Технічні досягнення України: унікальні розробки епохи Незалежності

Українці завжди славилися своєю креативністю та унікальними розробками. Перший в світі вертоліт створив киянин Ігор Сікорський. Перший штучний супутник Землі і перший пілотований космічний корабель – житомирянин Сергій Корольов. Перший рентгенівський апарат винайшов тернополянин Іван Пулуй. Перший в світі електричний трамвай – полтавчанин Федір Піроцький. Система поштових індексів вперше була розроблена в Харкові (ще в 1932 році, а в США, які вважають себе "піонерами", до цього додумалися тільки в 1943 році). Ці, а також багато інших розробки українців, сьогодні знають і використовують у всьому світі.

Наші сучасники продовжують змінювати світ своїми винаходами. І вчера, на порозі четвертої промислової (науково-технічної) революції, кількість відкриттів і винаходів, зроблених українцями, з кожним роком зростає в геометричній прогресії. Про всі цікаві знахідки розповісти просто нереально. Ми вибрали тільки деякі, які, на наш погляд, можуть виявитися корисними не тільки для українців.

Система ProZorro – єдина в світі

Цей сайт, через який вже кілька років держструктури зобов'язані проводити тендерні закупівлі, асоціюється в уявленні багатьох українців з реформами, розпочатими в країні після Майдану. Але крім того, ProZorro – унікальна за своєю структурою електронна система, код якої розробили українці.

За свою унікальність ProZorro встигла отримати чимало нагород. У 2016 році вона була відзначена премією Public Sector Procurement Awards за ефективну роботу та унікальну архітектуру. Як розповів сайту "Сегодня" керівник проекту SmartTender.biz Сергій Сагун, це найвища нагорода в сфері закупівель. У тому ж році ProZorro отримала премію Open Government Awards – за кращу в світі ініціативу в сфері держуправління. Також в активі українських розробників – Велика премія Давоса – C4F Davos Awards – за технологією майбутнього.

Аналогів системи ProZorro в світі ще немає. Унікальність цієї системи – у відкритості даних.

"Вона працює за принципом "Всі бачать все". При цьому бізнес забезпечує сервіс і конкуренцію (електронні майданчики), держава – правила гри і безпеку (центральна база даних), громадськість (журналісти, перевіряючі, конкуренти, організації та всі громадяни) забезпечують контроль і моніторинг", – пояснює Сергій Сагун.

Аналіз крові без... крові

Харківські вчені розробили апарат, який може робити аналіз крові більш ніж по 130 показниками, при цьому не використовуючи ні краплі крові пацієнта. Мрія для тих, хто боїться уколів і проколів! А ще – справжня портативна медлабораторія, яка проводить дослідження набагато швидше звичайних лабораторій.

Апарат "Біолуч" (або "Біопромінь") проводить вимірювання крові по 130 параметрам. Аналіз робиться за допомогою 5 мікропроцесорів, які кріпляться до тіла людини і передають інформацію на комп'ютер. Похибка не перевищує 2%, як і у звичайного аналізу крові.

Розробники стверджують, що технологія і прилад не мають аналогів в світі. Хоча в світі це не перший неінвазивний аналізатор крові. Японці, наприклад, запатентували пристрій з такою назвою ще в 1993 році, аналіз крові вони запропонували "брати" не шприцом, а променем світла, спрямованим на кровоносну судину.

Прилад "Біолуч" однойменний науково-виробничий комплекс виробляє з 2006 року. Його вже закупили в багато країн світу: Білорусь, Чехію, Китай, ОАЕ та інші. В Україні багато клінік також можуть зробити безкровний аналіз крові. Вартість послуги – 200-250 грн.

Крім того, розробники безкоштовно постачають свій медичний портативний аналізатор (АМП) захисникам України на Сході і в інші медзаклади. Буквально недавно, в липні 2018 року, такі аналізатори були передані Першому добровільного мобільному госпіталю ім. Миколи Пирогова.

1534619784.2304

Пристрій, який вбереже від інфаркту та інсульту

В області медицини в українських вчених досить багато новаторських розробок. Наприклад, ще один корисний винахід – портативний пристрій Cardiomo. За словами розробників, воно здатне попередити більше 40 різних захворювань, в першу чергу серцевих. Прилад відстежує основні параметри організму людини, зраджує дані на смартфон і в хмарне сховище і в разі потреби інформує користувача або його близьких про можливі проблеми.

Перші пробні партії Cardiomo вже розпродані. Такі прилади замовили інститут кардіології, "Охматдит", Олександрівська лікарня і інші. У розробників також близько 700 замовлень з інших країн світу, в тому числі для медуніверситетів і будинків престарілих. Винахідники підрахували: коли буде налагоджено широке виробництво апарату, він зможе рятувати життя 16 млн осіб щорічно.

Вічний CD-диск

Перший в світі компакт-диск також був винайдений в Україні. Його автором в кінці 1960-х став аспірант Київського інституту кібернетики В'ячеслав Петров.

Сьогодні В'ячеслав Петров очолює Інститут проблем реєстрації інформації НАН України. А в середині 2000-х він винайшов "вічний оптичний диск". Який виготовлений з... каменю.

Підкладкою (основою) "носія для довгострокового зберігання інформації", як правильно називається винахід, є сапфір або кварц. За допомогою унікальної технології дані можуть записуватися прямо на каменях, які, як відомо, є надтвердим, а тому дуже довговічним матеріалом. Розробник стверджує, що інформація на такому оптичному диску може зберігатися тисячі років, тобто фактично вічно. На сапфірових або кварцових CD-ROM в майбутньому можуть зберігатися архівні документи й інша важлива інформація. Такі диски не бояться ні вологи, ні холоду, ні вогню.

Безпечні літаки

Літакобудування також завжди було сильною стороною української науки. Завдяки винаходу киянина Володимира Татаренко літаки в недалекому майбутньому можуть стати одним з найбезпечніших видів транспорту.

Інженер-літакобудівник запропонував обладнати салони літаків спеціальною капсулою, в якій будуть розміщуватися пасажири. За задумом розробника, ця капсула, або контейнер, повинна кріпитися до фюзеляжу самораз'емнимі елементами і бути забезпечена парашутними системами. У разі аварії капсула зможе легко відділятися від літака, вислизати через задній люк і м'яко приземлятися.

"Пасажири і екіпаж отримають практично 100-відсотковий шанс на порятунок", – говорить Володимир Титаренко.

На жаль, на впровадження цього винаходу поки не знайшлося грошей.

1534620134.7017

Біорозкладана зубна щітка

Екологія – ще одна сфера, де українські розробки можуть стати відомі всьому світу, тому що пропонують рішення проблем, які хвилюють багато країн.

Наприклад, відомо, що одноразові зубні щітки, які пропонують клієнтам у багатьох готелях, вважаються одними з основних забруднювачів навколишнього середовища. Кажуть, щодня в світі утилізується близько 6 тонн зубних щіток, і вони серйозно забруднюють навколишнє середовище, тому що виготовляються з синтетичних, важко розкладаються матеріалів.

Органічна зубна щітка української компанії Effa не зашкоджує навколишньому середовищу. Вона практично повністю біоразкладається. Її ручка виготовлена з переробленого паперу з покриттям з кукурудзяного крохмалю, щетинки виконані з інноваційного нейлону, який також розкладається набагато швидше звичайного.

У минулому році зубна щітка компанії Effa увійшла до п'ятірки переможців конкурсу екологічних інновацій Clim @, який проводився в Німеччині. Автори ідеї кажуть, що їх продуктом зацікавилися вже в 40 країнах світу. Так що не виключено, що незабаром в багатьох готелях світу з'являться одноразові зубні щітки, розроблені українськими стартаперам.

Їстівний поліетилен

Проблему пакувальних матеріалів, що біо розкладаються, успішно вирішив харків'янин Сергій Тимчук. Він створив екологічну пакувальну плівку, яка не завдає шкоди навколишньому середовищу. Тому що її основним компонентом є кукурудзяний крохмаль.

Такий "поліетилен" повністю розчиняється вже через кілька тижнів. Але, в принципі, його можна і не викидати. Автор ідеї каже, що продукти, загорнуті в таку "їстівну" плівку, можна їсти разом з нею, не розпаковуючи. Сенсу в цьому, звичайно, мало, але для здоров'я такий поліетилен абсолютно нешкідливий. До того ж плівка несмачна, так що смак основного продукту не зіпсує.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини