Підтримати нас

Правозахисники закликають владу доопрацювати програму уряду Шмигаля

Автор статті
21 квітня 2020 12:45
740
Поширити:

Громадські організації, що опікуються питаннями захисту прав постраждалих від конфлікту осіб, звертаються до голови Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку Дмитра Наталусі із приводу проєкту Постанови про Програму діяльності Кабінету Міністрів України (реєстр. 3330).

Його появу Прем’єр-міністр України анонсував ще 2 квітня, втім сам текст проєкту та супровідні документи з’явилися на сайті Верховної Ради лише 14 квітня. Про це ІВ Четверта студія повідомили у Центрі прав людини ZMINA.

“Згідно з пояснювальною запискою до проєкту постанови, програма розрахована на строк повноважень Уряду, тобто на наступні чотири з половиною роки. У пояснювальній записці йдеться, що проєкт постанови не проходив обговорення із зацікавленими сторонами, також він не потребував проведення громадської антикорупційної та громадської антидискримінаційної експертизи, а саму програму сформовано виключно на основі поданих міністерствами пропозицій.

Текст програми неможливо детально аналізувати, оскільки це набір політичних декларацій, а не головний засадничий документ роботи Уряду, коли держава перебуває в ситуації економічної кризи, пандемії COVID-19, збройного конфлікту, що триває, часткової окупації своїх територій, масового внутрішнього переміщення, масштабних екологічних проблем. Програма не містить жодної конкретики: чітко визначених цілей, заходів задля їхнього досягнення та відповідного фінансування, розподілу пріоритетів щодо відповідальних за них центральних органів виконавчої влади, результатів та індикаторів, які могли б слугувати надалі для оцінювання ефективності її виконання.

З огляду на той факт, що новий Уряд був суттєво оновлений і в його складі з’явилися нові міністерства, доречно було б окреслити ключові пріоритети новостворених ЦОВВ, зазначити, які політики будуть продовжені, а які переглянуті з урахуванням перегляду бюджету та викликів, пов’язаних із COVID-19.

Зокрема, одним із нових міністерств є Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, яке очолює профільний віцепрем’єр-міністр України. Втім, це жодним чином не вплинуло на пріоритезацію тематики, пов’язаної з подоланням наслідків збройного конфлікту, в проєкті програми.

Короткострокові пріоритети Уряду, згідно з програмою, не мають жодної згадки про виклики, пов’язані зі збройною агресією, окупацією та внутрішнім переміщенням, зокрема про виклики, пов’язані з поширенням пандемії на тимчасово окупованих територіях та в районах, наближених до лінії розмежування. Довгострокові пріоритети щодо подолання негативних наслідків збройного конфлікту є декларативними та загальними. Вони не дають можливості визначити, яке місце в діяльності Уряду посідатиме питання реінтеграції та захисту прав постраждалих у конфлікті, які ресурси на їхнє виконання будуть потрібні та як оцінювати ефективність реалізації програми. Також звертаємо увагу на те, що Програма діяльності Уряду не містить жодної згадки про тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.

Програма діяльності Уряду повинна бути базовим документом, у якому міститься детальна інформація про цілі та конкретні шляхи їхнього досягнення. Водночас Уряд повинен узяти до уваги той факт, що окрім пандемії COVID-19 в Україні триває збройний конфлікт, понад 1,4 мільйона осіб зазнали внутрішнього переміщення, частина території, на якій проживають громадяни України, наразі окупована Російською Федерацією, на Сході України загинуло щонайменше 3353 та поранено більш ніж 7000 цивільних осіб унаслідок збройного конфлікту. А тому питання подолання негативних наслідків конфлікту, забезпечення відновлення територій, що постраждали, включно із заходами із запобігання екологічній катастрофі на Донбасі, та реінтеграція тимчасово окупованих територій України мають бути окремими елементами Програми діяльності Уряду.

Ми закликаємо вас, як голову Комітету з питань економічного розвитку, визначеного головним для розгляду проєкту Постанови про Програму діяльності Кабінету Міністрів України (реєстр. 3330), за результатами розгляду проєкту та підготовки висновку комітету рекомендувати скерувати його на доопрацювання з метою врахування зауважень від громадських організацій”, – йдеться у зверненні, яке підписали:

Центр прав людини ZMINA

Офіс з розробки гуманітарної політики України

ГО “КРИМСОС”

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БФ “Право на захист”

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

ГО “Донбас СОС”

ГО “Центр громадянської просвіти “Альменда”

Кримська правозахисна група

БФ “Восток СОС”

Центр громадянських свобод

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ