Оприлюднено документи про масштабні підозрілі операції друзів Путіна

Комерційний банк "Росія" використано в потенційній схемі з відмиванням коштів, до якої могла бути залучена низка близьких знайомих президента Росії Володимира Путіна, йдеться в матеріалах Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ).

У розпорядженні ICIJ опинилися документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, яку, як стверджують автори розслідування, могли використовувати деякі її клієнти для відмивання грошей, ухилення від сплати податків і обходу різних санкцій. У документах фірми згадуються 72 колишніх і теперішніх глав різних держав, а також багато відомі компанії і люди.

Матеріали розслідування ICIJ публікують партнери консорціуму з низки провідних світових ЗМІ. Над цими матеріалами працювали, зокрема, і кореспонденти програми ВВС "Панорама".

У документах згадуються чотири фірми, які так чи інакше пов'язані з Росією - Sonnette Overseas, International Media Overseas, Sunbarn і Sandalwood Continental.

Всі ці компанії зареєстровані в офшорах і, як стверджується, пов'язані з банком "Росія" і близькими знайомими російського президента.

Ці компанії були задіяні в угодах, які експерти, ознайомившись з документами, вважають підозрілими.

Друг Путіна

Компанії, що укладали підозрілі угоди, належать другу Путіна віолончелісту Сергію Ролдугіну.

Провідний британський експерт у справах, пов'язаних з відмиванням коштів, королівський адвокат Ендрю Мітчелл, в інтерв'ю ВВС "Панорама" заявив, що бачить ознаки несправжності в угодах, згаданих у цих документах. Він не бачить в них звичайної комерційної логіки.

Том Кітіндж з Центру досліджень фінансових злочинів і безпеки також заявив "Панорамі", що ці транзакції мають ознаки відмивання коштів. На його думку, ці угоди необхідно розслідувати.

Згідно з документами, International Media Overseas і Sonnette Overseas офіційно належать віолончелісту Сергію Ролдугіну. Він відомий як друг дитинства Володимира Путіна і хрещений батько однієї з його доньок. У книзі про Путіна "Від першої особи" описано його знайомство з майбутнім президентом і їхня близька дружба.

Згідно з оприлюдненими ICIJ документами, прибуток підприємств пана Ролдугіна від угод, які експерти визнали підозрілими, склав кілька мільйонів доларів. Однак в документах однієї з компаній, якою володіє музикант, вказано, що її засновано для того, щоб захистити "особистість і конфіденційність" кінцевого власника і вигодонабувача підприємства.

Перекуповування кредитів

На початку 2011 року зареєстрована на Британських Віргінських островах компанія Sandalwood Continental надала 200 млн доларів кредиту компанії Horwich Trading, яка зареєстрована на Кіпрі.

Наступного дня Sandalwood лише за 1 долар передала права на отримання платежів за кредитом ще одній компанії, зареєстрованій на Британських Віргінський островах - Ove Financial Corp.

Того ж дня Ove за 1 долар передала ці права панамській компанії International Media Overseas, яка офіційно належить Сергію Ролдугіну.

Лише відсоткові платежі за цим кредитом складають 8 млн доларів на рік.

За даними розслідування, Sandalwood Continental була заснована банком "Росія", який США називали "власним банком для високопоставлених російських чиновників". Власник компанії невідомий.

Це лише одна з угод, пов'язаних з російськими компаніями, які викликали підозри експертів.

"Інформаційна атака"

Ще за тиждень до випуску програми прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков попередив про те, що в ЗМІ нібито готується інформаційна атака на пана Путіна і його оточення.

"Звичайно, як ви можете здогадатися, йдеться про Путіна особисто, йдеться про спроби дістатися до його родини інформаційно, йдеться про друзів дитинства Путіна, про бізнесменів, серед яких Ковальчук, Ротенберг та інші, йдеться про якісь офшорні компанії, про велику кількість бізнесменів, яких він і в очі не бачив", - заявив пан Пєсков.

Деякі російські депутати, коментуючи матеріали ICIJ ще до їх публікації, заявили, що вбачають в них спроби дестабілізувати Росію, послабити її позиції в світі.

Представники ВВС заявили, що це розслідування має суспільний інтерес і було проведене справедливо і неупереджено. За словами ВВС, документи ICIJ проаналізувала низка незалежних і надійних експертів.

У заяві ВВС також наголошується, що документи ICIJ були передані 107 медіа-організаціям по всьому світу.

Клієнти в вищих колах

В опублікованому в неділю матеріалі ICIJ також згадуються офшорні рахунки, пов'язані з главами інших держав або з їх сім'ями, а також з провідними бізнесменами, спортсменами і знаменитостями.

Зокрема, йдеться про угоди, проведених в інтересах:

• президента України Петра Порошенка,

• нині покійного батька прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона,

• членів Політбюро ЦК Комуністичної партії Китаю,

• прем'єр-міністра Ісландії Сігмундура Давида Гуннлаугссона,

• дітей президента Азербайджану Ільхама Алієва,

• сина колишнього президента Єгипту Хосні Мубарака,

• дітей прем'єр-міністра Пакистану Наваза Шаріфа,

• чиновників ФІФА,

• футболіста Ліонеля Мессі.

ICIJ обіцяє, що в найближчі місяці продовжить публікувати документи про діяльність компанії Mossak Fonseca та її клієнтів, в тому числі і російських.

Представники компанії Mossak Fonseca заявили журналістам ICIJ, що не порушують ніяких законів.

Багато клієнтів компанії, з якими зв'язались журналісти-розслідувачі, відкинули будь-які звинувачення на свою адресу. Зокрема, президент України Петро Порошенко заявив, що офшор йому був потрібен для того, щоб провести передпродажну реструктуризацію кондитерського бізнесу.

Деякі інші клієнти Mossak Fonseca вирішили не відповідати на запитання ICIJ.

Що таке ICIJ?

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів був заснований в США у 1997 році. З ним співпрацюють понад 190 репортерів з 65 країн світу.

Матеріали ICIJ публікуються в партнерських виданнях консорціуму, серед яких - провідні світові медіа-організації, зокрема ВВС.

Раніше ICIJ публікував розслідування про секретні рахунки в швейцарських банках, про те, як найбільші компанії світу ухиляються від сплати податків, використовуючи законодавство Люксембургу.

ICIJ проводить не лише фінансові розслідування. На сайті організації також оприлюднені матеріали про те, як тютюнові компанії лобіюють уряди країн, що розвиваються, про хижацьке і незаконне рибальство в світових масштабах та статті на іншу тематику.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Джерело: ВВС
Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини