передає кулемети, Словаччина – великокаліберні снаряди, Німеччина – самохідні установки. Також, за словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, Україні допомагають США, Велика Британія, Австралія, Данія, Греція, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Нідерланди, Норвегія, Польща, Словаччина, Чехія, Фінляндія, Франція та Швеція.

Маємо надію, що американський та європейські уряди пришвидшить надання Україні сучасного озброєння для подальшої боротьби з агресором.

Матеріал та фото з відкритих джерел Інтернету.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини