А обіцяли ж золоті гори…

Уряд скоротив фінансування зі Стабілізаційного фонду держ бюджету аграрних програм та інвестиційних проектів в АПК.

Забезпечу реалізацію національної програми відродження українського села:
• юридичну гарантію захисту земельних паїв;
• своєчасну виплату державних дотацій вітчизняним сільгоспвиробникам;
• компенсацію процентів за кредитами інвесторам сільгосппроектів…”
Із передвиборної програми кандидата на пост президента України В.Ф. Януковича “Україна для людей”.

“Довідкладаються, що не буде що дотувати. АПК – на грані знищення, а Пахло (справжнє прізвище Азарова – Г.К.) і не чухається”.
“М’ясо-молочні підприємства неодноразово закликали державу зберегти діючий механізм дотацій. А навіщо йому їх слухати, –він просто відклав! Нічого, він м’ясо та молоко з Росії та із-за бугра перекупить”.
“Так навіщо йому телятина та молоко. Він ж страусів розводить, жере їхнє м’ясо та п’є страусине молоко...”
Це відгуки відвідувачів сайту “Економічна правда” на Постанову Кабінету міністрів від 28 липня 2010 № 652. Цей крок уряду “назустріч селу” викликав законну бурю емоцій у селянській душі. І їй тут не до дипломатичності.

Село «кидає» і нова влада
Що ж це постанова така? Як вона стикується із численними клятвеними запевненнями підтримувати вітчизняного (у данім разі – аграрного) товаровиробника?
Мова про рішення уряду України скоротити фінансування зі Стабілізаційного фонду державного бюджету аграрних програм та інвестиційних проектів АПК країни із передбачених раніше 2,9 млрд. грн. до 1,25 млрд. грн.
Здається, ще зовсім недавно відомство Миколи Азарова трубило про ті рятівні мільярди зі Стабілізаційного фонду державного бюджету, вкрай необхідні на здешевлення аграріям кредитів, фінансування інвестиційних проектів в АПК та галузевих аграрних програм.
Від трубного гласу ще відлуння не щезло, як нова новина: наздешевлювалися – досить!
Годувальників держави, схоже, вкотре “кидають”. А разом із годувальниками і саму державу (за винятком, звісно, самих “державотворців”).

На чому економить уряд
Не на дорогих автомобілях, купівля яких продовжується. Не на роздутих штатах міністерств, департаментів, державних телерадіокомпаній, управлінь, облдержадміністрацій, де все ще не протовпитися від засилля “довгожителів”, кумів і родичів.
Ощадливість у державних масштабах в “Україні для людей” конче потрібна. Дорога в обслуговуванні стара бюрократична машина вже давно проситься на звалище. Скорочення бюджетних витрат – веління часу і обставин.
Тільки ж про ту чиновницьку машину уряд, запроваджуючи режим економії, скромно помовчує. Зате плугатаря у спаленому спекою полі своєю пильною увагою зачепив. І тут же відповідну постанову видав. Про те, що нічого селянам губу розкатувати на Стабілізаційний фонд!
Урядове рішення – це своєрідний присуд частині українського народу, який і без того страждає від сьогорічних недородів. Так, пообіцявши раніше виділити сільгосптоваровиробникам 1,012 млрд. грн. на здешевлення кредитів уряд вирішив урізати цю обіцянку до 622 млн. грн. Під ніж потрапили й інші, не менш важливі, статті дотацій.
На здешевлення вартості будівництва та реконструкції тваринницьких ферм і комплексів уже надійде не обіцяних 1 млрд. грн., а вдесятеро менше.
Урізане фінансування заходів щодо охорони і підвищення родючості ґрунтів зі 100 млн. грн. до 5 млн. грн.
Під рішучим чиновницьким пером постраждала програма часткової компенсації вартості на придбання складної вітчизняної сільгосптехніки – із 150 млн. грн. до 100 млн. грн.
Або ось ще одна урізана урядом стаття, на яку так сподівалися сільгосптоваровиробники Херсонщини: компенсація вартості електроенергії для поливу на зрошуваних землях. Замість задекларованих 88,6 млн. грн. держава (уряд) виділить 43,6 млн. грн.
Удвічі полегшала сума надання кредитів фермерським господарствам. Більше 40 млн. грн. “вільні” господарі землі не одержать, якби не надіялися і не плакали.
Не уникнула “обрізання” стаття державної допомоги на закупівлю племінних нетелів і корів, вітчизняної техніки і обладнання для АПК на умовах фінансового лізингу…

Маєтні теж постраждають
Нещодавно довелося побувати у степовій глибинці. У господарстві, якому особливо гріх жалуватися на долю навіть у нинішньому неблагополучному році. Ні підприємство, ні люди, котрі на ньому працюють, із торбами по світу не підуть. Зарплату, премії і виплати за віддану в оренду землю степовики одержують справно. І суми, посвідчую, досить пристойні.
І ніхто ні з обласного, ні тим паче з державного Олімпу не поцікавиться: “А як же ви, гречкосії, виживаєте? І чи на довго вас вистачить?..”
Ці ж запитання озвучив я. І почув: “Ми – у тупику!”
Ну-ну! Є хліб і до хліба, молоко і до молока, і раптом – тупик…
Відчуваючи, що потрібна хоч яка-небудь розшифровка, керівник сільгосппідприємства (благополучного, повторюю!) навів лишень один приклад державної допомоги українському селу.Ось фрагмент розмови:
“Для господарств сьогодні кіловат-година електроенергії коштує вже 82 копійки. А на початку року – 78 копійок. Енергетики мовчки, без будь яких попереджень і застережень підняли ціну і луплять з нас по повній!
Розмовами про паритет цін не один чиновник зуби стесав. А результат? Давайте рахувати. Кілька днів тому ячмінь ми вимушено продавали по 710 гривень за тонну. От і виходить: кіловат електроенергії коштує на 15 копійок дорожче, ніж кілограм ячменю. За кордон, чув (правда чи ні) наша українська електроенергія іде по 25 копійок за кіловат. Що ж це за паритет?! Сподівалися на дотації – на тобі!”
Додати нічого. Селян, повторимося, у черговий раз просто обманули на державному рівні. До чого цей обман призведе, навіть пересічні барани в нечисленних таврійських отарах відчують.

Херсонщина аграрна
* За розрахунками, на 1липня 2010р. поголів’я великої рогатої худоби в господарствах усіх категорій становило 147,8 тис. голів (на 3,8% менше, ніж на 1 липня 2009р.), у тому числі корів – 80,6 тис. голів (на 5,4% менше), свиней – 238,1 тис. голів ( на 8,9% більше), овець і кіз –80,7 тис. голів (на 3,85% менше), птиці всіх видів – 7052,0 тис. голів (на 20,0% більше).
* За січень-травень 2010р. господарствами усіх категорій реалізовано на забій 29,6 тис. т худоби та птиці (у живій вазі), що на 2,3% менше, ніж за січень-травень 2009р., вироблено 118,6 тис. т молока (на 4,5% менше), 211,1 млн. шт. яєць (на 18,1% більше).
(За повідомленням обласного статуправління).

http://old.vgoru.org/old/modules.php?name=News&file=article&sid=9392

Більше новин Херсона читайте у нашому Телеграм-каналі

Поділитися в Facebook

Тут будуть коментарі і форма залишити коментар ...

Схожi новини