Коли житло успадковується “автоматично”

У новокаховчанки пані Ольги* на початку березня 2022 року померла мати. Жінки мешкали та були зареєстровані («прописані») в одній квартирі. Пані Ольга переймалася спадщиною на житло. Бо чула, що треба встигнути оформити її у шестимісячний термін, але у Новій Каховці наразі немає жодного нотаріуса.

Тож пані Ольга звернулася за допомогою до юристів громадської приймальні благодійної організації “Фонд милосердя та здоров’я”: що робити, чи не відберуть у неї мамину житлоплощу?

Юрист громадської приймальні Фонду, адвокат Олександр Данилов одразу заспокоїв жінку: мамину житлоплощу не відберуть.

За українським законодавством, людина, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (тобто смерті), вважається такою, що прийняла спадщину (ч. 3 ст. 1268 Цивільного кодексу України).

Оскільки пані Ольга жила з мамою і була зареєстрована у квартирі, то їй не обов'язково звертатися до нотаріуса у 6 місячний строк з заявою про прийняття спадщини. Це встановлюється “автоматично”.

Треба буде звернутися до нотаріуса лише для отримання свідоцтва про право власності та надати доказ спільного проживання, наприклад, довідку, видану місцевою радою. Втім, це можна буде зробити будь-коли після деокупації та завершення воєнного стану.

Коли ж людина проживала окремо від спадкодавця, то звертатися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини або відмови від неї - треба. Але наразі перебіг строку для реєстрації такої заяви “заморожено” на чотири місяці, на час дії воєнного стану, якщо воєнний стан не припиниться раніше (постанова Кабінету Міністрів України №719 від 24 червня 2022 року).

Як рахувати строк звернення до нотаріуса із заявою про спадщину можна подивитися тут

Також нагадаємо, що внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану (наказ Міністерства юстиції України № 1118/5 від 11 березня 2022 року) 

  • в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;
  • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;
  • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

Тобто, якщо спадкодавець помер на окупованій території, а ви перебуваєте на неокупованій – зверніться до нотаріуса за місцем свого проживання незалежно від місця смерті спадкодавця (місця відкриття спадщини).

* Ім’я змінено

Довідково. Отримати безоплатну правову або юридичну консультацію фахівців громадської приймальні БО ФМЗ можна за телефонами: + 380 66 790 9021 (Телеграм, Viber) щодня з понеділка по п'ятницю з 9.00 до 17.00.

Електронна адреса: [email protected]  

ВПО з Херсонської області у Вінниці, ви можете звернутися за безкоштовною правовою допомогою за номерами: +38 (066) 945 65 60 (Viber. Telegram), +38 (050) 535 54 06.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини