В Україні діє воєнний стан. Під час нього військові отримали право вилучати автотранспорт у підприємств усіх форм власності, органів влади та самоврядування, а також у цивільних власників.
Закон «Про внесення зміни до статті 6 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію щодо військово-транспортного обов’язку» ще в серпні підписав президент України. Тож поміж автовласників дедалі шириться тривога від того, що в деяких державних структур з’явилися необмежені права на відчуження «Фордів», «Шкод», «Тойот» та інших доволі поширених марок. Дехто навіть побоюється, мовляв, поїздка кудись у приватному транспорті може завершитися вилученням авто для оборони. Їхав, їхав, тебе зупинили, далі пішов пішки.
Одразу ж зауважимо: вилучення авто для воєнних потреб прямо на дорозі, під час поїздки приватних осіб, технічно неможливе. Бо йому має передувати ціла низка необхідних процедур. Адже за нормами законодавства існують 4 неодмінні умови для реквізиції майна.
Насамперед, відчуження його у приватних осіб може відбуватися лише на оплатній основі. Тобто з попереднім або наступним відшкодуванням його вартості. Безкоштовно можна вилучити лише майно, що перебуває в державній власності (ст.1 та 9 Закону 4765).
По-друге, рішення про реквізицію може приймати винятково вище командування Збройних сил України або окремо визначених їх підрозділів (ст.3 Закону 389) та за погодженням з державною адміністрацією. Без такого погодження допускається ухвалення рішення лише у місцях бойового зіткнення (ст.4 Закону 4765). Скажімо, начальник патруля, старший вартовий, командир загону територіальної оборони, військовослужбовець на блокпосту, не мають такого права.
Третя норма – вилучення відбувається з обов’язковим чітким документальним оформленням і засвідчується підписанням акта встановленого зразка, у якому мають бути вказані підстави, ознаки майна, розмір виплаченої компенсації, тощо (ст.7 Закону 4765).
І четверта, перед відчуженням має бути оцінка ринкової вартості майна, оригінал її вручають власнику. Розмір оцінки може бути оскаржено в суді (ст.8 Закону 4765).
Р. S. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні благодійної організації «Фонд милосердя і здоров’я» можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber, Signal, WhatsApp) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.
Електронна адреса: [email protected]
ВПО з Херсонської області у м. Вінниця, ви маєте можливість звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.
Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі
Схожi новини

Коли переселенці втрачають виплати та як їх поновити

Переселенці мають право оформити пенсію там, де живуть


Зруйнували життя. Історія родини Чалих


Як оплачується робота, коли немає світла

Правила придбання страхового стажу


Повідомляйте про злочини росіян. Кожна історія важлива



Зустрічайте 19 Мандрівний Docudays UA у Херсоні та області!

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...