Херсонець виграв справу проти України у Європейському суді

Херсонця Дмитра Донського було засуджено до трьох років позбавлення волі. Але чекав він цього вироку за ґратами - понад шість років!

Саме стільки часу тривало спочатку слідство по справі, потім - судові засідання.

Донський направив до Європейського суду з прав людини заяву на надмірну тривалість кримінального провадження та відсутність у національному законодавстві ефективного засобу юридичного захисту. Україна визнала свою вину.

Нагадаємо, ця історія починалася ще ввечері 30 січня 2007 року. Знайомий Дмитра, охоронник залу ігрових автоматів, запропонував викупити мобільний телефон, що за копійки придбав у клієнта, який програвся в пух і прах. Коли Дмитро роздивлявся телефон, під’їхала патрульна машина і міліціянти запросили обох чоловіків проїхати до Комсомольського відділення, «для з'ясування». Виявляється, що незадовго до цього невідомі напали на місцевого жителя, вдарили чимось важким по голові та забрали цю мобілку.

Після отримання медичної допомоги, у райвідділ під’їхав і потерпілий. За його словами, на нього напали ззаду, кілька разів ударили по голові - чи то битою, чи молотком. Коли він упав, били ногами по обличчю, потім витягли із задньої кишені штанів "трубку" і побігли. Піднявши голову, крізь кров, що заливала очі, чоловік побачив у темряві лише два неясних силуети, одягнених у все чорне.

Правоохоронці відразу з'ясували, що Донський - раніше судимий, його знайомий теж «потрапляв» до поля зору міліції. Усе інше для правоохоронців виявилося абсолютно неважливим: ні те, що Дмитра, коли відбувався злочин, кілька людей бачили в зовсім іншому місці, і що ні на його одязі, ні на взутті не виявилося слідів крові, та й удари, судячи з усього, наносив лівша.

Ніхто з міліціонерів навіть не спробував знайти того завсідника залу ігрових автоматів, який приніс злощасний телефон. Проте доклали чимало зусиль, щоб домогтися «явки з повинною». Донський не зломився, але його знайомий тортур не витримав, під ранок підписав усе, що від нього вимагали: обмовив і себе, і Дмитра. Чоловіків арештували і помістили до Слідчого ізолятору.

Спочатку Дмитра засудили до 12 років позбавлення волі з конфіскацією всього особистого майна, його знайомого - до 9 років, теж з конфіскацією. Намагаючись довести свою невинність у грабежі, вони пройшли всі судові інстанції, аж до Верховного суду і домоглися, що справу направили на новий судовий розгляд.

Справа потрапила на новий розгляд у 2012 році, до судді ще тоді Комсомольського районного суду м. Херсон Світлани Майдан.

Кореспонденти Агентства журналістських розслідувань "Вгору" разом із підсудним майже рік (16 засідань, іноді по п'ять-шість годин) слухали в суді аргументи міліції, прокуратури, свідчення свідків і потерпілого (статті «Судьба в килограммах бумаги», «Процесс со вскрытыми венами», «На чашах судебных весов», «Дело «о мобилке» закончилось?»).

Державне обвинувачення так і не змогло надати ніяких інших доказів провини, крім «явки з повинною» вже колишнього охоронця залу ігрових автоматів. А суд встановив, що під час слідства були грубо порушені права обвинувачених, розслідування було неповним, деякі документи оформляли «заднім числом», а заяву про тортури   прокуратура взагалі проігнорувала.

Тому Світлана Майдан постановила: кримінальну справу повернути прокурору Херсонської області для організації додаткового розслідування для повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи та провести прокурорську перевірку за фактом застосування недозволених методів слідства.

Крім того, суд вказав, що підозра у скоєнні тяжкого злочину - ще не привід тримати людей під вартою 6 років. І обох звинувачених негайно, у залі суду, відпустили на волю, на підписку про невиїзд.

А згодом Дмитро зателефонував до редакції та повідомив, що з нього нарешті зняли звинувачення у груповому грабежі. Звинувачення «перекваліфікували» на статтю 198 Кримінального Кодексу - «заздалегідь не обіцяне придбання майна, отриманого злочинним шляхом». Покарання за це правопорушення: від півроку арешту до, максимум, трьох років позбавлення волі…

Коли Європейський суд з прав людини прийняв заяву Дмитра Донського до розгляду, український Уряд не став чекати рішення по цій справі. Уряд визнав вину держави у надмірній тривалості  правосуддя і сам запропонував виплатити компенсацію Дмитру Донському за моральну шкоду. ЄСПЛ погодився зняти справу з розгляду, але за умови, що Україна виконає свої зобов’язання. А інакше - заяву поновлять у реєстрі справ.

Отже, на днях наш земляк отримав листа з відділу примусового виконання рішень  Департаменту Державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про те, що на спеціальний рахунок уже надійшли кошти щодо виплати справедливої сатисфакції на його користь у розмірі понад 35 тис. грн.

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини