Підтримати нас

Без шерифів - дуже важко

Автор статті
22 січня 2019 08:30
759
Поширити:

Місця «шерифів» у селі Стара Збур'ївка Голопристанського району Херсонської області досі не зайняті. І, як каже голова сільради Віктор Маруняк, без них доводиться дуже важко.

Нагадаємо, громада Старої Збур'ївки  була першою в Україні, що взяла в штат сільради свого «шерифа», тобто інспектора з охорони правопорядку Віктора Кривобородька. Це сталося ще у 2008 році. Скористалися Законом про місцеве самоврядування, який дозволяє сільраді брати на ставку інспектора. Цим Законом також не обмежено, чим саме конкретно  він повинен займатися. Так в Україні з’явився перший інспектор сільради з охорони правопорядку, якого земляки назвали «шерифом». Невдовзі селяни призначили ще одного «шерифа», Володимира Рудковського. Щоправда, офіційно його оформили водієм сільради, але фактично  він став «правою рукою» Віктора Кривобородька. І кількість правопорушень у селі стала у 8 разів нижчою, ніж у сусідніх населених пунктах.

Про надзвичайних сільських інспекторів наш земляк, відомий режисер Роман Бондарчук, зняв документальний фільм «Українські шерифи». Світова прем'єра стрічки відбулася 20 листопада 2015 року на Амстердамському міжнародному  кінофестивалі, де одразу отримала Спеціальний приз журі за найкращий повнометражний документальний фільм. Також «Українські шерифи»  номінувалися на премію «Оскар»,  це - перший документальний фільм, висунутий Україною на цю престижну нагороду. А в 2017 році фільм отримав Премію Національної спілки кінематографістів України як «Найкращий український неігровий фільм 2016 року».

Але 29 жовтня 2018 року Віктор Кривобородько та його напарник Володимир Рудковський припинили свої повноваження, тому що в складі бригади Збройних сил України поїхали воювати до зони проведення операції Об'єднаних сил (зони АТО).

Старозбур'ївчани сподівалися, що незабаром село увійде до складу Голопристанської об’єднаної територіальної громади, тож таким чином «уб’ють двох зайців».

По-перше,  селяни побоювалися, що після приєднання посади їхніх «шерифів» скоротять, адже голосів старозбур’ївських депутатів у раді ОТГ буде набагато менше, ніж голосів депутатів від міста Гола Пристань. Однак поки Кривобородько з Рудковським воюють, цього не станеться. Адже їх посади, згідно з законодавством, скорочувати не можна, вони мають зберігатися, поки шерифи служать. Тобто, посади збережуться ще щонайменше три роки (бо шерифи підписали в військкоматі контракт саме на три роки).

А по-друге, після об’єднання бюджет села стане більшим, тож на їх місця можна буде взяти іншого старозбур’ївчанина.

Але через перепони з боку обласної влади приєднання Старої Збур’ївки до  Голопристанської ОТГ ще не відбулося. Тож голова сільради Віктор Маруняк досі вимушений працювати «один за трьох чоловіків», бо інші фахівці сільради - жіночки.  

- Без них - дуже важко, - каже Віктор Маруняк. - Не те, щоб якісь злочини почалися, переважно трапляються, так би мовити, «дрібниці»: то хтось когось до хати не пускає, то діточок не так виховують, то межу не поділили. Тобто, все як у «Кайдашевій сім'ї»  (у відомому творі Івана Нечуя-Левицького).  Але подібних «дрібничок» багато, і всі треба тепер самому залагоджувати. Раніше більше в кабінеті сидів, а тепер з ранку до вечора  по селу бігаю.

Також Віктор Маруняк каже, що шерифи постійно телефонують з війни, теж хвилюються, що та як у рідному селі. А взяти тимчасово іншу людину інспектором з охорони правопорядку сільрада поки не може. Адже за Віктором Кривобородьком та Володимиром Рудковським не тільки посади зберігаються, а й зарплатня. Тож найняти та платити ще одному чоловіку зарплатню - то для бюджету села - важке навантаження. Та, крім того, підібрати такого ж фахівця, як Кривобородько або Рудковський - теж непросто. 

P.S. Публікація підготовлена в рамках проекту «Шерифи для нових громад» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Чарльза Стюарта Мотта. Проект реалізується Благодійною організацією «Фонд милосердя та здоров'я» та Громадською організацією «Інформаційний ресурсний центр «Правовий простір».

Погляди, відображені у цьому матеріалі, належать його авторам і можуть не співпадати з думкою Міжнародного Фонду «Відродження» та Міжнародного Фонду Ч.С. Мотта.

P.P.S. Безоплатну юридичну консультацію можна отримати в Громадській приймальні Благодійної організації «Фонд милосердя та здоров'я» за адресою: м. Херсон, вул. Б. Мозолевського (колишня Фрунзе), 2, оф. 19. Особистий прийом: вівторок з 10.00 до 15.00. Тел. (0552) - 49 - 60 - 03, (066) - 790 - 90 - 21.

А також у Центрі безоплатної первинної допомоги, створеному Офісом Мережі правового розвитку при ІРЦ «Правовий простір» та ХОО КВУ за підтримки Херсонської міської ради та Міжнародного Фону «Відродження». 

Графік роботи: понеділок – четвер з 9.00 до 12.00 та з 13.00 до 17.00. П’ятниця з 9.00 до 12.00 та з.13.00 до 15.30.

Телефон для довідок: 099 - 468 - 38 - 48.

Більше новин читайте на нашому телеграм каналі
Поширити:
ЗАРАЗ ЧИТАЮТЬ
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ
ОСТАННІ НОВИНИ